Kamień ogrodowy

Kamień ogrodowy

1 komentarzy

 

Trwałość, zróżnicowanie pod względem rozmiaru, kształtu, barwy oraz ponadczasowość kamienia, sprawia, że kamienie są jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych, a także dekoracyjnych jakie możemy wykorzystać  w ogrodzie.

Naturalność wielkim atutem !

Przy doborze kamienia ogrodowego starajmy się korzystać wyłącznie z ponad czasowych naturalnych minerałów. W sprzedaży możemy nabyć także imitacje kamieni. Często charakteryzują się one lepszymi parametrami, ale pamiętajmy, że najpiękniejsze ogrody te które inspirowane są naturą.

Jakie kamienie do ogrodu ?

Wybór kamieni do ogrodu jest olbrzymi tak więc bez problemu znajdziemy te, które sprostają naszym wymaganiom i staną się dopełnieniem wcześniej zastosowanych rozwiązań bądź tych, które jeszcze się zrodzą w naszej głowie.

Do wyboru mamy szeroki asortyment kamienia naturalnego m.in. granit, wapień, piaskowiec, bazalt, serpentynit, gnejs, łupki, porfir, kwarcyt i inne. Różnią się one twardością, fakturą, barwą, nasiąkliwością a także mrozoodpornością. Z pewnością dla wielu z nas będzie liczyła się wyjątkowa trwałość kamienia zastosowanego w ogrodzie, wówczas warto skorzystać z granitu, bazaltu bądź porfiru. Mniej oporne na zmienne warunki atmosferyczne będą piaskowce, wapienie, ale dzięki impregnacji można wpłynąć na podniesienie ich trwałości.

Kamień ogrodowy
Kamień ogrodowy

W sprzedaży możemy nabyć kamienie w formie kruszywa, a więc grysu, żwiru oraz kamienie jako surowce kamieniarskie, które posłużą do budowy  ogrodzeń, murków oporowych i suchych, utwardzenia nawierzchni, wykończenia oczkowa wodnego, budowy kaskady, kominka, wędzarni,  umocnienia skarpy oraz podkreślenia wybranych kompozycji roślinnych.

Zróżnicowanie kamieni pod względem barwy

Nazwa kamienia

Barwa

Granit

odcienie szarości, brązu, trochę bieli, odcienie różu

Kwarcyt

odcienie m.in. szarości, żółci, brązu, czerwieni

Marmur

czerń, biel, szarość, czerwień

Porfir

odcienie szarości, czerwieni, brązu

Sjenit

czerń

Piaskowiec

odcienie szarości, żółci, brązu, czerwieni

Gnejs

odcienie szarości, czerwieni

Serpentynit

zieleń, żółć, czerwień

Kamień w ogrodzie- zróżnicowane zastosowania

Kamień daje nieograniczone możliwości na płaszczyźnie kształtowania  przestrzeni w ogrodzie. Dzięki niemu można wprowadzić do ogrodu więcej elegancji, ożywić kompozycje roślinne, sprawić, że ogród stanie się dynamiczny i intensywniej oddziaływujący na obserwatora. Do najczęstszych zastosowań kamienia w ogrodzie zaliczymy

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Leszek, Tytuł: Łupek szarogłazowy

    Autor artykułu pomija łupek jako materiał do budowy murów oraz kaskad i oczek wodnych. Być może z tego powodu, że jest wiele rodzajów łupka, którego właściwości wytrzymałościowe oraz struktura są niewystarczające aby go stosować do tego celu. Jest jednak łupek szarogłazowy (wydobywany na dolnym śląsku w kopalni "Jenków") posiadający zarówno doskonałe parametry wytrzymałościowe jak i ciekawą barwę (od koloru popielatego, poprzez jasny brąz aż do rdzawego). Z powodzeniem można go stosować do budowy murów, ścieżek i przede wszystkim wodospadów i oczek wodnych. Sporo zdjęć i przykładów jego zastosowania można znaleźć na stronie kopalni

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: