Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Skomentuj artykuł

Realizacja ogrodu krok po kroku jest długotrwała i bardzo kosztowna, dlatego wykonanie projektu można podzielić na kilka etapów. Zaczynamy od ram ogrodu, a więc tworzymy jego strukturę. Ramy ogrodu mogą stanowić luźne krzewy, drzewa, żywopłot, czy też ogrodzenie. O wiele lepiej będzie prezentował się ogród ograniczony, zwłaszcza zimą, kiedy rośliny są w stanie spoczynku i możemy mieć wrażenie, że obcujemy z wielką nieokreśloną przestrzenią. Żywopłot bądź inna osłona sprawi, że ogród stanie się przytulny, poza tym ochroni go przed wiatrem, często również przed wzrokiem wścibskiego sąsiada, hałasem czy kurzem. Warto uwzględnić w nasadzeniach drzewa. W dużym ogrodzie można posadzić ich kilka, zależnie od struktury, pokroju i wielkości. W małych ogrodach lepiej ograniczyć się do jednego, bądź lepiej zastosować wysokie krzewy, które osiągają 4-5 m. Przy bardzo ograniczonych środkach możemy całość areału, po uprzednim oczyszczeniu podłoża, obsiać trawnikiem. Z czasem możemy uzupełniać ogród o nowe rabaty nakreślone w planie. Struktura ogrodu jest bardzo ważna, gdyż najczęściej trzeba wiele lat zanim osiągnie ona oczekiwane wymiary. Reszta założeń będących dopełnieniem nie jest już tak długotrwała.
   

Projektowanie ogrodów

Przy realizacji rabat, skalników, oczka wodnego, strumienia i innych założeń pamiętajmy, aby były one proporcjonalne do powierzchni ogrodu i wkomponowane w ogród. Kompostownik powinien być gdzieś na uboczu, najlepiej obsadzony wyższymi roślinami tak, aby ukryć jego nieatrakcyjność. Miejsca przeznaczone dla dzieci winny być bliżej miejsc przeznaczonych na wypoczynek tj. niedaleko tarasu; w takim wypadku właściwy ogród powinien być w głębi, tak aby nie doszło do zniszczeń, które są nieuniknione podczas zabawy. Zbiorniki wodne tworzymy zawsze na słonecznym stanowisku tak jak skalniaki, gdyż większość roślin skalnych preferuje suche, słoneczne stanowiska. Kształt rabat uzależniony jest od stylu jaki przyjęliśmy w ogrodzie. Pamiętajmy, że dzięki odpowiednim liniom, kształtom, jak również barwom możemy wpływać na ogólny odbiór ogrodu. Łagodne linie rabat oraz chłodne barwy bądź mało kontrastowe, powodują optyczne powiększenie ogrodu. Wyraziste barwy- kontrasty, geometryczne linie powodują odwrotny efekt a więc optycznie zmniejszenie ogrodu. Poprzez dobór ciekawej rośliny, albo dodatku nieroślinnego np. małej architektury możemy wyróżnić jakiś fragment ogrodu, odciągnąć wzrok od mało atrakcyjnych elementów. Unikajmy skomplikowanych linii, zbyt krętych ścieżek, bo wprowadzą one chaos, tak jak wykorzystanie zbyt dużej ilości gatunków na jednej rabacie.
   

Podsumowując należy zauważyć, że stworzenie ogrodu nie jest łatwym zadaniem,  aczkolwiek dla chcącego nic trudnego. W swoich poczynaniach bądźmy konsekwentni i trzymajmy się wyznaczonej wizji. Ustrzeże nas to przed chaosem. Planowanie jest oszczędnością i z góry wiadomo jak w przybliżeniu będzie wyglądał efekt rozpoczętych prac. Czytajmy fachową literaturę, czasopisma, pytajmy znawców tematu. Dobrych rad nigdy za wiele. Pamiętajmy, że ogród powinien wyrażać to co nam w duszy gra, wówczas będzie naszym spełnieniem, miejscem wymarzonym, azylem, do którego będziemy wracać z uśmiechem na twarzy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: