Płotki ogrodowe

Płotki ogrodowe

Skomentuj artykuł

Do naturalistycznych i romantycznych rozwiązań z pewnością zaliczymy niewielkie płotki plecione, wykonane np. z wierzby, które można także samemu wykonać. Nie należą one do najtrwalszych, jednak są niezastąpione w ogrodach w stylu rustykalnym. Można nimi oddzielić zakątek z warzywami, ziołami bądź ograniczyć rabatę np. z pokładającą się maciejką. 
   

Dobrym rozwiązaniem będzie także płotek metalowy. Do jego największych zalet z pewnością będzie należeć trwałość i łatwość utrzymania. Odpowiedni styl wykonania pozwoli dopasować daną konstrukcję do większości założeń ogrodowych.


Schemat 2. Przykładowy płotek metalowy z oświetleniem

Płotki ogrodowe

 

Bardzo powszechnie stosowane są płotki plastikowe, których atrakcyjność wynika przede wszystkim z niskiej ceny oraz trwałości. Występują w licznych barwach, formach i z pewnością dla wielu będą doskonałym rozwiązaniem. Ze względu na sztuczność, nie we wszystkich ogrodach się sprawdzą. Z pewnością nie powinny się znaleźć w ogrodach o rustykalnym, naturalnym i romantycznym charakterze.
   

Niewielkie płotki ogrodowe nie wymagają zabetonowania w podłoże, a tym samym ich założenie jest proste i tanie. W sprzedaży dostępne są w postaci segmentów o różnej długości, zależnie od potrzeb klienta. Do podłoża mocowane są za pomocą dłuższych słupków wbijanych w podłoże. Przy drewnianych płotkach można zastosować słupki z okuciem ziemnym. Zależnie od naszych upodobań, możemy także zastosować metody mocowania charakterystyczne dla płotów wyższych, dzięki temu przez wiele lat będziemy mogli bezproblemowo cieszyć się naszym mini ogrodzeniem. Przy samodzielnym projektowaniu i wykonaniu płotu drewnianego ze sztachet należy określić długość płotu, następnie przytwierdzić słupki do podłoża, po czym wstawić wcześniej wykonane segmenty. Przy określaniu długości płotu należy uwzględnić szczeliny montażowe. Drewniane słupki muszą być bardzo dobrze zaimpregnowane, aby dłużej mogły się oprzeć niekorzystnym warunkom atmosferycznym.
   

Drewniany płotek ogrodowy

Płotki ogrodowe to ciekawe rozwiązanie umożliwiające dokonanie estetycznego podziału wnętrza ogrodu na zróżnicowane kwatery. Przy ich doborze należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i poziomem spójności z stylem panującym w ogrodzie. Starajmy się korzystać z naturalnych materiałów, są one bardziej uniwersalne i sprawdzą się w zdecydowanej większości ogrodów. Ich montaż jest bardzo prosty, tak więc nikt nie powinien mieć z tym problemów. To proste konstrukcje w których liczy się funkcjonalność i łatwość montażu. Obecnie możemy nabyć wiele ciekawych rozwiązań, które z pewnością zmienią oblicze ogrodu. Trzeba jednak zachować umiar, gdyż ogród ma wyciszać, zachwycać spokojem i umiarkowaniem. Nadmiar takich konstrukcji może naruszyć ład ogrodu i wprowadzić chaos.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także