Ogrody skalne

Ogrody skalne

Skomentuj artykuł

Ogrody skalne charakteryzują się bardzo zróżnicowanymi aranżacjami kamienia i roślin. Takie zestawienia pozwalają na stworzenie przepięknych kompozycji i rozwiązań, które zamienią ogród w skalny raj.  Nie zapominajmy o tym, że takie skalne zestawienia dają możliwość stworzenia ogrodu  bardzo naturalistycznego, który wyciszy, pozwoli na obcowanie z naturalnym pięknem. Namiastką skalnych ogrodów są tzw. skalniaki, które są dość pospolitym rozwiązaniem w większości ogrodów. Rzadziej jednak możemy natknąć się na ogrody, które w całości zostały urządzone w takim stylu. A jest tyle możliwości, fantastycznych urozmaiceń, które sprawią, że nasz ogród stanie się wyjątkowy, zachwyci i pozwoli przenieść się w inny świat. Dobrze zaprojektowane ogrody skalne, będą atrakcyjne przez cały rok, tworząc przy tym taki ekosystem w którym zaczną bytować  wyjątkowe zwierzęta.
   

Jeżeli chcemy podjąć się stworzenia skalnego ogrodu, należy na samym początku dobrze go zaplanować, aby uniknąć wielu błędów, które mogą w późniejszym czasie uprzykrzyć nam życie. Podczas planowania szczególną uwagę zwracamy na rodzaj gleby, wilgotność podłoża, nasłonecznienie, klimat, ukształtowanie terenu oraz najbliższe otoczenie.
   

Zawsze starajmy się wykorzystać maksymalnie, to co zastaniemy w miejscu, gdzie planujemy stworzenie ogrodu. Jeżeli jest to miejsce, gdzie prowadzone były prace budowlane, to koniecznie wykorzystajmy wszelkie kamienie, którymi w późniejszym okresie urozmaicimy skarpy, rabaty itd. Nadwyżki ziemi też będą wskazane. Często przy budowie zbiorników wodnych, oczek, pozostaje spora ilość ziemi. Przy urządzaniu skalnego ogrodu jest ona kluczowa, aby urozmaicić teren, tak by dominowały na nim nierówności, które nadadzą jemu bardziej naturalnego charakteru.
   

Ponieważ  ogrody skalne wymagają dużego nasłonecznienia, nie powinny być zakładane tam, gdzie dominują drzewa i krzewy. Korzystnie jest jeżeli ograniczymy go krzewami, niewielkimi drzewami, które sprawiają, że będzie przytulnie i  wytworzy się specyficzny klimat. Oczywiście można zostawić pojedyncze okazy większych roślin- sprawią one, że ogród będzie bardziej urozmaicony a nie monotonny. Najodpowiedniejsze miejsca na skalne założenia, to słoneczne skarpy, gdzie rośliny skąpane w słońcu mają znakomite warunki do bytowania.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik

Koniecznie zobacz: