Kwiaty polne

Kwiaty polne

Skomentuj artykuł

Większość współczesnych ogrodów, jakie mamy możliwość podziwiać wędrując po naszych ojczystych ziemiach, jest zdominowana przez roślinność sprowadzoną z dalekich stron. Pasjonaci ogrodów podążyli ku „egzotyce” często zapominając o naszym rodzimym bogactwie dostępnym na wyciągnięcie ręki. Wiele ogrodów jest całkowicie podporządkowanych człowiekowi, natura ma niewiele do powiedzenia. Muszę przyznać, że tęsknię za naturalistycznymi założeniami ogrodowymi, gdzie pierwsze skrzypce grają kwiaty, jakie mogę podziwiać podczas niedzielnych spacerów po bezdrożach. Flora polska kryje wiele pięknych roślin, które mogłyby stać się ozdobą w wielu ogrodach. Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze „ogrody” są dziełem samej natury, która jest mistrzynią w tworzeniu najpiękniejszych założeń roślinnych. Jej zestawienia „krzyczą” harmonią, spokojem i romantycznym klimatem. W ostatnich latach coraz więcej osób propaguje tzw. „powrót do natury”. Pod tym pojęciem rozumiemy m.in. tworzenie naturalnie wyglądających założeń ogrodowych zdominowanych przez gatunki roślin występujących w stanie dzikim. Nie powinniśmy jednak kopiować natury, ale się na niej wzorować, gdyż oczywistym jest, że dany ogród musi być również dostosowany do naszych potrzeb, także mieć charakter użytkowy. Ogrody naturalistyczne, charakteryzują się specyficznym klimatem, gdzie dzikie ptaki, zwierzęta są oczywistym dodatkiem, wynikającym z powstałego, bardzo spójnego ekosystemu.

 

Kwiaty polne, znakomicie odnajdą się na tzw. łąkach kwietnych- alternatywny dla tradycyjnego trawnika. Są one połączeniem wielu roślin, z których największą grupę stanowią te, które możemy spotkać w naszym rodzimym i naturalnym środowisku. W sprzedaży można odnaleźć wiele mieszanek w których składzie znajdziemy nasiona wielu gatunków roślin i traw. Trzeba być ostrożnym przy zakupie, gdyż nie każda mieszanka  sprawi, że efekt końcowy będzie zadowalający. Ci najbardziej zmotywowani mogą sami stworzyć łąkę kwietną i tylko od nich będzie zależeć jakie rośliny będą na niej królować. Pamiętajmy, że stworzenie takiej łąki wymaga sporych nakładów pracy, rośliny muszą być dobrze dobrane, aby się nie zagłuszyły, choć konkurencja jest nieunikniona. Należy unikać gatunków zbyt ekspansywnych. Aby łąka nabrała wyrazu, musi minąć około trzech lat, po których powinna stanowić jeden spójny ekosystem.
   

Kwiaty polne należą do bardzo wytrzymałych gatunków, przystosowanych do naszych warunków klimatycznych i glebowych. Większość dzikich kwiatów odnajdzie się na słonecznych stanowiskach, gdzie bez żadnego problemu ukażą swoje piękno. Wielką ich zaletą jest fakt, iż nie wymagają podlewania, nawożenia, same sobie poradzą nawet na bardzo ubogich glebach. Bogactwo gatunkowe sprawia, że na każde stanowisko znajdziemy odpowiednik ze świata dziko rosnących roślin, tak więc w każdym zakątku ogrodu możemy tworzyć naturalistyczne kompozycje. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do ogrodu całościowo opartego na naturalistycznych założeniach, stwórzmy małe enklawy zdominowane polnymi kwiatami. Poszczególne gatunki znakomicie odnajdą się także w zestawieniach z roślinnością typowo ogrodową, dopełniając je i nadając im bardziej naturalnego charakteru   Nie ma się co temu dziwić, gdyż wszelkie odmiany roślin, jakie spotykamy na rabatach wywodzą się z gatunków dziko rosnących.   
     

Kwiaty polne nazywane często chwastami, obejmują mnóstwo gatunków, których nie sposób wymienić. Chciałbym zaproponować Państwu te gatunki, które uważam za najpiękniejsze, które zasługują na szersze rozpowszechnienie i wykorzystanie w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i nie tylko. Niewątpliwie jednym z najbardziej pospolitych a zarazem pożądanych przedstawicieli kwiatów polnych jest mak polny (Papaver rhoeas). Bardzo efektowna, wyrazista roślina ze względu na ognistoczerwone kwiaty. Osiąga do 80 cm wysokości, jednocześnie jest bardzo delikatna, wprowadza do kompozycji jedyną w sowim rodzaju lekkość. Kwitnie w okresie letnim- od maja do lipca. Znakomicie zaprezentuje się na kwietnej łące w kontrastowym zestawieniu z chłodnym chabrem bławatkiem oraz w ciepłych kompozycjach. Wspomniany chaber bławatek (Centaurea cyanus) należy do jednorocznych roślin. Osiąga do 90 cm wysokości oraz charakteryzuje się długim okresem kwitnienia, trwającym od kwietnia do września. Jego atutem są piękne, niebieskawe kwiaty, osiągające do 3 cm średnicy. Niezastąpiony element kwietnych łąk, znakomicie nadający się do „chłodnych” kompozycji.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie