Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Skomentuj artykuł

Stworzenie ogrodu od podstaw nie jest łatwym zadaniem i wymaga sporej wiedzy. Często zdarza się, że podchodzimy do jego tworzenia od tak, bez przemyśleń, bez określonych założeń, sadząc te rośliny, które uda się kupić w okolicznych szkółkach i centrach ogrodniczych. Jest to błędne myślenie, które kończy się rozczarowaniem i stratami w roślinach, a więc zmarnowaniem naszych pieniędzy. Odpowiedzmy sobie na pytania: czego oczekujemy od miejsca jakim jest ogród, do czego ma służyć, jak ma wyglądać. Ponieważ ogród tworzy się zazwyczaj przez całe życie, trzeba te kwestie dokładnie przemyśleć.

Pierwsze ogrody powstawały w pobliżu wielkich rzek, takich jak Nil, gdzie uprawiono rośliny użytkowe. Z czasem coraz więcej uwagi zwracano na estetyczny wymiar roślin, a ogrody charakteryzowały się uporządkowanym stylem takim jaki możemy oglądać w ogrodach urządzonych w stylu formalnym. Spoglądając na Wschód ogrodnictwo ma swoje początki u dwóch źródeł- jedno z nich dotyczy wysp tworzonych w zbiornikach wodnych pełniących funkcję miejsc, gdzie oddawano się np. medytacji; a drugie związane jest z uprawą drzew owocowych, gdzieś pośród skał. Współczesne ogrody nawiązujące do tej tradycji charakteryzują się wykorzystaniem kamienia, nawiązującego do skał, roślin dokładnie formowanych- przycinanych, tak aby były dopasowane do całości. W Europie mieliśmy dotyczenia ze stylem, którego źródła należy szukać m.in. w Egipcie. Taki ogród charakteryzował się surowością, skupieniem uwagi na detalach oraz geometrycznymi kompozycjami. Pod koniec XVII w zaczęto odchodzić od formalnych założeń i zwrócono uwagę na romantyczne i angielskie założenia, opierające się na zasadzie, która zakłada, iż natura jest podstawowym wzorcem i w oparciu o nią jesteśmy w stanie stworzyć najwspanialsze ogrody. Wraz z upływem czasu zamiennie kierowano się ku formalnym założeniom, bądź też odwrotnie. Współcześnie czerpiemy z wielu stylów i tak naprawdę najlepiej przy projektowaniu opierać się na swoich własnych pomysłach, ogród powinien odzwierciedlać nas samych, gdyż tylko wtedy odnajdziemy w nim harmonię i osiągniemy stan pełnego relaksu.

Kluczem przy projektowaniu jest pobudzenie naszej wyobraźni i wskrzeszenie wizji ogrodu a następnie przelanie jej na papier oraz konsekwencja przy jej realizacji.

Na samym początku nie szczędźmy czasu na bardzo dokładną analizę tego, jak ma wyglądać nasz przyszły ogród, niezależnie od tego, czy tworzymy ogród od podstaw, czy też posiadamy już urządzony bądź wstępnie urządzony ogród. Myślmy perspektywicznie a więc uwzględnijmy upływ czasu jaki musi upłynąć nim rośliny, głównie drzewa osiągną spore rozmiary. Potrzeba około 15-20 lat nim zyskają one zadawalające gabaryty, więc cierpliwość jest jak najbardziej wskazana. Zastanówmy się czy chcemy mieć barwne i bardzo zróżnicowane rabaty, oczko wodne, małą architekturę, taras, kręte ścieżki, nawadnianie, przestrzeń, a może ogród kolekcjonerski. Warto już na samym wstępie określić, gdzie powinien znajdować się kompostownik, schowek na narzędzia itp. Zespólmy ogród również z domem, jeżeli mamy taką możliwość. Niech widok z okna będzie dla nas piękniejszy, zaplanujmy, określmy krajobraz, który powinien zachwycać  o każdej porze roku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: