Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród

Skomentuj artykuł

Współczesne dobrze urządzone ogrody coraz częściej znacząco podwyższają cenę domu przy sprzedaży. Są one tak piękne, że przechodząc koło nich  ciężko oderwać  wzrok. Niezależnie od wielkości, każdy element ogrodu jest starannie zaplanowany i harmonizuje z pozostałymi. Może dlatego, że często wychodzi on spod ręki artysty projektanta?

Ogród to nie tylko trawnik

Jeszcze parę lat temu podstawę ogrodu stanowił wykoszony trawnik, parę drzew owocowych i warzywnik. Do tego dochodziło parę tulipanów i brzydkie ogrodzenie. Nie wyglądało to najlepiej.
Jednak na szczęście wszystko zaczyna się zmieniać i otaczające domy ogrody są coraz piękniejsze.
Otaczają je eleganckie ogrodzenia, niewielkie trawniki bez chwastów oraz ładne krzewy i piękne kwiaty. Ogrody coraz częściej wyglądają jak obraz namalowany przez wybitnego artystę, często są dziełem projektanta ogrodów, ale jeszcze częściej wynikiem pasji ogrodnika amatora.
Wejście do domu wejściem do ogrodu.

Wchodząc na czyjąś posesję automatycznie wchodzimy do czyjegoś ogrodu. Te pierwsze minuty pozwalają nam dowiedzieć się nieco o właścicielu domu, którego jesteśmy gośćmi.
Jeżeli przed domem powitają nas czysty podjazd i schody, na których stoją w donicach ładne kwiaty to już jesteśmy w stanie stwierdzić, że jest tu przyjemnie i ktoś ładnie mieszka.
Nawet szybkie przejście od furtki do domu pozwala zauważyć czy na trawniku jest więcej mleczy czy trawy. Wydaje to się nie możliwe a jednak odwiedzający nas goście najpierw patrzą na boki a potem przed siebie i kierują się w stronę drzwi.

Dlatego tak istotna jest czystość przed domem, kwiaty na schodach, ładne krzewy przy wejściu na posesję i elegancki trawnik.

Ważne jest, również aby przed wejściem do domu można było gdzieś  na chwilkę usiąść i odpocząć. Na przykład wypić kawę czy porozmawiać lub poczytać.
Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj mały stolik z krzesełkami. A otoczenie stolika mogą stanowić kwitnące kwiaty doniczkowe posadzone w donicach lub skrzynkach balkonowych. Obydwa rodzaje pojemników mogą być zrobione z drewna, wtedy będą elegancko wyglądały.

Taras.

Często to taras jest sercem ogrodu, szczególnie jeżeli ogród zajmuje małą powierzchnię.
Aktualnie tarasy prawie stykają się z ziemią, oddzielają  je od niej jeden, dwa schodki. Rzadko otacza je balustrada.  Chodzi o to, aby taras był jak najbardziej naturalną częścią ogrodu.
Taras może być duży, bądź mały, zbity z desek, albo pokryty terakotą. Ważne, żeby był dobrym miejscem wypoczynku, znajdował się  po południowej stronie domu, tej bardziej słonecznej i żebyśmy byli z niego zadowoleni.

Taras możemy przekształcić w:

  •  Kącik wypoczynkowy. 

 

Wstawiając na taras meble ogrodowe, stolik i krzesła czy ławkę przekształcamy go w kącik wypoczynkowy.  Przyjemnie jest usiąść w takim miejscu, napić się kawy czy zjeść obiad. Można też poczytać książkę. Ważne, żeby wtedy mieć choć trochę intymności i nie być narażonym na zbyt silne promienie słoneczne. Dlatego nad stolikiem warto rozłożyć parasol a na krańcach tarasu umieścić zasłony, które osłonią nas przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Takie zasłony nie muszą być z materiału, mogą być nimi rosnące w donicy powojniki, które wspinają się ku górze.

  • Miejsce do opalania.

 

Na tarasie można rozłożyć leżaki i się  opalać. Obok nich możemy postawić  stolik, na którym umieścimy kremy do opalania i napoje. Dzieciom można rozłożyć na tarasie mały basen.

  • Miejsce na wieczorne przyjęcie.

 

Po tygodniu ciężkiej pracy, można zaprosić znajomych na sobotnie garden party. Na tarasie poza rozmową i jedzeniem znajdzie się, także miejsce do  potańczenia.

Oświetlenie ogrodu

Przyjemnie jest przebywać wieczorem w oświetlonym ogrodzie. Móc widzieć twarze osób, z którymi się rozmawia. Zorganizować przyjęcie na tarasie. Jednak, aby to wszystko było możliwe potrzebujemy lamp ogrodowych.
Lampy ogrodowe pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że oświetlają go wieczorem, to nadają mu także odpowiedni klimat co sprzyja dobremu wypoczynkowi.
Powodują, że nawet późną porą możemy podziwiać nasze rośliny czy spotykać się z przyjaciółmi. Dzięki nim można zorganizować wieczorne przyjęcie oraz poczuć się bezpieczniej. Zrobimy to montując przed domem kinkiety, które oświetlą drzwi wejściowe i schody. Poza tym warto zamontować lampy z czujnikiem ruchu, które ostrzegą nas przed nieproszonymi gośćmi.

Lampy ogrodowe mogą wyglądać różnie, począwszy od prostych lamp stojących o okrągłym kształcie klosza poprzez te wkopywane w ziemię, które oświetlają ogrodowe alejki skończywszy na lampach na czujnik ruchu zawiadamiających szczególnie wieczorem o nieproszonych gościach. Ich wygląd zależy od naszych potrzeb i wyobraźni.

Najlepiej jakby lampy były wykonane z trwałego surowca, takiego jak na przykład żeliwo. Powinny być, również wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego warto pomalować je farbą antykorozyjną.
Solidne wykonanie przedmiotów spowoduje, że przez wiele lat bez problemu będziemy mogli z nich korzystać.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: