Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród

Skomentuj artykuł

Skalniak

Coraz częściej zakładamy  skalniaki w ogrodzie i należą one do jednych z bardziej wyeksponowanych jego elementów. Powinny one być tak zaprojektowane, aby swoim wyglądem współgrały z ogrodem. Poza tym muszą być zadbane, żeby przyciągały wzrok.
Skalniak najlepiej umieścić w dobrze widocznej oraz słonecznej części ogrodu. Warto posadzić na skalniaku takie rośliny, które będą kwitły jedna po drugiej, prawie przez cały rok. Można wybrać na przykład  przylaszczki, zawilce, goździki, dzwonki oraz wrzośce i wrzosy.

Nowoczesny ogród

Ptaki w ogrodzie

Nie ma milszej muzyki niż śpiew ptaków w ogrodzie. Taka poranna pobudka szybko stawia na nogi i stanowi miłe rozpoczęcie nadchodzącego dnia.  Ptaki to  mili goście, najlepsi przyjaciele ogrodnika.
Poza tym, że wzbogacają nasz ogród swym śpiewem to zjadają szkodniki, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój uprawianych przez nas roślin. Dzięki nim nasze plony są większe. Warto je zaprosić do ogrodu, stawiając karmniki, budki lęgowe oraz pozwalając budować ptakom gniazda.

Motyle

Te owady są wyjątkowo piękne. Ich skrzydełka mają kolory jak z bajki. Motyle swym wyglądem zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych. 
Chętnie odwiedzą nasz ogród, gdy zasadzimy w nim kolorowe wyraziste kwiatki. Ucieszą ich, maki oraz chabry, jak, również maciejka, lwia paszcza czy lawenda.  Motyle, również chętnie napiją się wody, którą można dla nich nalać do małego płaskiego pojemniczka  i „popalają „ się na słońcu. Można im w tym celu położyć przy pojemniku z wodą jakąś deseczkę.

Krzewy, drzewa  i kwiaty

Rośliny posadzone przez nas w ogrodzie powinny stanowić zgraną całość. To znaczy, że powinny być tak posadzone i dobrane, żeby tworzyły harmonijną kompozycję. Ostatnio panuje  moda, szczególnie w małych ogrodach, że na  środku ogrodu planuje się mały trawnik, który po bokach otaczają drzewa, krzewy oraz kwiaty.
Drzewa i krzewy sadzimy głównie przy  ogrodzeniu.  Warto posadzić  na przykład drzewa owocowe, pod którymi ładnie wyglądają rosnące kwiaty rabatowe, na przykład aksamitki. Obok drzew sadzimy krzewy oraz inne drzewa między innymi tuje oraz lipy czy sosny. Rośliny te utworzą naturalny płot, który ochroni nas przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów, zapewniając dość dużo intymności.
Pod tarasem jeżeli jest usypana ziemia wokół niego warto zasadzić  kwiaty  ogrodowe, takie jak na przykład  nisko rosnące tulipany, hiacynty, prymulki, skalnice, bratki czy goździki.

Drzewa owocowe

Najsmaczniejsze i najzdrowsze są owoce z własnego sadu. Jeżeli mamy wystarczająco duży ogród to możemy go podzielić na dwie części i jedną z nich przeznaczyć na mały sad. Zarówno w sadzie jak i w ogrodzie warto posadzić przynajmniej jedno drzewko: jabłoni, gruszy i śliwy.  Gdy mamy więcej miejsca to warto dodać wiśnie, czereśnie oraz morele.
Drzewa zasadzone w ogrodzie powinny być nisko pienne, zgodnie z panującą modą, ale przede wszystkim dla wygody. Łatwiej się pielęgnuje takie drzewa i zbiera z nich owoce.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: