Glony w oczku wodnym zwalczanie

Glony w oczku wodnym zwalczanie

1 komentarzy

Każdy chciałby się cieszyć doskonałą harmonią w swoim oczku wodnym. Jednak, aby to osiągnąć, niezbędne są niektóre zabiegi pielęgnacyjne, które zbliżają nas do celu. Jednak pomimo naszych starań, czasami zdarza się tak, iż w naszym oczku pojawiają się glony, które znacznie szpecą wygląd zbiornika, dodatkowo utrudniając życie roślinom oraz rybom, a jeżeli szybko się nimi nie zajmiemy, mogą również powodować ich całkowite obumarcie. Dzisiaj zajmiemy się dokładniej problemem glonów, a także przytoczymy kilka przydatnych wskazówek, które mogą być pomocne przy zabezpieczaniu się przed nimi oraz zwalczaniu ich.

Na początek może dowiedzmy się, czym są glony? Są to samożywne organizmy, które mogą przybierać różne postaci oraz wielkości, od mikroskopijnych mikroorganizmów, po rozłożyste i opanowujące nasze oczko plechy. Nie posiadają korzeni oraz nie można u nich wyróżnić takich części jak liście, łodygi, czy kwiaty. Najczęściej przybierają kolor zielonkawy lub brunatny, szpecąc zbiornik i zakłócając przeźroczystość wody. Bardzo niekorzystnie wpływają na organizmy żywe, które hodujemy w oczku, gdyż zabierają im niezbędny do życia tlen, a także przestrzeń życiową.

Istnieje kilka powodów, przez które powstają glony. Sprzyjającymi dla nich warunkami, jest bardzo duża ilość substancji odżywczych, a szczególnie związków fosforu. Mogą się one dostawać do wody w naszym oczku, poprzez zbyt intensywne nawożenie terenów dookoła niego oraz spłukiwanie ich przez opady deszczu. Innym źródłem tych związków są rozkładające się części roślin, ryb oraz innej materii organicznej, która dostała się do wody. Dlatego właśnie tak ważne jest dokładne czyszczenie oczka wodnego. Glony bardzo dobrze rozwijają się również w momencie, gdy mają dostęp do bardzo dużej ilości światła słonecznego, dlatego jednym z powodów ich powstawania, może być zła ekspozycja oczka wodnego.

Znając już główne przyczyny powstawania glonów w oczku wodnym, możemy sami wywnioskować, w jaki sposób im zapobiegać. Przede wszystkim musimy dobrze czyścić oczko wodne ze zbędnej materii organicznej. Bardzo dokładnie i skrupulatnie zbieramy wszystkie liście, które do niego wpadają, dokładnie wybieramy i wycinamy obumarłe rośliny lub ich części, a także martwe ryby. Jesienią, kiedy liście bardzo obficie lecą z drzew, zbiornik można zabezpieczyć, poprzez rozwieszenie nad nim siatki, która będzie zbierała wszystkie lecące do niego liście. Nie możemy przekarmiać również zwierząt tam mieszkających. Resztki pokarmy opadają na dno i tam ulegają rozkładowi, przez co do wody zostaje wprowadzona kolejna dawka substancji odżywczych, które wspierają rozwój glonów.

Glony w oczku wodnym

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł: Glony

    Używałem różnych preparatów. Jeden był bardzo skuteczny ale już go nigdzie nie ma. Był to preparat na bazie chlorku żelazowego. Taki się używa w ambulatoriach do dezynfekcji ran jak również do uzdatniania wody pitnej. Załatwiałem go u znajomej w przychodni a teraz kupiłem taki na Allegro. Efekt natychmiastowy a woda przejrzysta, rybki pływają i mają się dobrze. Zastosowałem płaską łyżeczkę na 200 l wody oczywiście po przednim rozpuszczeniu w konewce.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: