Chwasty w ogrodzie i na trawniku

Chwasty w ogrodzie i na trawniku

3 komentarzy

Każdy miłośnik zieleni z pewnością przykłada bardzo dużą wagę do pielęgnacji swojego ogrodu, czy trawnika. Nic dziwnego, że pojawiające się tam uporczywie chwasty, nie wzbudzają pozytywnych uczuć, wręcz przeciwnie- są zmorą każdego ogrodnika.

Chwasty nie tylko psują wypracowany efekt wizualny, ale także są wrogami naszych roślin. Zabierają im niezbędną przestrzeń do rozwoju, oraz substancje odżywcze, dostęp do promieni słonecznych, czy wodę. Trzeba dodać, że większość chwastów jest silniejsza, niż uprawiane przez nas rośliny, dlatego takie sąsiedztwo nie może się skończyć dobrze. Rośliny uznawane za chwasty mogą być poza tym, także pożywką dla chorób grzybowych, czy bakteryjnych, zagrażających naszym roślinom uprawnym.

Poznajmy, więc bliżej niektórych wrogów roślin ogrodowych, oraz pięknie wypielęgnowanych trawników.

Uciążliwi goście

Do najbardziej uciążliwych chwastów ogrodowych, należy z pewnością perz. Ma bardzo rozbudowany system korzeniowy i z tego powodu stanowi zagrożenie dla roślin uprawnych, pozbawiając glebę wilgoci oraz składników pokarmowych. Przeszkadza również w korzystaniu ze światła. Obecność perzu w ogrodzie, jest więc wysoce niewskazana. Chwast ten odznacza się bardzo dużą odpornością na mróz, zniesie brak słońca, suszę a także nadmierną wilgoć, poza tym łatwo się rozsiewa i rozprzestrzenia. Zwalczanie perzu jest bardzo pracochłonne i wymaga zastosowania kilku zintegrowanych metod, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych.

Rdest plamisty występuje zazwyczaj na uprawach warzyw, lub innych miejscach, gdzie ziemia ma wystarczającą ilość wilgoci. Mimo swoich zalet, czyli właściwości leczniczych, jest rośliną niepożądaną w ogrodzie i uznawaną za chwast. Okazuje się też, że rdest plamisty jest trujący dla świń. Niestety omawiany gatunek także jest niezwykle uciążliwym chwastem, trudnym do wyplenienia. Jednak cierpliwe próby połączenia preparatów chemicznych oraz ręcznego odchwaszczania, powinny przynieść oczekiwany rezultat.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: patrycja, Tytuł: bez silny chyast

    My na ogrodzie plewimy systematycznie a cchwasty wciąż rosna naj gorzej jest po deszczu nie ma nato żadnego skutecznego sposoby

  2. Dodał: jolka, Tytuł: Chwasty w ogrodzie i na trawniku

    Stosowane obecnie środki chemiczne produkowane są na bazie herbicydów, będących typem specjalnej odmiany pestycydów, których głównym zadaniem jest wychwaszczanie powierzchni uprawnych. Zazwyczaj stosuje się je doglebowo.

  3. Dodał: Mirosław, Tytuł: jak wyeliminować chwasty z trawnika

    Trawnik nowo założony będzie zazwyczaj zachwaszczony. Wiem to z własnego doświadczenia. Późniejsze koszenie pozwoli wyeliminować część chwastów, ale to nie wystarczy. Ja swój trawnik ścinam mało, a często. Stosuję wertykulację i nawóz do trawników z odchwaszczaczem i nazwóz anty-mech pokon na miejsca zacienione. Puste miejsca w trawniku szybko podsiewam lun nakładam na nie gotową darń. Dziś mogę pochwalić się pięknym trawnikiem.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także