Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród

Skomentuj artykuł

Warzywnik

Nawet w nowoczesnym ogrodzie o niewielkich rozmiarach warto poświęcić przynajmniej dwie grządki pod uprawę warzyw.  Własne ogórki, buraczki czy pomidorki są najsmaczniejsze i najzdrowsze.  Trudy ich uprawy rekompensuje nam satysfakcja z tego, że wyhodowaliśmy je sami. Warzywa te są bez sztucznych nawozów, dojrzewają na słońcu i pomimo, że niekiedy są mniejsze od tych kupowanych w sklepie i czasami zostaną podjedzone przez jakiegoś robaka, to one dostarczają nam najwięcej witamin.
Dlatego warto wygospodarować na końcu ogródka lub  z boku miejsce na, którym posadzimy warzywa.
W większych ogrodach czasami warzywnik odgradza się od reszty ogrodu krzewami czy małym płotkiem. W wielkich ogrodach wchodzi się do niego przez oddzielną furtkę i rosną w nim prawie wszystkie warzywa.

Pies w ogrodzie

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i najgorszy ogrodu.  Potrafi zrobić w nim spore spustoszenie. Biegając po ogrodzie podepcze kwiaty i młode krzewy. Jeżeli nasika pod tuje to rośliny uschną.
Ale nie można, go też nie wpuścić do ogrodu, chociażby dlatego, że tak bardzo potrzebuje kontaktu z nami a my tam uwielbiamy przebywać i spędzamy latem prawie całe dnie. Poza tym pies musi się wybiegać. Ktoś powie, że można z nim pójść na spacer, ale to jest trochę za mało dla zwierzęcia.
Można stworzyć taki ogród, żeby zarówno pies, jak i rośliny czuły się w nim dobrze. Wystarczy młode rośliny oraz bardziej wrażliwe starsze otoczyć płotkiem, żeby zwierzę nie miało do nich dostępu.

Jeżeli to nie wystarczy to można także odgrodzić od reszty ogrodu teren dla psa siatką, jednak na takim terenie powinna się znajdować trawa, buda dla psa i powinien mieć on tyle miejsca, żeby mógł po nim przejść więcej niż dwa kroki. Pies nie może przebywać przy budzie przywiązany na łańcuchu.
Poza tym zawsze jak jesteśmy w ogrodzie należy wypuścić go i pozwolić mu pobiegać po  trawniku czy podjeździe.

Czym więcej zwierzę może przebywać w ogrodzie i bawić się w nim, tym mniej potrzebuje spaceru. Jednak na pewno należy wyjść z nim poza posesję, żeby załatwiło swoje potrzeby fizjologicznie. Bo nie ładnie wygląda jak się załatwia na trawniku czy przy budzie.
Zawsze, gdy zwierzę przebywa w ogrodzie, tak jak i gdy jest w domu, należy zapewnić mu wodę do picia.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: