Pielęgnacja oczka wodnego

Pielęgnacja oczka wodnego

Skomentuj artykuł

Oczko wodne jest bardzo dekoracyjnym elementem w naszych ogrodach. Jest jednocześnie oczkiem w głowie niejednego miłośnika kwiatów oraz ogrodnika. Jednak, aby ten wodny element dalej był ozdobą, a nie oszpeceniem naszego terenu, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Musimy robić to regularnie, gdyż raz zapuszczone oczko wodne, może już nigdy nie odzyskać swojej pierwotnej formy oraz wyglądu.

Najbardziej niepożądaną rzeczą, nie tylko w oczkach wodnych, ale również w innych wodnych elementach ogrodowych, są glony. Musimy bardzo regularnie usuwać je ze zbiornika, szczególnie w okresie ciepłych i słonecznych, letnich dni oraz przy zbyt małym napowietrzeniu wody. Wtedy rozwijają się one najszybciej. Mają one bardzo zły wpływ na żyjące tam zwierzęta, szczególnie na wrażliwe ryby. Najlepszym sposobem na pozbycie się glonów jest ręczne ich wyciąganie. Te większe możemy wyrzucić za pomocą zwykłego kija, do tych mniejszych będziemy jednak potrzebowali już siatki. W sklepach z akcesoriami do oczek wodnych, a także w sklepach akwarystycznych dostępne są również środki chemiczne przecie glonom. Jeżeli w zbiorniku nie trzymamy zwierząt, ani roślin, jest to rozwiązanie bardzo dobre, jednak jeżeli takowe posiadamy, powinniśmy unikać chemii ze względu na skutki jakie może to powodować na żywych organizmach. Środki chemiczne zalecane są tylko dla osób, które są zaawansowane w temacie akwarystyki oraz pielęgnacji oczek.

 

 

Kolejnym ważnym elementem przy pielęgnacji naszego oczka wodnego jest utrzymanie w jak najlepszej kondycji naszych rybek oraz roślin tam zasadzonych. Jeżeli chodzi o rośliny, to wystarczy pozbywanie się glonów, usuwanie obumarłych liści i łodyżek, a także regularne nawożenie, gdy są słabe i nie rosną tak jak powinny. Ponadto w razie nadmiernego rozrostu roślin, musimy je odpowiednio przycinać oraz rozsadzać. Jeżeli chodzi o rybki to przede wszystkim obserwujemy, czy nie zapadają na jakieś choroby. Każdy zauważony, niepokojący objaw (ocieranie się, pływanie przy powierzchni, itd.) powinien być sprawdzony w encyklopedii chorób ryb. Pamiętamy również o regularnym karmieniu naszych podopiecznych. Stosujemy specjalne pokarmy dla ryb do oczek wodnych.

Oczko wodne

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: