Jak sadzimy cebulki kwiatowe?

Jak sadzimy cebulki kwiatowe?

18 komentarzy

Jak sadzimy cebulki kwiatowe?

 

Cebulki kwiatowe sadzimy jesienią i wczesną wiosną zaraz, gdy ustąpią przymrozki.

 

Jesienią sadzimy cebulki, które odporne są na zimowe mrozy. Do roślin sadzonych w tym okresie zaliczmy: tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, krokusy. Rośliny charakteryzują się wiosennym okresem kwitnienia.

 

Cebule, bulwy oraz kłącza roślin kwitnących latem, takie jak mieczyki, begonie, krynie, dalie oraz pozostałe wrażliwe na niską temperaturę sadzimy wiosną, kiedy temperatura nie zagrozi prawidłowemu rozwojowi roślin. Jeśli nie jesteś pewien, kiedy posadzić konkretną roślinę sprawdź w naszej encyklopedii lub napisz do nas zapytanie. Z pewnością postaramy się odpowiedzieć na każde twoje pytanie.

 

 

Jak sadzimy?

 

Większość cebul, bulw i kłączy ma charakterystycznie zaokrąglony spód, gdzie można dostrzec miejsce po dawnych korzeniach. Bardzo często posiadają spiczasty, stożkowaty wierzchołek (Np: tulipan, narcyz), z którego wyrastają pędy rośliny. Cebulki zawsze sadzimy wierzchołkiem do góry.

 

Cebulki kwiatowe sadzenie

 

Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebulek. Generalną zasadą jest sadzenie cebulek na głębokości trzykrotnej wysokości cebulki mierzonej od podstawy do wierzchołka. ( Na przykład: Jeśli cebulka tulipana ma wysokość 6cm, warstwa ziemi ponad nią powinna wynosić 18cm, a zatem dołek pod tulipana powinien mieć 24cm.). Od powyższej reguły jest oczywiście kilka wyjątków. ( krynia, nerina, jak też lilia biała, które sadzimy płytko, na głębokości ok. 3-4cm.)

 

Szczegółowe zasady sadzenia konkretnych gatunków znajdziesz w Naszej Encyklopedii Kwiatów.

Zapoznaj się z naszą ofertą na cebulki kwiatowe - KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

18 komentarzy

 1. Dodał: Bożena, Tytuł: hiacyntya przesadzanie

  ja zawsze kupuję co roku hiacynty trzymam je w domu aż przekwitną a potem sadzę na rabatę a następnej wiosny pięknie kwitną i tak co roku

 2. Dodał: Asia, Tytuł: Hiacynty co zrobić gdy przekwitły?

  Dostałam hiacynty w doniczce, przekwitły i teraz nie wiem co z nimi zrobić. Do gruntu sadzi się je na jesieni, ale jak je pielęgnować teraz - obciąć liście? schować w piwnicy żeby odpoczęły? Moja teściowa zawsze wsadzała je do ziemi po przekwitnięciu i szczerze powiem, że zamiast pięknie zakwitnąć wiosną w następnym roku, na łodydze pojawiało się tylko kilka kwiatków.

 3. Dodał: kuleczki, Tytuł: tulipany i szafirki

  Posadziłam cebulki tulipanów i szafirków do takich kulek które trzymają wodę. Mam nadzieje ze wiecie jakich - takich które pęcznieją pod wplywem wody. Teraz zastanawiam sie czy dobrze zrobilam czy zmarnuje kwiaty.

 4. Dodał: Magda, Tytuł: Hiacynty przed zimą

  Posadziłam cebule hiacyntów na zewnątrz około miesiąc temu. Bardzo dobrze już się ukorzeniły i zaczęły wypuszczać młode zielone pędy. Posadziłam je na głębokość ok 15 cm. Czy to normalne, że wypuszczają młode pędy przed zimą? Powinnam coś jeszcze zrobić, poza okryciem ich grubą warstwą świerku?

 5. Dodał: Alina, Tytuł: kolor blue w ogrodzie

  Polecam też cebulicę(malutkie kwiatki,kwitną wiosną),ułudkę (bylina,czyli jest zawsze)śliczne kwiatuszki jak niezapominajki,no i królowa bylin piękna brunera,kwiatki niebieskie i bardzo ozdobne liście.

 6. Dodał: olka, Tytuł: do: kolor Blue w ogrodzie

  wiele cebul kwitnie na niebiesko, ja osobiście bardzo lubię hiacynty. Są i niebieskie i czerwone, żółte białe...ostatnio udało mi się wyhodować liliowe kwiaty... one same nie tracą koloru, ale gdy rozmnażają się przez cebule ich "dzieci" mogą mieć inny kolor od " rodziców"...wiesz co, z 4 lata temu posadziłam ok. 40 cebulek,rozdzielałam cebulki nowe, i wiesz ile ich naliczyłam w tym roku? zgadnij...178!!!z czego połowa ma kolor którego nie sadziłam: lawendowy, liliowy, taki wyblakły śliwkowy...nie widziałam takich kolorów na żadnej stronie internetowej...ale, niestety, rok temu w lutym były nagłe mrozy i płowa zdechła... ja również lubię niebieski( i fioletowy) więc moja druga grządka jest w tych kolorach, mam hiacynty, szafirki, zimowity( są fioletowe, różowe i białe, niebieskich chyba nie ma, kwitną jesienią)a no i najlepsze...irysy, mają liście ładne przez cały rok, kwitną na różne kolory i gęsto i nie trzeba o nie dbać pozdro

 7. Dodał: blanka, Tytuł: kwiaty to nudy a robienie prezętacij jeszcze większe

  nieradze tego robić nudy niesamowite my robiliśmy na lekji informatykki nudy nudy i jeszcze ras NUDY ludzie powodzenia jak będziecie to robić

 8. Dodał: grazyna, Tytuł: kolor BLUE w ogrodzie

  Witam milosniczki,kwiatow:)jako ,ze jestem poczatkujaca ogrodniczka,marze i PROSZE o porade,jakie cebulki kwiatow posadzic,teraz,by zakwitly wiosna na niebiesko:) uwielbiam ten kolor kwiatow,a rabatka,pelna niebieskosci,moje malutkie marzenie dziekuje ,juz teraz za wszelakie rady i porady:) wszystkim kobietkom,dziewczynom,ktore mi poradza:)

 9. Dodał: ogrodnik, Tytuł: tulipaannnn

  co sie stanie gdy posadze cebulki tulipana w kwietniu??

 10. Dodał: beata, Tytuł: tulipany cebulki

  sadząc tulipany pod folią jakie powinny być zachowane odległości między cebulkami tzn ile przypada cebulek na 1m2?

 11. Dodał: alexandra burke, Tytuł: tulipanki w cebulce :)

  ile w jednej cebulce jest tulipanów???

 12. Dodał: Ewa, Tytuł: habranthus

  Czy cebulki habranthusa pozostawiamy na zime w glebie ?

 13. Dodał: viola, Tytuł: kandadeski w ogrodzie

  Jaki jest najlepszy czas na sadzenie kandadesek w ogrodzie? Konieczne jest wykopywanie cebulek na zimę?

 14. Dodał: aamora, Tytuł: narcyze zonkile

  posadzilam mlode cebulki zonkila 2 lata temu i nie kwitna a ja nie wiem dlaczego

 15. Dodał: Mira, Tytuł: tulipany

  Na zdjęciu powyżej jest tulipan,gatunek botaniczny.Są niskie i wcześnie rozwijają kwiaty,urocze.

 16. Dodał: Nikola, Tytuł: Hiacynty

  Ja posadziłam swoje hiacynty około 10,09,2009i dzisiaj zauważyłam,że wypuściły listki mam pytanie czy bez problemu przezimują,i czy to nie osłabi kwitnienia na przyszły rok???

 17. Dodał: leszek, Tytuł: Habranthus

  Co to? jak nazywa się ten kwiat,który jest na obrazku,chyba u mnie w ogrodzie też kwitnie jak przychodzi pora. dodał: Basia64 (2009-01-27 10:09:39) to jest Habranthus

 18. Dodał: Basia64, Tytuł: Co to?

  jak nazywa się ten kwiat,który jest na obrazku,chyba u mnie w ogrodzie też kwitnie jak przychodzi pora.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie