Pompy i filtry do oczek wodnych

Pompy i filtry do oczek wodnych

2 komentarzy

Już na etapie budowania oczka wodnego, warto zastanowić się na tym, jaki rodzaj filtrów oraz pomp zastosujemy oraz w jaki sposób je zamontujemy w naszym zbiorniku. Zagadnienie to jest o tyle ważne, iż bez tych urządzeń, nie może dobrze funkcjonować żaden sztuczny zbiornik, w którym stoi woda, a z pewnością nie taki, w którym znajdują się organizmy żywe: ryby, rośliny lub inne zwierzęta.

Odpowiedzmy sobie zatem na pierwsze pytanie, jakie od razu się nasuwa: do czego nam filtr oraz pompa w oczku wodnym? Zacznijmy od napowietrzania. Pompa jest urządzeniem, którego głównym celem i powodem umieszczania w zbiorniku, jest napowietrzanie wody. Każde stworzenie, także podwodne, do przeżycia potrzebuje tlenu. Jeżeli odpowiednio nie dotlenimy wody w naszym oczku, możemy być pewni, że w bardzo krótkim czasie wszystkie stworzenia wyginą.

Po co z kolei montować filtry w oczku wodnym? Filtr spełnia jeszcze ważniejszą rolę niż pompa. Przede wszystkim oczyszcza wodę, która stojąc w jednym miejscu przez cały czas, akumuluje w sobie liczne szkodliwe związki, bakterie, a także mikroorganizmy, które mogą wywoływać liczne choroby. Gdyby nie filtracja, nasze oczko wodne w bardzo krótkim czasie zostałoby zaatakowane przez liczne glony, które bardzo skutecznie starałyby się wyprzeć ze zbiornika wszystkie rośliny, jednocześnie uprzykrzając i niejednokrotnie doprowadzając do śmierci stworzenia tam się znajdujące.

Zajmijmy się teraz przebiegiem całego procesu filtracji. Filtracja przebiega etapami, na których woda przepływa poprzez poszczególne części filtra, stopniowo usuwając kolejne zbędne zawartości. W pierwszej części, za pomocą najzwyklejszych sit, wychwytywane są wszelkie większe zanieczyszczenia, typu liście, gałązki, źdźbła trawy i różnego rodzaju śmieci. W kolejnym etapie filtrowane są mniejsze zanieczyszczenia organiczne, a dalej, dzięki specjalnym wkładom, woda ulega oczyszczeniu biologicznemu. W niektórych filtrach można spotkać się również z pojęciem wkładu UV. Jest on bardzo przydatny, gdyż dzięki niemu, z wody usuwane są wszelkiego rodzaju niebezpieczne mikroorganizmy, a także glony.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Waldek, Tytuł: Filtr do oczka

    Nie do końca się zgodzę że konieczny jest filtr do oczka. Wystarczy odpowiednio obsadzić roślinami, aby cieszyć się czystą wodą. Należy też unikać nadmiernego nasłonecznienia. Jedynie wczesną wiosną, gdy jeszcze nie rusza wegetacja roślin woda może być trochę mętna. Mam nieduży zbiornik i to z rybami i nie mam problemu. Nie polecałbym też pompy z filtrem UV, no chyba że ktoś nie planuje trzymać ryb, płazów w oczku. Wprawdzie woda czysta, ale trochę przypomina wodę destylowaną, jest martwa. Oczywiście co kto woli, jeśli planujemy, żeby w naszym oczku było bogate życie biologiczne to odradzam pompy UV, gdy nam na tym nie zależy to jak najbardziej. Podstawa to stworzenie równowagi biologicznej.

  2. Dodał: unita, Tytuł: filtr do oczka

    Można tanim kosztem zbudować filtr do swego oczka. Wystarczy tylko pompa o odpowiedniej wydajności, która będzie mogła pompować wodę do stojącego obok oczka pojemnika. W tym pojemniku o pojemności(najlepiej plastikowy) 30-40 litrów, robimy w dnie otwór i montujemy w nim uchwyt do zamocowania węża wodnego. Tym wężem będziemy odprowadzać przefiltrowana wodę do oczka. Na brzegu oczka warstwic okrągły kamień z wywierconym otworem. Do tego otworu wsuwamy koniec węża i przefiltrowana woda wpływa nam do oczka tworząc źródełka. W pojemniku na samym dnie okładamy szczapy z drewna osikowego( służy do utrzymania odpowiedniej kwaśności wody). Na tych szczapach wysypujemy pokruszony drobno i przepłukany koks( wychwytuje tłuszcze i związki powstałe na wskutek gnicia cząstek organicznych). Na koks kładziemy kilka warstw gąbki, lub sporo podartych pończoch( służy to do fizycznego oczyszczania wody). Najlepsze są pończochy, ponieważ można je szybko przeprać w zwykłym wiadrze z wodą.Pojemnik dobrze jest ustawić na podwyższeniu i zamaskować. Ja maskowałem je wstawiając je do starych uli, wiatraków lub tworząc piramidę z kamieni. Na których pookładano doniczki z kwiatami. Jest to filtr grawitacyjny. Najlepszy filtr do oczek wodnych.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: