Zakładamy trawnik

Zakładamy trawnik

5 komentarzy

Zakładamy trawnik

 

Okres wiosenno-letni to doskonały moment na zakładanie trawnika. Zanim jednak przystąpimy do prac, warto zastanowić się, jaką rolę będzie odgrywał nasz trawnik. Czy będzie to tylko trawnik ozdobny, czy może trawnik użytkowy, a może naszym marzeniem jest trawnik pełen kwiatów? Warto poświecić chwilę i dobrze przemyśleć funkcję, jakie ma spełniać nasz nowy trawnik.

 

Jeśli planujemy trawnik użytkowy, proponujemy zastosować mieszankę traw ogólnie dostępnych w naszych sklepach. Odmiany tam zawarte będą wzajemnie się uzupełniać i w łatwy sposób dostosują się do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie. Dodatkowym atutem takiej darni jest jej dość duża odporność na deptanie i ugniatanie. Planując trawnik ozdobny możemy zastosować różnego rodzaju trawy ozdobne takie jak kostrzewy, mietlice lub wiechlina. Murawa ta niestety nie będzie wytrzymała na deptanie i dość łatwo można ją zniszczyć. Piękne liście natomiast z całą pewnością zrekompensują nam trud, jaki włożymy przy zakładaniu naszego trawnika.

 

Przygotowania do zasiewu

 

Podczas zakładania trawnika czeka nas wiele prac wstępnych, przede wszystkim przygotowanie gleby. Pierwszym krokiem jest staranne przekopanie gleby i usunięcie z niej starej darni, korzeni oraz kamieni. Następnie pozostawiamy tak przygotowaną ziemię kilka dni w spokoju. Kolejnym krokiem jest grabienie, wyrównywanie i wałkowanie ziemi pod przyszły trawnik. Jest to bardzo ważny etap, gdyż równa murawa lepiej wygląda i łatwiej ją później kosić kosiarką. Po dokładnym zwałowaniu naszego trawnika i wyrównaniu nierówności możemy przystąpić do siewu.

 

Siew nasion

 

Nasiona najlepiej wysiewać w okresie letnim, ale dobrym terminem jest również okres od połowy maja do połowy września. Wysiewu dokonujemy w godzinach wieczornych. W zależności od mieszanki trawy, jaką stosujemy potrzeba nam od 15 do 50 gram nasion na jeden metr kwadratowy gruntu. Należy pozostawić część nasion na ewentualne późniejsze dosianie w miejscach, gdzie trawa słabiej wzejdzie. Po zasianiu grunt trzeba ostrożnie zgarniać, a następnie dokładnie ubić lub wałować. Zbita gleba wolniej przesycha i nasiona ładniej w niej kiełkują. Pamiętajmy, iż chwasty kiełkują szybciej niż nasiona traw, ale z reguły po dwukrotnym koszeniu całkowicie giną. Można również do zwalczenia chwastów stosować środki chemiczne.

Koszenie trawnika i kosiarki do trawy

 

 Pierwsze koszenie trawy naszego nowego trawnika powinno nastąpić, gdy trwa osiągnie wysokość ok. 10 centymetrów. Należy zwrócić uwagę, by ostrza kosiarki były ostre. Zabezpieczy to młode sadzonki przed wyrwaniem z gleby. W zależności od rodzaju i wielkości trawnika, dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek. Pamiętajmy, iż do małego trawnika nie potrzebujemy wielkiej kosiarki spalinowej, a wystarczy nam mała kosiarka elektryczna lub mechaniczna. W miejscach gdzie utrudniony jest dostęp możemy zastosować zamiast kosiarki – podkaszarkę.

 

Trawnik pełen kwiatów

 

Trawnik pełen kwiatów uzyskamy, gdy podczas siania trawy wysiejemy kwiaty łąkowe lub wysadzimy cebulki. Jest bardzo wiele rodzajów roślin, które doskonałe nadają się do tego celu. Jako przykład można podać stokrotki, fiołki, krokusy a nawet drobne narcyzy. Trawnik taki kosimy zazwyczaj tylko dwa razy w roku, ponieważ zostają wtedy brzydkie ślady po koszeniu. Zalecane jest unikanie chodzenia po takim trawniku. Warto jest poprowadzić ścieżki, którymi będziemy mogli spacerować ciesząc się jego pięknem.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na artykuły do trawników – KLIKNIJ TUTAJ
czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: Alina, Tytuł: zamiast trawnika

  Mam przed werandą 20m2 na krórym nie chce rosnąć nic/może kilka chwastów/.Ciągle leżą kolki sosnowe. Ziemia jest kwaśna i piaszczysta. Próbowałam sadzic różne roślinki i nic. Może Ktoś wie co posadzić, żeby dało się po tym chodzić i nieżle wygłądało.

 2. Dodał: Róża, Tytuł: trawnik kwiatowy

  A ja mam trawnik kwiatowy z takiej mieszanki wild flowers. Jest piękny, bo różne kolorowe roślinki kwitną mi wiosną, latem i wczesną jesienią. Na swoim trawniku mam mak polny, gwiazdnicę pospolitą, szafrany, narcyzy, pierwisnek lekarski i inne. Taki trawnik nie wymaga intensywnej pielęgnacji, kosi się rzadko po zakwitnięciu kolorowych kwiatów.

 3. Dodał: Tester, Tytuł: Wpis testowy Test

  Wpis testowy Test Wpis testowy Test Wpis testowy Test

 4. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Olciu te kwiatki odrastają np stokrotki jak się raz zadomowią to już będzie z nich nie trawnik a łąka kwiatowa.Stokrotek nie polecam chyba że ktoś chce mieć kwiaty a nie trawnik.

 5. Dodał: olcia, Tytuł: Trawnik z kwiatami

  Jak można kosić trawnik jak będą posiane na nim kwiaty?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: