Koszenie trawy i trawników

Koszenie trawy i trawników

5 komentarzy

Jeśli marzy nam się piękny zadbany trawnik musimy w okresie od wczesnej wiosny do końca października systematycznie go kosić. Zabieg tan sprawi że nasza trawa będzie zadbana, gęsta i zdrowa. Nic nie świadczy tak o gospodarzu jak dbałość o własne obejście, którego integralną częścią niewątpliwie jest trawnik.

Jeśli chcemy posiadać piękny trawnik, powinniśmy o tym pomyśleć już w momencie jego zakładania. Zanim posiejemy trawę dokładnie wyrównujemy teren na trawnik i dokładnie zbieramy wszystkie korzenie, kamienie oraz gałązki. Kamienie mogą w przyszłości wyszczerbić ostrze, konsekwencją czego będzie uszkodzenie kosiarki. Starajmy się, aby nasz trawnik miał prosty i dostępny kształt. Duża ilość zakamarków i miejsc gdzie nie zmieści się nasza kosiarka dostarczy nam w przyszłości sporo żmudnej pracy. Zmuszeni będziemy wykorzystać podkaszarkę lub przycinać trawę nożycami.

Kolejną bardzo ważną zasadą utrzymania pięknego trawnika jest systematyczne jego koszenie. Pierwszego koszenia dokonujemy, gdy młoda trawa osiągnie wysokość 10 centymetrów i przycinamy ją o 3-4 centymetry. Po kolejnych 3 dniach przycinamy młodą trawę do wysokości 5 centymetrów. W momencie kiedy nasz nowy trawnik zagęści się zaczynamy kosić go regularnie. Regularne koszenie to jeden z najbardziej podstawowych obowiązków na drodze do pięknego trawnika. Systematyczne przycinanie powoduje zagęszczenie się trawnika oraz wyeliminowanie wszelkiego rodzaju chwastów, które nie są wstanie regenerować się po stałej utracie części zielonej rośliny.

Jak często kosić trawę?

Generalnie w uprawie amatorskiej przyjęto, że trawę powinno się kosić raz w tygodniu w okresie wiosennym i jesiennym oraz dwa razy w tygodniu podczas lata. Koniecznie musimy wykosić trawę, której wysokość przekroczy o 2 centymetry poziom optymalnej wysokości dla naszego trawnika.  Oczywiście najważniejsza jest systematyczności. Trawnik będący pod drzewami lub w cieniu wymaga rzadszego koszenia, niż ten będący na odsłonie słonecznej. Ostatnie koszenie przeprowadzamy pod koniec października a trawa na zimę powinna mieć ok. 8-10 centymetrów.

Koszenie trawy

 Koszenie trawy i trawników

Kiedy kosić trawę?

Najbardziej optymalnym czasem do koszenia są godziny przedpołudniowe. W tych godzinach trawa nie jest już mokra a jednocześnie źdźbła zawierają w sobie jeszcze sporo wilgoci, dzięki czemu trawa jest elastyczna i sprężysta. Po południu, kiedy słońce wysuszy źdźbła, trawa staje się twarda. Kosiarka kosząc ja w tym momencie poszarpie jej końcówki. Poszarpane źdźbła nie wyglądają atrakcyjnie i narażone są na żółknięcie i obumieranie. Podobny efekt uzyskamy kosząc mokry trawnik.  

 

Koszenie trawy i trawników

Koszenie trawy i trawników

Na jaką wysokość kosić trawę i trawnik?

Znawcy przyjęli generalną zasadę, że kosząc trawę skracamy ją o 1/3 jej wysokość. Dzięki takiemu zabiegowi trawa nie utraci zbyt dużo masy zielonej, niezbędnej do jej prawidłowego rozwoju. Trawy gatunków ozdobnych (gazonowe, dekoracyjne ) oraz trawy sportowe przycinamy zazwyczaj na wysokość 2,5 do 3,5 centymetra. Trawniki rekreacyjne kosimy na wysokość 3,5 do 4,5 centymetrów. Trawniki w miejscach cienistych powinny być strzyżone o 2-3 centymetry wyżej niż rosnące w optymalnych warunkach. Jeśli zapomnieliśmy o naszym trawniku i długo nie był koszony, zabieg doprowadzenia go do idealnej wysokości musimy rozłościć na 2-3 koszenia następujące po sobie co 2-3 dni. Jednorazowe radykalne skrócenie wysokiej trawy może doprowadzić do żółknięcia korzeni i obumierania trawy.

Po koszeniu należy dokładnie zgrabić skoszoną trawę, pozostawione resztki gromadzą wilgoć i mogą powodować gnicie trawnika. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kosiarki rozdrabniającej skoszone źdźbła, które pozostawione na trawniku użyźnią go.

Kosiarka

W sklepach ogrodniczych dostępne są setki różnego typu kosiarek i podkaszarek. Do wyboru mamy kosiarki ręczne, kosiarki elektryczne, spalinowe a nawet nie wymagające udziału człowieka kosiarki automatyczne. Dobierając kosiarkę musimy ją optymalnie dostosować do terenu w jakim będziemy kosić, do wielkości trawnika oraz możliwości zasilania urządzenia.  Pamiętajmy, że z kosiarki będziemy korzystać przez kilka lat, warto wiec wybrać ją z głową. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy zajmującej się koszeniem trawników. Cennik firm zajmujących się koszeniem trawy zaczyna się już od 80 złotych za trawnik ok. 100 metrów kwadratowych. Firmy te zajmują się z reguły również zakładaniem trawników oraz przycinaniem drzew i krzewów.

Zapoznaj się z naszą ofertą na artykuły do trawników – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: gość, Tytuł:

  Dla mnie koszenie też jest koszmarem. Nie lubię i nie na widzę koszenia.

 2. Dodał: Waandaa, Tytuł: Szukam kosiarki

  Uwielbiam kosić trawę. Powala mnie zapach skoszonej trawy. Ale obecnie jest jeden problem. Muszę kupić nową kosiarkę. Mam niewielki ogród, więc wystarczyłaby kosiarka spalinową. Na rynku obecnie jest tak wiele ofert, że trudno się zdecydować. Zainteresowały mnie dwie kosiarki z silnikiem SUBARU

 3. Dodał: Marzena, Tytuł: Koszenie trawnika

  Dla mnie koszenie trawy to wielka przyjemność. Odpoczywał psychicznie

 4. Dodał: doris, Tytuł: koszenie trawy

  A ja lubię kosić trawę,zawsze z mężem kosimy, mąż kosi kosiarką a ja tam gdzie nie było dojścia kosiarką :)

 5. Dodał: akasia, Tytuł: koszenie a alergia

  Dla mnie koszenie trawy to koszmar, nie robię tego nigdy sama, uciekam jeśli ktoś inny to robi i oczywiście najlepiej jeśli kosiarka ma pojemnik na trawę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: