Łąka kwiatowa w ogrodzie

Łąka kwiatowa w ogrodzie

3 komentarzy

Do niedawna łąkę kwiatową można było znaleźć tylko na łące, czasami zdarzało się, że ktoś kto nie dbał o swój ogród miał w nim łąkę z mleczy.  Tak zwana moda ogrodowa zakładała uporządkowane grządki kwiatów  i warzyw. Z daleka witały nas eleganckie daliemieczyki oraz tulipany, na ogół sąsiadowały one z wypielęgnowanym trawnikiem

W takim miejscu było nie wiele owadów oraz małych polnych zwierzątek. Ludzie odeszli od natury na rzecz tego co ładniejsze i bardziej uporządkowane.  Jednak pielęgnacja tradycyjnego ogrodu wymaga dużo czasu oraz niemałego nakładu środków finansowych, co współcześnie dla wielu osób stanowi duży problem.

Efektem takiego stanu rzeczy stała się potrzeba posiadania w ogrodzie roślin, których pielęgnacja nie jest zbyt czasochłonna i droga.  Idealnym rozwiązaniem stały się łąki kwiatowe.

Łąka kwiatowa w ogrodzie jest miejscem, które na ogół zastępuje część trawnika. Rosną na niej  polne kwiaty i jest trawa, tak jak na prawdziwej łące. To rozwiązanie powoduje, że w ogrodzie panuje różnorodność biologiczna. W naszym ogrodzie poza polnymi kwiatami pojawiają się żaby, motyle i inne pożyteczne żyjątka. Nasz ogród zaczyna być ekologiczny.

W naturze łąki kwiatowe spotykamy  w naszym klimacie jedynie na najsuchszych oraz najuboższych pokarmowo miejscach i w rejonach górskich nad granicą lasów. Łąka kwiatowa jest tym okazalsza im bardziej stanowisko jest suche i ubogie w składniki. Możemy stworzyć ją na trawniku, który posiadamy, lub na gołej ziemi.

 

Łąka kwiatowa - koniczyna

Łąka kwiatowa - koniczyna

Jeżeli chcemy stworzyć ją na trawniku to powinniśmy zaprzestać regularnego koszenia jego części. Ograniczamy się do podkaszania trawy kosą. Na początku robimy to około dwóch, trzech razy do roku, potem jedynie dwukrotnie. Koszenie powinno odbyć się po czasie owocowania roślin, żeby miały one możliwość samodzielnego rozsiewania się.

Łąka kwiatowa

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: basia, Tytuł: kocham kwiaty

    dobrze ,ze zaczynamy siac roznorodne kwiaty ,sa one szczegolnie potrzebne owadom ,a nas ludzi ciesza swym pieknem ,daja mozliwosc obserwacji w roznych fazach wzrostu .wiele cennych informacji mozna znalezc na stronach min.poswieconych pszczolom i pszczelarstu .pozdrawiam .basia

  2. Dodał: alicja, Tytuł: moje własne kwiaty

    bardzo lubię kwiaty

  3. Dodał: Dagmara, Tytuł: Kwiaty łąkowe

    Nie znalazłam tego co szukałam. Nie mam ksiązki z kwiatami łąkowymi. Nie wiem gdzie mogę znaleźć moje kwiaty i rośliny. ( " Zielnik " ) mam żółte, fioletowe, białe i niebieskie kwiaty łąkowe. Mam mech i babkę, ale nie wiem jak prawidłowa nazwa się nazywa. To znaczy jak się pisze . Mam już np. Mniszek Lekarski i Stokrotka pospolita.. Pomóżcie !!!( mam 12 lat )

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: