Doniczki torfowe i produkcyjne

Doniczki torfowe i produkcyjne

Skomentuj artykuł

Już w lutym na większą skalę rozpoczyna się produkowanie rozsady z kwiatów i warzyw. Nie wszystkie kwiaty i warzywa możemy siać bezpośrednio do gruntu. Część z nich aby w pełni zdążyła się rozwinąć, musi mieć dłuższy okres wegetacyjny. Rozsada to także dobry sposób na uzyskanie wcześniej kwitnących roślin bądź smacznych warzyw. Do przygotowania rozsady niezbędne są wszelkiego rodzaju pojemniki. Drobne nasiona najczęściej wysiewa się do skrzynek rzędowo bądź rzutowo. Po wschodzie, gdy osiągną do kilku centymetrów wysokości należy je przepikować- najlepiej do doniczek. W przypadku nasion o większych rozmiarach można je wysiewać do trzech sztuk w pojemniku- zależnie od wielkości doniczki.

Przy siewie do skrzynek najczęściej jesteśmy zobligowani do przepikowania roślin, gdyż w tak licznych grupach siewki nie są w stanie prawidłowo się rozwijać. Wyciągają się i nie mają szansy na swobodny oraz bujny rozrost. Z pikowaniem nie mamy problemu, gdy nasiona wysiewamy do doniczek. Wysadzamy je z pojemników bezpośrednio do gruntu.
   

Jak wiadomo ważną kwestią przy rozsadzie są odpowiednie pojemniki, które ułatwiają nam pracę. Obecnie najczęściej wykorzystuje się specjalne doniczki produkcyjne. Ich zaletą jest bardzo niska cena oraz praktyczność i łatwość stosowania. Wykonane z plastiku łatwo dają się utrzymać w odpowiedniej higienie oraz możemy je stosować wielokrotnie, ponieważ wykazują podwyższony stopień trwałości. Bardzo łatwo je nabyć w różnych rozmiarach, od niewielkich po bardzo duże wykorzystywane w szkółkach. Najczęściej występują w barwie czarnej oraz brązowej. Mogą być kwadratowe bądź okrągłe, zróżnicowane na niskie oraz wysokie. Doniczki wysokie przeznaczone są dla roślin o głębszym systemie korzeniowym np. łubin, clematisy, winorośl. Najczęściej wykorzystujemy doniczki produkcyjne standardowe, a więc odpowiednie dla większości roślin. Otwory umieszczone na spodzie doniczki pozwalają na swobodny odpływ nadmiaru wody. Wykonanie z specjalnego tworzywa zapobiega przywieraniu korzeni roślin do ścianek, dzięki czemu łatwo się przesadza rośliny, które nie są narażone na uszkodzenia systemu korzeniowego. Warto wspomnieć, że przy doniczkach w kształcie kwadratu możemy efektywniej wykorzystać powierzchnię przeznaczoną np. na rozsadę roślin.
   

W sprzedaży dostępne są także doniczki produkcyjne wykonane z foli miękkiej. Ich zaletą będzie z pewnością bardzo niska cena oraz ograniczenie uszkodzeń systemu korzeniowego przy przesadzaniu. Taką doniczkę w momencie przesadzania należy zwyczajnie rozerwać i oddzielić od systemu korzeniowego.
   

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują doniczki torfowe wykonane z ekologicznych materiałów. Ich chyba największą zaletą jest sadzenie roślin bezpośrednio w doniczce, która w podłożu i tak ulegnie rozkładowi.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie