Newsletter serwisuKrzewy zimozielone - podstawowa wiedza o ich uprawie

Obecnie jest bardzo duży wybór tego typu gatunków i jest w czym wybierać, oczywiście zanim wybierzemy daną roślinę, zapoznajmy się z jej wymaganiami i jak sobie radzi w naszych warunkach klimatycznych. Najlepsze warunki dla bardziej wrażliwych gatunków zimozielonych występują w zachodniej Polsce.

 

Krzewy zimozielone mają to do siebie, że ich liście utrzymują się przez kilka lat (3-6 lat), a potem opadają. Co roku oczywiście pojawiają się nowe, dlatego mamy je wciąż zielone. Wcześniej spotykało się opinie, że większość gatunków zimozielonych jest zbyt wrażliwa na panujące u nas mrozy, jednak lata pokazują, że nie jest z tą odpornością tak źle a bardziej zagrażają im wysuszające wiatry, aniżeli mrozy. Musimy pamiętać, że mają one inną fizjologię (chodzi głównie o gospodarkę wodną) od roślin o ulistnieniu sezonowym. W okresie zimowym woda zawarta w roślinie wyparowuje zwłaszcza, podczas ciepłych dni a szczególnie wiejących wiatrów. Ubywająca woda powinna być na bieżąco uzupełniana, ale przy zamarzniętej glebie roślina nie ma możliwości uzupełniania jej ubytków. Zachodzi zjawisko suszy fizjologicznej, prowadzącej do wysuszenia rośliny. Z obserwacji wynika, że niewielkie spadki temperatury z połączeniem silnych wiatrów, są o wiele bardziej szkodliwe aniżeli silne mrozy. Oczywiście nie jest to reguła i sam mróz może również poczynić szkody. Najlepiej jest, gdy zima jest śnieżna, wówczas to krzewy zimozielone mają odpowiednią wilgoć i ochronę przed wiatrem i mrozem.

Gatunki zimozielone wymagają w większości półcienistych stanowisk, ponieważ są bardziej narażone na negatywne skutki bezpośredniego działania słońca. Dobrze jest je sadzić pod koronami drzew, w takim miejscu rozproszone światło nie jest groźne. Pamiętajmy jednak, że gatunki zimozielone w większości wykształcają płytki system korzeniowy, dlatego sadźmy je pod drzewami o głębokim systemie korzeniowym, aby nie były dla nich konkurencją. Ponieważ lubią wilgoć, powinny być sadzone w pobliżu różnego rodzaju cieków wodnych. Oczywiście nie w każdym ogrodzie możemy im takie warunki zapewnić, więc powinniśmy je sadzić w grupach, gdzie wilgoć będzie się dłużej utrzymywała, jeżeli wielkość ogrodu nie jest wystarczająco duża na takie nasadzenia, to posadzony pojedynczo okaz, powinniśmy otoczyć szczególną opieką. Jak już pisałem wielkim problemem dla zimozielonychwiatry, dlatego też sadźmy je w takim miejscu w którym nie będą na nie bezpośrednio narażone. Można posadzić w grupie innych roślin, które będą stanowić zaporę od wiatru. Najlepiej, aby ogród był otoczony żywopłotem, który najlepiej sprawdza się jako wiatrochron. Nie powinniśmy sadzić je blisko budynków, ponieważ nagrzane mury w okresie letnim mogą nam poparzyć roślinę. Przez cały okres wegetacji musimy je  w razie potrzeby podlewać, zwłaszcza na lekkich, szybko wysychających glebach. Oczywiście nawożenie wykonywane tylko do końca czerwca, aby roślina zdążyła się przygotować do zimy. Przed nastaniem zimy (koniec października- początek listopada), należy obficie nawodnić glebę i spryskiwać rośliny. Podlewamy tak, aby woda utrzymywała na powierzchni 2-3 dni. W rejonach chłodniejszych okrywamy je gałązkami świerkowymi lub innymi materiałami np. agrowłóknina. Na wiosnę możemy zauważyć, ze nasze rośliny mają pomarszczone liście, to efekt braku wody, podlewanie i spryskiwanie rośliny do miesiąca powinno przywrócić naturalny wygląd roślinie.

 

Jeżeli chodzi o ich cięcie, to raczej dokonuje się go, co kilka lat, w celu ich zgęszczenia.

 

bukszpan

..

Przed posadzeniem wybranego krzewu, należy przygotować odpowiednio glebę, która powinna spełniać wymagania zakupionej rośliny. Większość krzewów zimozielonych udaje się na glebach o odczynie pH 5,5- 7 czyli od lekko kwaśnego do obojętnego. Gatunki wrzosowate, które najczęściej można spotkać w naszych ogrodach wymagają gleby próchniczej i kwaśnej (pH 4,0- 5,5), dlatego też należy zakupić odpowiednie podłoże dla nich, bo nie poradzą sobie w zwykłym podłożu. Wykopany dołek pod zakupiony krzew, powinien być dostatecznie duży, aby korzenie miały jeszcze w nim luz. Wypełniamy je przygotowanym podłożem, polewamy wodą i pozostawiamy, aby nabrało spoistości i dopiero wówczas sadzimy. Po posadzeniu obficie podlewamy i spryskujemy wodą, następnie ściółkujemy, co jest bardzo ważne, ponieważ ogranicza parowanie i dłużej utrzymuje wilgotność. Najlepszym terminem na sadzenie jest kwiecień, co zapewni odpowiednie ukorzenienie się rośliny i lepsze jej przygotowanie do zimy. Dopuszcza się również sadzenie na przełomie sierpnia i września, ale rośliny kupione w pojemnikach.

Wybrane gatunki zimozielone
Nazwa polska Nazwa łacińska Kategoria
Akuba japońska Aucuba Japonia Krzew
Bażyna czarna Empetrum nigrum Krzewinka lub krzew
 Berberys Gagnepaina Berberis gagnepainii var. lanceifolia Krzew
 Berberys gruczołkowy Berberis verruculosa Krzew
 Berberys Julianny Berberis julianae Krzew
 Berberys Wilsona Berberis wilsoniae Krzew
 Bluszcz pospolity Hedera helix Pnącze
 Brukentalia ostrolistna Bruckenthalia spiculifolia Krzew
 Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens Krzew lub małe drzewo
 Chamedafne północna Chamaedaphne calyculata Krzew
 Dabecja kantabryjska Daboecia cantabrica Krzewinka
 Głogownik Photinia Krzew
Golteria pełzająca  Gaultheria procumbens Krzewinka
 Hebe Hebe Krzew
 Irga Dammera Cotoneaster dammeri Krzew
 Jemioła pospolita Viscum album Krzew
Języcznik zwyczajny Phyllitis scolopendrium Paproć
Kalina Burkwooda Vibrnum xburkwoodii Krzew
Kalina sztywnolistna  Vibrnum rhytidophhyllum Krzew
Kalmia szerokolistna Kalmia latifolia Krzew
Kalmia wąskolistna Kalmia angustifolia Krzew
Laurowiśnia wschodnia Prunus laurocerasus Krzew
Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia Poddrzew
Mahonia pospolita Mahonia aquifolium Krzew
 Mahonia rozłogowa Mahonia repens Krzew
Mącznica lekarska Arctostaphylos uva-virsi Krzewinka
Menziesia Menziesia Krzew
Modrzewnica pospolita Andromeda polifonia Krzewinka
Naskałka pełzająca  Loiseleuria procumbens Krzewinka
Ognik szkarłatny Pyracantha coccinea Krzew
Ostrokrzew kolczasty Ilex quifolium Krzew, drzewo
Ostrokrzew Meservy Ilex xmeserveae Krzew
Paprotnik szczecinkozębny Polystichum setiferum Paproć
Pernecja chilijska Pernetia mucronata Krzew
Pieris japoński Pieris japonica Krzew
Pieris kwiecisty Pieris floribunda Krzew
Podrzeń żebrowiec Blechnum spicant Paproć
Pomocnik baldaszkowi Chimaphila umbellata  Krzewinka
 Różanecznik dahurski Rhododendron dauricum Krzew
Różanecznik katawbijski  Rhododendron catawbiense Krzew
Różanecznik kaukaski Rhododendron caucasicum Krzew
Różaneczniki krótkoowocowy Rhododendron brachycarpum Krzew
Różaneczniki Smirnowa Rhododendron smirnowii Krzew
Runianka japońska Pachysandra terminali Krzewinka
 Skimia japońska Skimmia japonica Krzew
Stranwesia Dawida Stranvaesia davidiana Krzew
Suchodrzew chiński Lonicera pileata Krzew
Szczodrzeniec Cytisus Krzew
Trzmielina Fortune’a Euonymus fortunei Krzew
Wawrzynek główkowy  Daphnecneorum Krzewinka
Wrzos pospolity Calluna vulgaris Krzew lub krzewinka
Wrzosiec Erica Krzewinka, krzew, małe drzewa
 Zenobia śniada Zenobia pulverulenta Krzew
Zimoziół północny  Linnaea borealis Krzewinka
Żurawina błotna Vaccinium oxycoccos Krzewinka
 Żurawina drobnoowocowa  Vaccinium microcarpum  Krzewinka
 Żurawina wielkoowocowa  Vaccinium macrocarpon  Krzewinka
Barwinek pospolity Vinci major Krzewinka

Autor: Sargon

Bibliografia:

 

         I.    Kiljańska.: Krzewy ozdobne w ogródku, Warszawa 1978

        II.    J. Prat, D. Retournard, Cięcie drzew i krzewów ozdobnych, Warszawa

      III.    M. Czekalski.: Zimozielone krzewy ozdobne, Warszawa 1986

       IV.    Bradley S.: Przycinanie drzew i krzewów, Warszawa 2006

        V.    W. Seneta, J. Dolatowski Dendrologia, Warszawa 1997.

 


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 4 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: ciekawe info

dzięki za ciekawe informację

dodał: Max 2008-11-20 09:58:21

Tytuł: pomocy prosze-zapora od wiatru...

4 lata temu kupiłam na wsi domek.Posiadam na tyłach posesji 0,28ha ziemi rolnej-kl VI-leżącej ugorem, którą zamierzam na pasie o szer 34 m i 8m długości zadrzewić sosną pospolita. Chodzi mi o to, ażeby to zadrzewienie stanowiło naturalną zaporę dla wiatru i śniegu dla posesji, leżącej przed tym kawałkiem ziemi. Podnoszą się jednak głosy, odradzające mi wprowadzenia tego pomysłu w życie. Bo ,jak głosi jakaś ustawa , zacznę bezprawnie zalesiać rolna ziemię, a to jest niedozwolone bez odpowiednich dokumentów. Czy znajdzie się ktoś, kto zechce mi wyjaśnić, dlaczego miałabym być za to np. ukarana grzywna lub więzieniem??? Ja uważam,że nie łamię prawa, chcąc sobie samej pomóc. Nie potrzebuje żadnych dotacji. A także nie uważam( w moim odczuciu) że jest to zalesianie... Tylko ochrona przed uderzeniami wiatru i nawałnicami śnieżnymi. Proszę o rade w tej sprawie . Dziękuję. Maria

dodał: Maria 2010-04-24 19:34:18

Tytuł: zalesianie bez odpowiedzi

Witam Panią Mario! niezwykle ciekawy komentarz Pani napisała. dla mnie wynika z niego jasno, że jest Pani osobą bardzo wrażliwą na przyrodę, a zarazem, że przyszło już Pani zderzyć się w życiu z absurdalnymi przepisami obowiązującymi w naszym Państwie, gdyż boi się Pani zalesić własny kawałek ziemi. uważam, że taka pro naturalna postawa zasługuje na uznanie , a nie karanie. zastanawiam się czy posadziła Pani sosnę pospolitą, jako naturalny ekran wygłuszający i osłaniający przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. od kwietnia mogła już urosnąć. jeśli żywopłotu jeszcze Pani nie posadziła to może warto zastanowić się na d tujami? niektóre tuje szybko rosną, a podobnie jak sosny wymagają gleby kwaśnej-np. tuja brabant ma przyrost roczny 40 cm. łatwo się rozmnaża i ma taki atrakcyjny puszysty wygląd. niemniej... życzę powodzenia w ochronie domu przed śniegiem i wiatrem, a także hałasami. nie ma to jak spokój i tego Pani i wszystkim życzę nie tylko ze względu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

dodał: tarnobrzeżanka 2010-12-20 23:48:33

Tytuł: 6 klasa to jalowa ziemia

Ziemia klasy VI to same piaski, jak najbardziej nadaje sie pod sosny i zalesienie. Na takich piaskach dobrze rosnie perz i chwasty, ale z nich nic nie ma. Tez bym chciala sie dowiedziec skad ktos ma taki pomysl, ze nie wolno posadzic sosen na takich nieuzytkach?

dodał: Karolcia 2012-03-21 17:40:51


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]