Rośliny na skalniak jakie rośliny na skalniak

Rośliny na skalniak jakie rośliny na skalniak

1 komentarzy

Chcąc zbudować własny skalniak ogrodowy, już w czasie wyboru miejsca warto się jest zastanowić, jakie rośliny chcemy tam trzymać. W zależności od ekspozycji, a także ilości wilgoci, rodzaju gleby, musimy dobrać rośliny odpowiednie do danych warunków uprawowych. Ponadto musimy też zwrócić uwagę na materiał skalny jaki zostanie użyty do budowy. W zależności od kamieni, jakie będą się tam znajdowały, powinniśmy dobrać odpowiednie gatunki roślin, które będą pasowały pokrojem oraz kolorystyką. Poniżej przedstawione są oraz pokrótce opisane najpopularniejsze gatunki roślin stosowanych do sadzenia na skalnikach.

Rozchodniki mogą być stosowane na skalnikach wystawionych na silne działanie słońca. Kwitnie przede wszystkim w miesiącach letnich, lipiec – sierpień. Używany jest przede wszystkim do zadarniania wolnych przestrzeni między kamieniami. W zależności od odmiany może mieć kwiaty różnego koloru, od białego, poprzez żółty, do ciemno-karminowego. Rozchodniki w kolorze żółtym prezentują się dobrze z kamieniami w kolorze zielonkawym, białe natomiast z pastelowymi skałami wulkanicznymi.

Rojniki to również rośliny nadające się na słoneczne miejsca skalniaka. Wyrośnie nawet na jałowej glebie. Kwitnie podobnie jak rozchodniki, na przełomie lipca i sierpnia. Najładniej komponuje się z żółtymi płytami piaskowca.

 

 

Bardzo często spotykaną rośliną na skalniakach jest również smagliczka skalna. Uprawiana powinna być w miejscach słonecznych, o suchej glebie. Na przełomie maja i czerwca, cała roślina obsypuje się drobnymi, żółtymi kwiatami. Idealnie zapełnia szczeliny pomiędzy głazami, a także dobrze komponuje się z otoczakami.

Skalnica to roślina o kwiatach w kolorze białym, różowym lub nawet czerwonym. W przeciwieństwie do poprzednich gatunków, ta roślina woli miejsca w cieniu, o glebie wilgotnej i żyznej. Nadaje się do sadzenia przy skalnych strumykach, czy oczkach wodnych. Zakwita w maju, a kwiaty odmian czerwonych, doskonale prezentują się z szarymi granitami.

Skalnice
Rośliny na skalniak - Skalnice

Jeżeli do naszego skalniaka chcemy użyć szarego piaskowca, to idealnym połączeniem będą niebieskie kwiaty macierzanki piaskowej, a także zielone rozety kostrzewy. Jeżeli chodzi o tę pierwszą roślinę, to preferuje miejsca ciepłe i słoneczne. Druga natomiast oprócz dużej ilości słońca, potrzebuje również wapniowej i bogatej w składniki pokarmowe gleby.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Emilka, Tytuł: podziękowanie

    Dziękuje za różne informacje o kwiatach skalniakowych jak i , o kwiatach doniczkowych.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik

Koniecznie zobacz: