Uprawiamy rozchodniki

Uprawiamy rozchodniki

Skomentuj artykuł

Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem łatwej w uprawie rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach, która by się pięknie prezentowała zarówno w ogródku skalnym, jak i na murku, czy skarpie, to bardzo dobrym pomysłem jest uprawa rozchodników.


Wdzięczny i niewymagający


Rozchodniki należą do rodziny gruboszowatych. Niektóre źródła podają, że istnieje aż 400 gatunków tej niezwykłej rośliny. Wiele z nich występuje w środowisku naturalnym,  a spora część z nich jest uprawiana ze względu na swe walory ozdobne. Rozchodniki w większości to byliny kobiercowe, ale także krzewy oraz krzewinki, rośliny jednoroczne i dwuletnie.
 

Rośliny te mają szereg zalet, co sprawia, że goszczą w bardzo wielu ogródkach. Przede wszystkim odznaczają się niesamowitą trwałością. Znakomicie znoszą takie niezbyt dogodne warunki, jak susza, niezbyt żyzna gleba czy spadki temperatury. Rozchodniki nie mają większych wymagać co do miejsca zasadzenia. Jedyne, czego potrzebują, to miejsce dobrze nasłonecznione. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę rozchodników, przekonany się, że rośliny te są niezwykle łatwe i bezproblemowe w utrzymaniu oraz oczywiście bardzo efektowne. Jeżeli zapewnimy im słoneczne miejsce, odwdzięczą się pięknym zabarwieniem i obfitym kwieciem.
Rozchodniki mają naprawdę niewielkie wymagania, jeżeli chodzi o glebę. Wystarczy by była ona lekka, przepuszczalna i odznaczała się odczynem zbliżonym do neutralnego. Roślinę sadzimy w niewielkich kępach. Sukcesywnie, w miarę rozrostu, będzie się ona dopasowywała do nierówności terenu, na przykład kamieni.

By nieco dokarmić nasze rozchodniki, można w okresie wiosennym zastosować  nawóz wieloskładnikowy o charakterze wolnodziałającym. Warto też pomóc roślinie przetrwać największe mrozy, poprzez zabezpieczenie jej np. okryciem ze słomy.
Bardzo proste jest także rozmnażanie rozchodników. Można to zrobić na trzy sposoby: poprzez sadzonkowanie pędów, podział karp oraz z nasion.

Rozchodniki

 Uprawiamy rozchodniki

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona kwiatów – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie