Ekologiczne i naturalne nawozy do warzyw i kwiatów

Ekologiczne i naturalne nawozy do warzyw i kwiatów

9 komentarzy

Nawożenie jest elementem niezwykle ważnym w procesie prawidłowego wzrostu rośliny. By cieszyć się pięknymi kwiatami, dorodnymi warzywami, czy owocami lub wspaniałymi okazami innych roślin, muszą być ode odpowiednio odżywione. W dzisiejszych czasach ogrodnicy idą na łatwiznę i kupują w sklepach gotowe nawozy mineralne, jednak czasami warto jest wrócić do starych dobrych czasów i sięgnąć po coś bardziej ekologicznego, naturalnego, organicznego.

Nawozy organiczne mają wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim są pochodzenia naturalnego, roślinnego lub zwierzęcego. Ponadto zawierają mikro- oraz makroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny, a także auksyny, czyli substancje bardzo pozytywnie wpływające na wzrost. Nawozy te zwiększają również zawartość próchnicy w glebie, jak również jej pojemność powietrzną i wodną, co dla niektórych roślin jest wręcz konieczne do życia.

 

Jednym z najbardziej znanych nawozów organicznych jest obornik. Nieprzefermentowany można używać jedynie przed posadzeniem roślin. Jest bardzo dobry do wymieszania z ziemią w okresie jesiennym. Po przeprowadzeniu procesu przekompostowania i rozkładu niektórych substancji organicznych, możemy używać go bez obaw do naszych roślin. Wyróżniamy kilka typów obornika ze względu na jego pochodzenie: obornik bydlęcy – zawiera dużo substancji mineralnych, przede wszystkim potasu, zwiększa spoistość gleb, dlatego stosowany jest do ziemi lekkiej; obornik koński – duża ilość substancji organicznych i związków mineralnych, mała zawartość wody, stosujemy głównie do gleb ciężkich i wilgotnych; obornik świński – znikoma ilość związków wapnia, ale duża ilość potasu; obornik owczy i króliczy – stosowany jest przede wszystkim do roślin potrzebujących obfitego nawożenia, gdyż zawiera bardzo duże ilości związków azotu; pomiot ptasi – dużo fosforu i potasu, szybko uwalnia się z niego azot, co szkodzi roślinom.

Drugim najbardziej znanym nawozem organicznym jest kompost. W wielu ogrodach można spotkać kompostowniki, jednak jak prawidłowo uzyskiwać kompost? Przede wszystkim kompostowniki nie mogą znajdować się pod bezpośrednim działaniem słońca, najlepiej ustawiajmy je w cieniu. Mniej więcej co miesiąc – półtora, powinno się kompost przekopywać tak, by wierzchnie warstwy znalazły się w środku pryzmy. By stworzyć jeszcze lepsze warunki dla mikroorganizmów, nasz kompost możemy polewać wodą, a czasem posypywać odrobiną nawozu azotowego. Wyróżniamy kilka rodzajów ziemi uzyskanej w procesie kompostowania: ziemia kompostowa – uzyskana z różnego rodzaju odpadków ogrodowych, gospodarskich, a nawet kuchennych i spożywczych, nie jest bardzo bogata w składniki pokarmowe, ale jest pulchna, okres powstawania to od 2 do 4 lat; ziemia darniowa – jest uboga w próchnicę i samodzielnie jest słabym nawozem, powstaje z darni zebranej z łąk i odłogów, a jej skład zależy od ziemi, na której rosła darń; ziemia liściowa – powstaje z różnego rodzaju liści zebranych jesienią, nie powinno się robić ziemi liściowej z samych liści dębu, orzecha lub olszy, gdyż zawierają duże ilości garbników, jest bogata w próchnicę, a także fosfor, potas i azot, ma odczyn lekko kwaśny, powstaje około 2 -3 lat; ziemia gnojowa – wytwarza się ją ze składowania obornika końskiego lub bydlęcego, inne oborniki do tego celu się nie nadają, zawiera duże ilości próchnicy i substancji odżywczych.

Kompostownik w ogrodzie

Kolejną odmianą nawozów organicznych są nawozy zielne. Stosowane są głównie przez rolników. Są to przeorane rośliny, które zostały posiane przede wszystkim w tym celu. Jako nawozów zielnych możemy używać: roślin motylkowych (łubin, wyka, seradela, peluszka), owsa, żyta, rzepika, facelii, gorczycy.

Kolejnymi nawozami naturalnymi są gnojówka (mocz zwierzęcy przefermentowany z odrobiną wody) oraz gnojownica (mieszanina wody, moczy i kału). Nie mają zawartości próchnicy lub mają jej bardzo mało. Bogate są za to w substancje odżywcze. Nie wolno stosować tych nawozów w postaci nierozcieńczonej. Minimalne rozcieńczenie to 1:10 lub 1:20, by nie zaszkodzić roślinom.

Ostatnim nawozem naturalnym jest biohumus. Wytwarzany jest przez dżdżownice kalifornijskie, które przerabiają nie niego różnego rodzaju resztki organiczne. Ma podobne działanie do gnojownicy. Czasami możemy spotkać biohumus sprzedawany w sklepach ogrodniczych.

Te wszystkie nawozy organiczne mają jedną podstawową zaletę – są naturalne. Czasami pomimo braku czasu, warto jest poświęcić chwilę, by w przyszłości cieszyć się jeszcze piękniejszymi okazami roślin, kwiatów, czy warzyw.

czytaj dalej...

9 komentarzy

 1. Dodał: Jarek, Tytuł: Fertilis Mare

  Spróbowałem i jak obiecałem recenzuję: pomidory smakują jak za dawnych czasów, maliny bez chorób, warzywa bez różnicy, kwiatki domowe rosną jak wściekłe (info od zony). Generalnie Fertilis to dobra inwestycja. W tym roku próbujemy u wujka na większym areale (ok. 5ha).

 2. Dodał: Paweł, Tytuł: Fertilis

  Czy ktoś tutaj próbował Fertilis Mare do pszenicy? Widzę, że mają już 5-litrowe baniaki, więc chyba spróbuję...

 3. Dodał: Anna, Tytuł: Fertilis

  Mój ojciec używa Fertilis Mare i jest przekonany, że to najlepszy naturalny środek. Nie chce słyszeć o niczym innym. Fakt, truskawki mega słodkie, ale takie tez były kiedy używał innych nawozów... Ten Fertilis to jakaś sekta jest?

 4. Dodał: Arek, Tytuł: Fertilis Mare

  Fertilis pomógł mi z winogronem. Po kilku bezowocnych latach nareszcie miałem co zbierać. W tym roku zamówiłem kilka sztuk!

 5. Dodał: Paweł, Tytuł: Nawóż

  Tylko naturalne nawozy! polecam tez artukuł

 6. Dodał: Dagmara, Tytuł: Fertilis Mare

  Ja również kupiłam w zeszłym roku. I teraz na wiosnę też kupię. Ciekawa historia za tym stoi, a poza tym takiego zbioru pomidorów jak w zeszłym roku to jeszcze nie miałam... Na kwiatki efektu raczej nie widziałam, ale pomidory smaczne i plenne jak nigdy! Polecam.

 7. Dodał: Jarek Banach, Tytuł: ponad 70 minerałów

  Znalazłem świetny środek zapewniający roślinom ponad 70 minerałów (przynajmniej tak piszą). Teoria jest przekonująca, więc kupiłem na próbę. Dam znać po sezonie.

 8. Dodał: Jarek Banach, Tytuł: ponad 70 minerałów

  Znalazłem świetny środek zapewniający roślinom ponad 70 minerałów (przynajmniej tak piszą). Teoria jest przekonująca, więc kupiłem na próbę. Dam znać po sezonie.

 9. Dodał: Leszek, Tytuł: kompost 51s

  Szanowny panie,nie jest to prawda ze kompost powstaje 2-4 lata.Moja metoda powstania wynosi jeden dzień.Na dowód podaje skład chemiczny próby 85,49deka.azt 1,01%P2O3 0,28 k2O 0,37 CaO13,25Mgo 11,04,Wa2O 0,15,sub.org.57,76 Cku 651,9,Zn121,8, Pb90,57 Cd0,57,Cr 1,49 ,W 2,69 ,Cu 63,25.Poważaniem

Dodaj swój komentarz

Zobacz także