Płotki ogrodowe

Płotki ogrodowe

Skomentuj artykuł

Ogrodzenie należy do jednych z najbardziej istotnych elementów składowych każdej posesji. Jest wizytówką właściciela, która oprócz wyznaczenia linii granicznej działki pełni wiele istotnych funkcji m.in.

- zabezpieczenie działki przed nieproszonymi gośćmi;

- stanowi element maskujący;

- może pełnić funkcję podpory dla  roślin;

- daje możliwość ukrycia mniej atrakcyjnych widoków poza posesją;

- podział wewnętrznych przestrzeni;

- element dekoracyjny, wpisujący się w całość stylu ogrodu.

Bardzo częstym rozwiązaniem wykorzystywanym przy wyznaczaniu trwalszych granic działki są płoty. Jako, że zazwyczaj stanowią wyłącznie zewnętrzne granice, ich wysokość jest znacząca, jednak uzależniona od osobistych upodobań. Ich wysokość może sięgać nawet 2 m, ale można skorzystać także z niższych, sięgających kilkudziesięciu centymetrów. Płoty wykonane są zazwyczaj z drewna kamienia, betonu, cegły oraz metalu. Można je wykonać samodzielnie, skorzystać z oferty firmy zajmującej  się produkcją tego typu konstrukcji bądź zakupić w markecie budowlanym. Asortyment jest naprawdę bogaty i można spotkać się z naprawdę ciekawymi rozwiązaniami.
   

Szczególnym rodzajem płotów ogrodowych są płotki ogrodowe, niezastąpione wówczas, kiedy zaistnieje konieczność wyznaczenia wewnętrznych części ogrodu. Płotki ogrodowe są niskie, najczęściej mają od 15 do 50 cm wysokości, nie nadają się do wyznaczania zewnętrznych granic ogrodu, ze względu na małą wytrzymałość oraz wysokość. Można nimi oddzielić przestrzenie przeznaczone na rośliny ozdobne czy też użytkowe np. warzywa. Zależnie od wysokości mogą stanowić zabezpieczenie rabat, warzywnika przed naszymi najmniejszymi pociechami oraz czworonogami. Nie można zapominać także o walorach estetycznych takiego wykończenia, które także powinno być brane pod uwagę.
   

Ze względu na  materiał możemy wyróżnić:

- płotki drewniane;

- płotki plecione (wierzba, wiklina);

- płotki metalowe;

- płotki plastikowe.
   

Drewno jest jednym z najodpowiedniejszych materiałów do produkcji płotków ogrodowych, jednak charakteryzuje się krótszą trwałością, zwłaszcza, jeżeli nie będziemy, co jakiś czas konserwować drewna odpowiednimi środkami. Przy wyborze płotka drewnianego możemy skorzystać z wielu znanych już rozwiązań bądź przy samodzielnym wykonaniu zdecydować się na coś bardziej oryginalnego. Płotki sztachetowe są najpopularniejszym rozwiązaniem i z pewnością doskonale będą harmonizować z całością ogrodowego stylu. Drewno ze względu na swoją naturalność, jest rozwiązaniem uniwersalnym. Pomalowanie na konkretną barwę z pewnością podkreśli wyrazistość zastosowanego ogrodzenia. Można także skorzystać z tzw. płotka myśliwskiego, który składa się z krzyżujących się, okrągłych żerdek. Na obrzeża trawnika można zastosować lity płotek trawnikowy, w którym sztachetki ściśle do siebie przylegają.


Schemat 1. Przykładowe płotki drewniane

Płotek ogrodowy

 

 
a)    Płotek ze sztachet w formie strzały

b)    Płotek ze sztachet  bez ostrego zakończenia

c)    Płotek myśliwski
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także