Doniczki torfowe i produkcyjne

Doniczki torfowe i produkcyjne

Skomentuj artykuł

Doniczki wykonane są z mieszaniny składającej się z około 50% lekkiego torfu sfagnowego, 50% pulpy drzewnej. Dodatek wapnia ma na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu pH. Wyższość tego typu doniczek polega także na tym, że korzenie nie są ograniczane tzn. ich penetracja sięga także poza ścianki doniczki. Korzenie są doskonale napowietrzone, a roślina w momencie przesadzenia nie odczuwa szoku, dzięki czemu kontynuuje swobodny wzrost.
   

Ciekawą propozycją są także torfowe doniczki pęczniejące. Ich wyjątkowość polega na tym, że nie wymagają uzupełnienia podłożem. Mają postać sprasowanych krążków z niewielkim wgłębieniem. W kontakcie  z wodą krążek pęcznieje otulając umieszczone wcześniej nasionko. Doniczki pęczniejące wykonane są z tych samych materiałów co tradycyjne doniczki torfowe, a więc takich, które stanowią dobre podłoże. Dodatkowo wzbogacane są nawozem wieloskładnikowym. Tego rodzaju donice są doskonałe do wysiewu oraz sadzonkowania.
   

W sprzedaży możemy nabyć także wielodoniczki (multiplety), które doskonale się sprawdzą przy rozsadzie roślin o drobnych nasionach. Na pewno praca z wykorzystaniem wielodoniczek nie jest czasochłonna, jednak ze względu na niewielką ilość podłoża, pojawiające się rośliny mogą krócej przebywać w takich pojemnikach, w porównaniu z pojedynczymi doniczkami.
   

Doniczki do wysiewu, rozsady oraz sadzonkowania są bardzo istotną kwestią przy uzyskaniu dobrej jakości roślin. Kiedyś dominowały doniczki gliniane, ale ze względu na małą ekonomiczność oraz gorsze warunki uprawowe dla roślin, tego typu doniczki zostały wyparte przez bardziej ekonomiczne i przyjazne roślinom doniczki z tworzyw sztucznych. W czasach kiedy tak ważną kwestią jest ekologia warto także korzystać z nowych osiągnięć, które poza ekonomicznością, użytecznością będą także przyjazne środowisku. Do kwiatów, które najczęściej produkowane są z rozsady zaliczymy szałwię, werbeny, cynie, gazanie, astry, lobelie, żeniszki, begonie, wyżlin, petunie, niecierpki sułtańskie, celozje oraz aksamitki. Natomiast z warzyw warto wspomnieć o pomidorach, ogórkach, selerze, oberżynie, dyni, cukinii, melonie, porze, kapuście, kalafiorze.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie