Kompost jak zrobić kompost?

Kompost jak zrobić kompost?

9 komentarzy

Kompost jest jednym z najbardziej popularnych nawozów organicznych. Dzięki nieskomplikowanej procedurze jego uzyskiwania, niskim kosztom oraz zawartości składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego i bujnego rozwoju roślin, zdobywa coraz większą popularność w naszych ogrodach oraz na działkach. Zajmijmy się dzisiaj dokładniej kompostem oraz sposobami jego uzyskiwania.

Na początek musimy wybrać miejsce, gdzie ustawimy nasz kompostownik. Kierujemy się tutaj przede wszystkim kilkoma podstawowymi kryteriami. Po pierwsze nasz kompost nie może znajdować się w miejscu, które jest notorycznie zalewane przez wodę. Po drugie nie może być to stanowisko słoneczne, gdyż kompost nie może za szybko wysychać. Po trzecie, ze względu na marne walory estetyczne, a często wręcz szpecący wygląd pryzmy kompostowej, wybieramy miejsce na uboczu działki, gdzieś, gdzie odwiedzający nas ludzie nie będą musieli jej oglądać.

Jeżeli mamy już wybrany kawałek terenu, gdzie będzie nasza pryzma, musimy w tym miejscu przekopać ziemię. Ma to na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności naszego kompostu. Następnie wysypujemy kilkunastocentymetrową warstwę torfu, który będzie utrzymywał wszystkie składniki pokarmowe w naszej ziemi kompostowej i zapobiegał wnikaniu ich w głąb ziemi. Następne warstwy to na zmianę odpadki organiczne, z których chcemy uzyskać nawóz (grubość kilkanaście centymetrów) oraz ziemia kompostowa ze wcześniejszych kompostowników, które można zastąpić zwierzęcym nawozem, który przyśpiesza proces rozkładu odpadków. By nasz nawóz nie był zbyt kwaśny, po każdej warstwie dostarczamy wapna (można je zastąpić np. popiołem drzewnym). Tak przygotowaną pryzmę, o wysokości około 1 – 1,5 metra, pokrywamy wierzchnią warstwą ochronną, składającą się z torfu lub ziemi kompostowej z poprzednich lat oraz na samym wierzchu liśćmi lub trawą. Musimy pamiętać, że przy układaniu kolejnych warstw nie ubijamy ich. Wszystkie elementy, łącznie z warstwą wierzchnią, muszą leżeć swobodnie, gdyż ułatwia to dostęp powietrza wewnątrz naszej pryzmy kompostowej.

Oczywiście, jeżeli zależy nam na wyglądzie, zamiast usypywania zwykłej pryzmy, możemy pobudować specjalny kompostownik. Konstrukcja może być praktycznie dowolna. Najczęściej spotyka się kwadratowe lub prostokątne kompostowniki, zbite z desek lub listewek i ustawione gdzieś w samym rogu ogrodu. Musimy pamiętać, aby nie przybijać ich zbyt gęsto, gdyż będzie to utrudniało dopływ powietrza. Jeżeli nie potrafimy sami zbić takiej konstrukcji, wychodzą nam naprzeciw sklepy ogrodnicze. Możemy kupić gotowy kompostownik, który z łatwością postawimy w każdym miejscu.

Kompostownik

Zastanówmy się teraz, co można odkładać do naszego kompostownika, a czego powinno się unikać, a nawet wystrzegać. Możemy składować praktycznie wszystkie odpadki organiczne. Od liści, skoszonej trawy, zielonych części roślin, gałęzi, łodyg, po resztki z naszego gospodarstwa domowego (resztki warzyw i owoców, a nawet pozostałości po obiedzie). Musimy przy tym pamiętać, aby odkładane odpadki były urozmaicone. Tylko wtedy możemy sobie zagwarantować, iż uzyskany nawóz będzie zawierał różne składniki pokarmowe. Teraz kilka uwag na temat tego, czego nie wolno wrzucać do naszego kompostownika. Za wszelką cenę unikamy części roślin zaatakowanych przez choroby (szczególnie grzybicze), a także rosnących w pobliżu ruchliwych ulic, albo tras. Nie odkładamy również resztek cytrusów, surowych kawałków mięsa i kości. Niepożądane są również chwasty, na których pojawiły się już nasiona.

 

Kompostownik ogrodowy

Kompostownik ogrodowy

czytaj dalej...

9 komentarzy

  1. Dodał: basia, Tytuł: kompost b.pozyteczny

    im wiecej rozmaitych naturalnych odpadow wrzucimy na kompost tym lepiej ,szybciej zostana przetworzone daje tez liscie, drobne galazki ,chwasty i trawy raczej bez nasion -cytrusow raczej nie ,nie probowalam tez jaki bylby tego skutek ufam w tym wypadku informacjom innych ,kompost mam w rogu ogrodu ,bezposrednio w ziemi , ze wzgledu na oszczednosc miejsca ,latem w tym miejscu sadze dynie ,ogorecznik ,nikardie miechunkowa ktore tam swietnie rosna , a nie chce poswiecac im miejsca w innych czesiach ogrodu ,one swietnie to miejsce maskuja

  2. Dodał: zbyszek, Tytuł: cytrusy w kompostowniku

    Cytrusy zwyczajnie nie chcą się rozkładać w kompoście.

  3. Dodał: marcin, Tytuł: kompost itp

    Cytrusy nie sa ulubionym jedzeniem dzdzownic i to jest powod dlaczego nie nalezy ich dodawac w nadmiarze, ale od czasu do czasu nie zaszkodzi zwlaszcza jesli pryzma kompostowa jest duza. moje dzdzownice sa grube jak palec i skorka z jednej czy dwoch cytryn jest OK. nie dodaje sie do kompostu produktow zwierzecych (jedyny wyjatek to skorupki jaj), gdyz powoduje to procesy gnilne (a w kompostowaniu chodzi o fermentacje), do tego zapraszamy myszy i szczury. zakwasic kompost mozna roslinami iglastymi.

  4. Dodał: Krisa, Tytuł: pytanie o zakwaszanie kompostu

    Witam, Czy wiecie jak zmienić odczyn kompostu? Mój ma odczyn zasadowy - 7 pH, a tego więszość moich roślinek raczej nie lubi. Jak go zakwasić? Mój kompost składa się skoszonej trawy, organicznych resztek kuchennych, gałązek liściastych po przycinaniu jesiennym.

  5. Dodał: anna, Tytuł: cytrusy a kompostownik

    Nie dodajemy cytrusów, poniewaz hamują rozwój bakterii gnilnych.

  6. Dodał: sunny, Tytuł: Nie dajemy do kompostownika

    Czytalam tez, ze nie daje sie do kompostownika odpadöw gotowanych, a takze mleka i jogurtu,bo te powoduja plesn. Pozdrawiam. :)

  7. Dodał: megan51, Tytuł: pytanko o cytrusy

    Nie powinno sie wyrzucac cytrusow mysle ze z powodow takich ze sa one prawie zawsze jakos tam konserwowane i to jest niezgodne z tym bo nie moga zgnic jak resztki roslin ktore powinny sie w komposcie rozkladac.pozdrawiam M .

  8. Dodał: Olek, Tytuł: pytanko o cytrusy

    Dlaczego do kompostownika nie powinno się wsadzać resztek cytrusów? PS. ciekawy artykuł :)

  9. Dodał: Hilda, Tytuł: pytanie dot wapna

    Witam, jako laik chcę zapytać. 1) jakiego wapna, czy może być takie malarskie? 2) czy węgiel drzewny (silny ług) lub wapno nie szkodzi dżdżownicom?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: