Kwiaty wiosenne pierwsze wiosenne kwiaty.

Kwiaty wiosenne pierwsze wiosenne kwiaty.

1 komentarzy

Kiedy zima zmierza ku końcowi, gdy Słońce coraz intensywniej ogrzewa otaczający nas świat, a śniegi powoli kończą swą dominację, rozpoczyna się nowy okres. Wiosenne tchnienie budzi skryte w ziemi piękności świata roślin, które już pod koniec lutego ukazują nam swoje świeże oblicze. Pora rozpocząć coroczny festiwal wiosennego, barwnego i zróżnicowanego kwitnienia, gdzie nie ma miejsca na nudę i monotonność.
   

Jednym z najwcześniejszych zwiastunów wiosny jest rannik zimowy. Ta niewielka bylina ukazuje się już w lutym. Jej słoneczna barwa rozjaśnia ponure zakątki. Z czasem przy zapewnieniu odpowiednich warunków stworzy obszerne łany, które podkreślą wiosenną wyrazistość. Ranniki są niezastąpione do obsadzania powierzchni pod krzewami oraz drzewami liściastymi. Zanim zdrewniałe rośliny rozwiną liście ranniki skorzystają z dostępności promieni słonecznych, pięknie zakwitną a następnie ustąpią miejsca innym roślinom. Kolejny zwiastun wiosny, to przebiśniegi. Któż nie zna tych delikatnych kwiatów, witających nas każdego roku, zanim zima powie swoje ostatnie słowo. Nie straszne im nawroty zimna, doskonale dają sobie radę w okresie przedwiośnia. Już od lutego, nim śnieg zniknie z ogrodów, działek, parków ujawniają się, zachęcone słonecznym ciepłem. Możemy spotkać wiele odmian tych niewielkich kwiatów, ale wciąż królują tradycyjne przebiśniegi zwane śnieżyczkami, a dawniej nawet „białymi bulwiastymi fiołkami”. Należy pamiętać, że jest to roślina chroniona, naturalnie występująca przede wszystkim w centralnej i południowej Europie. Galanthus nie jest wymagający, wystarczy mu półcieniste stanowisko, żyzne, wapienne i próchnicze podłoże a pokaże na co go stać. Zawilce greckie, to barwne akcenty każdej wiosny, które upiększą półcieniste zakątki w ogrodzie, sprawdzą się również na północnej części skalniaka. Jest to niewielka roślina należąca do rodziny jaskrowatych osiągająca zaledwie do 15 cm wysokości. Ma bardzo ładne, barwne kwiaty o gwiaździście ułożonych języczkowatych płatkach. Występuje w barwie białej, niebieskiej, czerwonej i różowej, tak więc daje wiele możliwości kompozycyjnych. Należy pamiętać, że intensywnie się rozrasta tworząc zwarte kobierce sam raz na zagospodarowanie powierzchni pod drzewamii krzewami. Wczesnym kwitnieniem charakteryzuje się również kosaciec żyłkowany, który już w lutym potrafi ukazać swoje fioletowo niebieskie kwiaty. Nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie sadzony jest między roślinami zadarniającymi. Lubi ciepłe, piaszczyste stanowiska, chronimy go przed silnym mrozem, na który jest wrażliwy. Nie sposób nie wspomnieć o żółto kwitnącym kosaćcu Danforda, który ma podobne wymagania jak kosaciec żyłkowany. Oczywistym jest, że jednymi z najbardziej znanych kwiatów, bez których wiosna nie byłaby już taka sama są krokusy. Krokusy to rośliny cebulowe, które w marcu królują w większości ogrodów. Obecnie mamy całą masę odmian, dzięki czemu możemy cieszyć się zróżnicowanymi kolorami od purpurowych, przez fioletowe, niebieskie, żółte, po białe. Nie są to rośliny wymagające, możemy nimi obsadzić wiele miejsc w ogrodzie, od rabat, przez kwietniki, klomby, skalniaki, aż po pojemniki. Bardzo łatwo się rozmnażają i z czasem tworzą piękne łany, co jest często wykorzystywane  w tworzeniu krokusowego trawnika. Efekt takiego rozwiązania jest fantastyczny.

Nie zapominajmy również o drobnej niebieskofioletowej bylinie, na którą można natrafić wczesną wiosną w naszych lasach. Oczywiście chodzi o przylaszczkę, która doczekała się form odmianowych, które możemy wykorzystać w ogrodzie, gdyż przylaszczka w swoim naturalnym środowisku jest pod ścisłą ochroną.
   

Wraz z postępem wiosny, budzą się nowe rośliny, jako że w początkowym okresie dominują rośliny cebulowe to w późniejszym zaczynają dominować trwałe byliny, które po okresie zimowego spoczynku znów się odradzają i zaczynają wieźć prym.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Paula, Tytuł: śliczne są

    śliczne kwiatki:) polecam doniczki. z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wiosna

Koniecznie zobacz: