Pierwiosnki (primulki) kwiaty wiosny

Pierwiosnki (primulki) kwiaty wiosny

3 komentarzy

Pierwiosnki są to bardzo popularne i urocze, wiosenne kwiaty, które od wielu lat cieszą się popularnością wśród wielu hobbystów ogrodnictwa. Dzięki setkom odmian, możemy tworzyć niezwykłe kompozycje, dekorując nasze okna, balkony, a nawet ogrody. Z racji tego, że nie jest to roślina duża, nie musimy poświęcać jej wiele czasu, a uprawa i pielęgnacja nie powinny sprawić wiele kłopotów, nawet najmniej wytrwałym i początkującym ogrodnikom.

Cechą charakterystyczną wszystkich pierwiosnków są rozety zielonych, dość grubych liści, spośród których wyrastają kolorowe kwiatostany. Wysokość, a także rodzaj kwiatów zależą od odmiany. Najpopularniejsze z nich to z pewnością pierwiosnek bezłodygowy, dorastający do maksymalnie dwudziestu centymetrów, o bal dachowych kwiatostanach, złożonych z kwiatów, które mogą mieć przeróżne kolory z żółtym środkiem. Podobny jest pierwiosnek wyniosły. Odmiana omszona osiąga nieznacznie mniejsze rozmiary, a jej kwiatostany są bardziej kuliste, również w różnych wersjach kolorystycznych, z białym lub żółtym wnętrzem kwiatu. Znaczniej różnią się od nich pierwiosnki ząbkowy oraz storczykowy. Pierwszy z nich dorasta nawet do trzydziestu centymetrów i charakteryzuje się kulistym kwiatostanem, umieszczonym na łodyżce, wyrastającej z liściastej rozety. Drugi natomiast prawie całkowicie nie przypomina typowego pierwiosnka. Osiąga nawet pół metra wysokości, a kwiatostany pojawiają się w formie kłosów w kolorze fioletowo – różowym oraz czerwono – różowym. Warto jest również wspomnieć, iż cały czas powstają coraz to nowe odmiany, dzięki czemy różnorodność pierwiosnków ciągle powiększa się.

 

 

Okres kwitnienia tej rośliny przypada przede wszystkim na miesiące wiosenne – marzec i kwiecień. Czasami kwiaty widnieją na nich dłużej, aż do lata. Pierwiosnki mają bardzo szerokie zastosowanie. mogą być uprawiane w pojemnikach oraz donicach. Często spotykane są w ogrodach skalnych, a także na skalniakach. Ponadto chętnie wybierane są przez ogrodników na rabatki kwiatowe, a także jako tak zwane obwódki.

 

Pierwiosnki - primulki

Pierwiosnki - primulki

 

Pierwiosnki - primulki

 Pierwiosnki - primulki

Pierwiosnki ogrodowe

 Pierwiosnki - primulki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: stassia, Tytuł: pierwiosnki

    Moje pierwiosnki które już przekwitły mają bardzo dużo nasion.Kiedy je wysiać?jeszcze w tym roku czy poczekać do wiosny?

  2. Dodał: mira, Tytuł: szukałam was

    Do tej pory nie mogę znależć na targowiskach pierwiosnków dlatego też w tym roku postanowię je wysiać,cieszę sie bardzo z takich rad

  3. Dodał: Danuta, Tytuł: Pierwiosnki

    Zawsze kupuję gotowe sadzonki,ale po przeczytaniu artykułu postanowiłam wysiać,zobaczę czy mi się uda dziękuję zawsze można się czegoś dowiedzieć.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie