Kamień ogrodowy

Kamień ogrodowy

1 komentarzy

Pielęgnacja kamiennych elementów, dekoracji, budowli

Budowle z kamienia oraz pojedyncze elementy- głazy, rzeźby, cokoły itp. z czasem ulegają zabrudzeniom, pojawiają się na nich osady, stają się mniej atrakcyjne. Wówczas należy je porządnie wyczyścić z zastosowaniem wody i mydła. Jeżeli zabrudzenia są bardzo oporne w czyszczeniu, warto sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia kamienia,  które poradzą sobie z zaciekami, glonami, pleśnią, tłustymi plamami oraz pozostałymi osadami. Wyczyszczone kamienie na nowo ukażą swoją barwę oraz fakturę. W sprzedaży można nabyć także specjalne impregnaty, które wsiąkając w kamień ograniczają jego erozję podnosząc jego odporność na działanie czynników atmosferycznych. Z pewnością impregnacji powinien zostać poddany piaskowiec, który jest mniej trwałym przykładem kamienia, ale tańszego i powszechnie stosowanego w ogrodzie. Poza ochroną impregnat ożywi kolorystykę kamieni, nadając połysk oraz dzięki powłoce ochronnej sprawi, że kamienie będą się mniej brudziły.


Uwagi końcowe

Kamień obok drewna stanowi podstawowy materiał, którego nie powinno zabraknąć w  żadnym ogrodzie. Dzięki niemu wprowadzimy do ogrodu więcej naturalności, a przede wszystkim estetycznej elegancji i nie musimy  ograniczać się do skalniaka. Warto łączyć drewno z elementami kamienia. Pamiętajmy, aby zachować umiar i wybierać takie materiały, które nie będą zakłócać ładu w ogrodzie oraz poza nim. Doskonale prezentują się ogrody spójne wewnątrz oraz na zewnątrz. Jeżeli nie mamy możliwości nabycia kamienia bardziej wyszukanego, zawsze możemy skorzystać z kamieni polnych, które można zebrać samemu bądź nabyć za około 150 zł zł/t .

Kamień ogrodowy
Kamień ogrodowy

Warto pamiętać, że kamienie charakteryzują się zmiennym odczynem pH, a więc mogą mieć odczyn zasadowy, neutralny i kwasowy. To barwo ważna właściwość, ponieważ pod wpływem czynników atmosferycznych odczyn będzie wywierał wpływ na otaczające kamień rośliny. Tak więc nie można wapieniem podkreślać rabat z roślinami kwasolubnymi takimi jak np. azalie i różaneczniki.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Leszek, Tytuł: Łupek szarogłazowy

    Autor artykułu pomija łupek jako materiał do budowy murów oraz kaskad i oczek wodnych. Być może z tego powodu, że jest wiele rodzajów łupka, którego właściwości wytrzymałościowe oraz struktura są niewystarczające aby go stosować do tego celu. Jest jednak łupek szarogłazowy (wydobywany na dolnym śląsku w kopalni "Jenków") posiadający zarówno doskonałe parametry wytrzymałościowe jak i ciekawą barwę (od koloru popielatego, poprzez jasny brąz aż do rdzawego). Z powodzeniem można go stosować do budowy murów, ścieżek i przede wszystkim wodospadów i oczek wodnych. Sporo zdjęć i przykładów jego zastosowania można znaleźć na stronie kopalni

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: