Okrywanie roślin na zimę

Okrywanie roślin na zimę

Skomentuj artykuł

Późna jesień to w naszym klimacie okres ,w którym okrycia wymagają rośliny ogrodowe. Silny mróz, potęgowany wysuszającym wiatrem jest olbrzymim zagrożeniem nie tylko dla młodych roślin ale również dla dorodnych okazów, które mają mniejszą tolerancję na zmiany temperatury. Innym zagrożeniem dla naszych roślin są zwierzęta, które przyciśnięte głodem chętnie podgryzają młode pędy drzewek owocowych i niektórych rośli ozdobnych.

Podstawowym problemem w okrywaniu roślin na zimę jest dobór optymalnych materiałów. Generalna zasada mówi, że roślina powinna mieć dostęp powietrza przez okrycie a warstwa zabezpieczająca nie powinna chłonąć zbyt dużej ilości wilgoci. Proces okrywania rozpoczynamy dopiero, gdy w nocy pojawią się pierwsze przymrozki. Dzięki temu rośliny zdążą się zahartować i przyzwyczaić do niskiej temperatury. Zdjęcie otuliny powinno nastąpić wczesną wiosną aby rośliny nie zaparzyły się wiosennym słońcem.

 

 

Czym okrywać rośliny?

Do dyspozycji mamy pełną gamę materiałów nadających się do okrywania roślin. Niektórzy ogrodnicy starają się wykorzystać tylko naturalne okrywy typu liście, gałęzie, słomę czy korę ale dostępnych jest też spory wybór gotowych okryw, które z powodzeniem możemy wykorzystać w naszym ogrodzie. Przegląd materiałów do okrywania zaczniemy od liści. Liście to doskonały naturalny surowiec okrywowy. Ważne aby liście były zdrowe i dobrze wysuszone. Mokre liście mogą pod wpływem wilgoci gnić. Takie okrycie należy zabezpieczyć przed wiatrem. Do zabezpieczenia możemy wykorzystać np. gałązki roślin iglastych. Okrywą z liści możemy zabezpieczyć niskie rabaty z roślinami dwuletnimi, byliny oraz młode niskie krzewy. Gałązki roślin iglastych mogą być wykorzystywane do okrywani roślin nawet bez konieczności używania liści. Zabezpieczanie takie szczególnie polecane jest dla miejsc o silnym suchym wietrze. Inną zaletą jest fakt że rośliny cebulowe będące pod okryciem z igliwia szybciej kiełkują konsekwencją czego jest ich wcześniejsze kwitnienie.

Do zabezpieczenia drzewek i niskich krzewów możemy wykorzystać słomę lub papier. Oba materiały doskonale chronią przed wiatrem, mrozem oraz zwierzętami. Papier doskonale zabezpiecza przed zającami i dzikimi królikami. Należy pamiętać, że papieru i słomy nie można wykorzystywać do okrywania roślin zimozielonych. Okrywa powstrzymuje dostęp do światła, które jest niezbędny w procesie fotosyntezy.

Zapoznaj się z naszą ofertą na Agrowłókniny i geowłókniny – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie