Zwalczanie chwastów w ogrodzie

Zwalczanie chwastów w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Tam, gdzie sadzimy piękne rośliny ozdobne, wyrosną z pewnością także i chwasty. Jest to oczywiste, że pojawią się w naszych ogrodach obok roślin uprawnych, jako nieproszeni goście. Walka z chwastami może być ciężka, ale przy zastosowaniu odpowiednich środków, może zostać wygrana.

Dlaczego tak niemile widziane?

Rośliny zaliczane do chwastów są pod wieloma względami niezwykłe. Bardzo dobrze czują się praktycznie w każdych, nawet niesprzyjających warunkach. Błyskawicznie się rozrastają i mnożą, nawet mimo tego, że się ich regularnie pozbywamy z naszych ogrodów. Są niezwykle silne. Niestety, z tych powodów zabierają roślinom uprawnym przestrzeń do rozwoju, a także niezbędne do życia czynniki, takie jak światło, woda czy substancje odżywcze. Nasze rośliny nie są w stanie sobie same poradzić z tymi mocnymi rywalami, dlatego potrzebują naszej pomocy.

Odchwaszczanie czas zacząć!

Jedną z najbardziej popularnych metod zwalczania chwastów, jest metoda mechaniczna. Mówiąc wprost, usuwamy chwasty ręcznie, posiłkując się dostępnymi pomocami w formie narzędzi, takich jak motyczka. Metoda ta wymaga z jednej strony precyzji oraz delikatności. Należy uważać, by razem z chwastami nie wyrwać rośliny uprawnej. Z drugiej strony, ręczne odchwaszczanie powinno być jak najbardziej dokładne. Jeżeli jakaś część rośliny nie zostanie usunięta, w najbliższym czasie możemy spodziewać się powtórki z plewienia. Mechaniczną walkę z chwastami najlepiej rozpocząć wiosną, gdy tylko zaczną się pojawiać.

Niestety czasem chwastów w ogrodzie jest tak dużo i opanowały go do tego stopnia, że decydujemy się na zastosowanie środków chemicznych.  Jeżeli uznamy, że takie działanie jest niezbędne, to bezwzględnie musimy pamiętać o kilku zasadach. Środki chemiczne działają bardzo silnie. Zawsze, więc stosujmy się dokładnie do instrukcji podanej na opakowaniu.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także