Aranżacja ogrodów

Aranżacja ogrodów

1 komentarzy

Urządzanie ogrodu to jedno z ulubionych zajęć każdego ogrodnika- nieważne czy fachowca, czy amatora. Aranżacja ogrodu to sztuka ! Nim przystąpimy do aranżowania, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, poruszyć kilka kwestii. Na samym początku trzeba poznać warunki klimatyczno- glebowe panujące w ogrodzie, a następnie dostosować urządzanie ogrodu do własnych potrzeb. Jeżeli kolekcjonujemy rośliny dostosujmy do tego ogród. Gdy dużo wypoczywamy w towarzystwie, koniecznie należy sporo miejsca poświęcić na kącik wypoczynkowy z uwzględnieniem małej architektury np. altany, kominka. W dużym ogrodzie mamy więcej możliwości aranżacyjnych, natomiast w małych, wbrew pozorom jest o wiele trudniej, łatwo o chaos i przesycenie. Ogród powinien zaspokoić nasze oczekiwania, bo tylko wówczas zapewni nam pełne odprężenie i satysfakcję.
   

Na aranżacje w ogrodzie ma wpływ wiele czynników, które koniecznie należy uwzględnić przy jego aranżacji. Jednym z najważniejszych czynników jest gleba, która nawet w jednym ogrodzie może się różnić zależnie od miejsca. Podstawą jest tutaj pH podłoża, które może być kwaśne (pH < 7 ), zasadowe ( pH>7) bądź neutralne. Zdecydowana większość roślin ogrodowych woli podłoże od neutralnego do zasadowego. Na kwaśnym podłożu z pewnością powinny się znaleźć rośliny wrzosowate m.in. rododendrony, wrzosy, wrzośce, pierisy ; hortensje oraz skimmia. Rośliny w ogrodzie otoczonym licznymi budowlami są mniej narażone na konsekwencje ujemnych temperatur. Ściany pochłaniają dużo ciepła po czym sukcesywnie je uwalniają. Przy zacisznych ścianach o południowej wystawie należy sadzić rośliny lubiące słońce oraz nie tolerujące dużych spadków temperatur. Obecność zbiornika wodnego sprawi, że do ogrodu będą mogły zawitać oryginalne gatunki roślin. Ten bogaty biotop to marzenie większości pasjonatów zieleni i przyrody. Obecność nenufarów czyli popularnych grzybieni oraz grążeli z pewnością zachwyci niejednego miłośnika wodnych krajobrazów. Przy naturalistycznych założeniach oczko wodne powinno  znaleźć się w najbardziej naturalistycznym miejscu ogrodu, koniecznie na słonecznym stanowisku. Ogrody o nieregularnym ukształtowaniu powierzchni dają możliwość stopniowania, skorzystania ze schodów oraz roślin lubiących cieplejsze i suchsze warunki. Ogrody otoczone liczną, luźną roślinnością czy też żywopłotem nadają miejscu intymności oraz podkreślają piękno kwitnących roślin. Żywopłoty stanowią tło oraz chronią m.in. przed wiatrami. Pod koronami rozłożystych drzew, dających sporo cienia oraz  na innych zacienionych stanowiskach mamy możliwość uwzględnić rośliny cieniolubne, które wzbogacą ogród o kolejne piękności np. funkie, barwinki, hortensje, bluszcz, przepiękne paprocie, laurowiśnie itd.
   

Aranżujmy etapami tak aby systematycznie dochodzić do zamierzonego celu. Zależnie od środków prace można rozłożyć na kilka lat. Założenie trawnika sprawi, że mimo niedokończenia projektu ogród będzie dość atrakcyjny. Zależnie od zapotrzebowania korzystajmy z małej architektury: składziki, dróżki, kominki, altany itp., to elementy, które mogą podnieść wartość estetyczną i użytkową ogrodu. Ogród przydomowy powinien stanowić jakby przedłużenie pomieszczeń mieszkalnych. Należy go tak zagospodarować, aby nie kolidował z bryłą domu. Przy dużych ogrodach warto ukierunkować się na angielskie rozwiązania, a więc obszerne trawniki i wysepki z wyższej roślinności. W małych jest to niemożliwe, ze względu na brak miejsca, jednak wiejskie, formalne i wypoczynkowe zakątki jak najbardziej można zrealizować na takiej niedużej powierzchni.
   

Ogród warto podzielić na kilka kwater, zależnie od naszych upodobań i potrzeb. Mogą to być kwatery przeznaczone na ogród warzywny, ziołowy, ozdobny itp. Ogrody zróżnicowane są o wiele bardziej ciekawe i sprawią, że optycznie przybędzie im metrów kwadratowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych ogrodów. Efekt optycznego zwiększenia ogrodu można uzyskać także poprzez urozmaicenie różnego rodzaju detalami np. ławką tonącą w różach osłoniętą z trzech stron, dającą ograniczony widok na ogród. W niewielkim ogrodzie dla ograniczenia miejsc przeznaczonych na „ściany wewnętrzne”, warto zastosować cienkie parawany, które porośnięte przez pnącza staną się żywą ścianą, niesamowicie atrakcyjną i spełniającą tak istotną rolę. Żywe żywopłoty koniecznie powinny być formowane. Stworzenie zielonej bramy będzie niebanalną atrakcją podnoszącą walory dekoracyjne ogrodu. W wielkich ogrodach przy stosowaniu kwater mamy większe możliwości, możemy stosować luźne żywopłoty, liczne nasadzenia. Szczególnie pięknie prezentuje się zadbany trawnik, którego nie można objąć jednym spojrzeniem ze względu na obszerną wysepkę pionowych elementów, utworzonych z drzew i krzewów. Nie warto na takich wysepkach umieszczać zbyt wielu gatunków roślin, gdyż nie wygląda to zbyt dobrze. W ogrodzie nie powinno zabraknąć także pnączy. Są one przedłużeniem rabat i świetnie spełniają swoją rolę, okrywając przy okazji mało atrakcyjne mury, ściany itp. W niewielkich ogrodach warto zastosować mało ekspansywne pnącza jednoroczne np. thunbergia, wilec, a w większych wieloletnie np. pięknie i tajemniczo wyglądające wiciokrzewy. Nie mniejsze znaczenie mają także barwy. Jeżeli za bardzo nie orientujemy się na tej płaszczyźnie, warto skorzystać z koła barw. Zawiera ono podstawowe barwy a więc: czerwoną, żółtą i niebieską. Pomarańczowa, zielona, fioletowa to barwy przejściowe, które powstają w wyniku połączenia poszczególnych barw podstawowych. Ciepłe i wyraziste barwy przyciągają wzrok obserwatora. Stosujemy je w miejscach szczególnie atrakcyjnych, aby podkreślić piękno danego miejsca, odwracając uwagę np. od mało estetycznego murka, znajdującego się gdzieś w głębi ogrodu. Efekt przyciągania zmniejsza ogród, tak więc jeżeli mamy sporą powierzchnię i chcemy podkreślić jakiś zakątek korzystajmy z tych barw. W małych ogrodach zastosujmy barwy chłodne np. niebieską, srebrzystą, białą. Mają w sobie wiele głębi i wpływają na optyczne powiększenie ogrodu. Podobny efekt zapewni także zastosowanie nieregularnych linii.
   

Aranżacja ogrodu

Pozostając przy barwach, należy pamiętać, że przy aranżacji ogrodu można doskonale nimi operować osiągając zróżnicowane efekty. Jeżeli połączymy barwę  zieloną z czerwoną, żółtą z fioletową oraz niebieską z pomarańczową uzyskamy bardzo wyraziste i absorbujące widoki. Przy tej wyrazistości nie można zapominać, że barwy wzajemnie się dopełniają- nie ma mowy o chaosie. Dla tych, którzy preferują spokojniejsze tonacje, nastrajające do refleksji warto polecić takie połączenia jak czerwień z żółcią i pomarańczą, błękit z fioletem.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: AniaF, Tytuł: ogród

    Jako, że jesteśmy bardzo zapracowani to firma zakładała nam ogród. Ogród wygląda bardzo ładnie, już nie mogę doczekać się wiosny!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także