Newsletter serwisuJak uprawiać cytrusy w domu?

Charakterystyczny smak owoców pomarańczy, cytryn czy grejpfrutów znany jest każdemu. Nie każdy jednak wie, że cytrusy mogą i są uprawiane w naszych domach. Wszystkie cytrusy są do siebie dość podobne, mają podobne wymagania, podobne błyszczące liście oraz białe lub jasno różowe kwiaty.  Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z zasadami uprawy i pielęgnacji tych wspaniałych roślin.

Większość cytrusów pochodzi z krajów dalekiego wschodu, ale w mieszkaniach i oranżeriach uprawiamy najczęściej specjalnie wyhodowane mieszanki przeznaczone do uprawy doniczkowej. Odmiany te osiągają najczęściej wysokość do 2,5 metra i mają bardziej gęsty pokrój od ich uprawianych w naturalnych warunkach kuzynów. Rośliny te mają charakterystyczne, bardzo długo kwitnące kwiaty, które zawsze składają się z pięciu płatków. Kwiaty maja bardzo intensywny, przyjemny zapach i pojawiają się wówczas gdy na gałązkach są już owoce. Owoce utrzymują się na drzewkach bardzo długo. U niektórych gatunków owoce dojrzewają ponad rok, ciesząc nas swoim pięknym wyglądem.

Rośliny te potrzebują dużej ilości światła dziennego. Światło jest szczególnie ważne w okresie spoczynku rośliny, wystawimy wówczas cytrusy na stanowisko położone na południowej lub zachodniej wystawie. W okresie od późnej wiosny do jesieni drzewka możemy uprawiać w ogrodzie lub na balkonie, ważna jest jednak stopniowa aklimatyzacja roślin do większej ilości promieni słonecznych. Zbyt intensywne słońce może powodować poparzenie liści, konsekwencją czego będzie ich utrata. W okresie zimowym optymalna temperatura uprawy powinna znajdować się w przedziale od 5 do 12⁰C. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia idealnej temperatury zadbajmy przynajmniej  o wysoką wilgotność powietrza. Cytrusy nie znoszą w okresie zimowym suchych i gorących pomieszczeń. W tym czasie ograniczamy jednocześnie podlewanie, nie dopuszczając do zaschnięcia bryły korzeniowej. Ważne jest częste zraszanie liści rośliny. W okresie wzrostu roślina wymaga częstego i intensywnego podlewania, nie może jednak stać w wodzie, gdyż powoduje to gnicie bryły korzeniowej. Przesuszenie gleby powoduje utratę kwiatów i owoców, warto zwrócić na to uwagę dokonując zakupy drzewka. W okresie od marca do końca września zalecane jest nawożenie specjalnymi nawozami do cytrusów. Po zakończeniu nawożenia jesienią zalecane jest przycięcie pędów. Przycinając zapewnimy ładny pokrój naszego drzewka oraz sprawimy intensywne krzewienie się pędów. Rośliny cytrusowe bardzo często atakowane przez tarczniki, przędziorki, wełnowce i miseczniki cytrusowce.

Cytryna doniczkowe

Przegląd najczęściej uprawianych cytrusów.

Cytryna (drzewko cytrynowe) osiąga wysokość do kilku metrów. Roślina ma duże zielone, eliptyczne liście i intensywnie pachnące białe kwiaty. Owoce i kwiaty bardzo często występują jednoczenie na roślinie. Najbardziej znaną i polecaną odmianą jest „Ponderosa” zwana cytryną skierniewicka. Odmiana ta ma duże owoce o dość grubej skórce. Cytryny uprawiane z pestki bardzo rzadko owocują i osiągają duże rozmiary.

Pomarańcza ( drzewko pomarańczowe) osiąga zazwyczaj wysokość do 4 metrów. Najczęściej uprawiamy pomarańczę słodką – odmiana karłowa nazywana pomarańczą miniaturową. Roślina bardzo szybko kwitnie i owocuje ale owoce są dość małe i cierpkie w smaku. W mało sprzyjających warunkach owoce łatwo opadają i rzadko osiągają dojrzałość. Ciekawą odmianą jest również pomarańcza trójlistkowa, którą przy dobrym zabezpieczeniu możemy oprawiać w południowych wystawach naszych ogrodów. Pomarańcza ta wytrzymuje mrozy do - 15⁰C ale owoce jej są niejadalne i mają bladą, owłosioną skórkę.

Grejpfrut (Pamelo) osiąga dość duże rozmiary. Roślina polecana jest do oranżerii i wysokich pomieszczeń o dużej ilości światła . Grejpfrut bardzo szybko rośnie i wymaga silnego przycinania oraz nawożenia. W naszych warunkach dość rzadko spotykane są owoce, pojawiają się one na olbrzymich okazach uprawianych w dobrych warunkach.

 

Drzewko mandarynkowe

 

Drzewko mandarynkowe

Mandarynka to dość małe drzewka lub krzewy. W uprawie domowej charakteryzują się powolnym wzrostem przy jednoczesnej dużej ilości owoców. Kuzynem mandarynki o mniejszych owocach jest kalamondyna. Kalamondyny bardzo często mylone są z mandarynkami. Rośliny osiągają wysokość do 120 centymetrów i są niezwykle proste w uprawie. Całe drzewko obsypane jest przez cały rok owocami, które są bardzo smaczne.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.27 / 41 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: co mam ztrobić!:)

mam małe drzewko z pestki i 20cm wzrostu i właśnie nie wiem czy będzie miała jakieś owoce i mam to drzewko już chyba z 8 lat i jest jeszcze takie malutkie co mam zrobić zebu miała owoce i wyrosła na dużą mandarynkę ;)

dodał: FilipXD |., 2010-05-31 21:20:37

Tytuł: witam serdecznie

mam podobną sytuację co osoba wyżej. wyhodowałam drzewko mandarynki lub pomarańczy (nie pamiętam już) z pestki ma ok 80 cm wysokości (6 lat) ale nie ma ani kwiatów ani owoców... czy ono kiedykolwiek zakwitnie? jest na to jakiś sposób? a może zastosować jakąś odżywkę do cytrusów (nigdy nie stosowałam czegoś takiego bo bałam się że mogę z tym przesadzić i spali mi się drzewko)? Proszę o pomoc

dodał: asheraa 2011-05-27 14:29:58

Tytuł: Cytryna, proszę o radę

Posadziłam cytrynę z pestki 9 lat temu. Dziś ma 170 cm. Nie było na niej do tej pory żadnego kwiatu. Co zrobić aby wypuściła kwiaty a potem owoce? Czy są na to jakieś sposoby?

dodał: Gabriela 2011-09-14 20:09:31

Tytuł: witam serdecznie

mam problem z drzewkiem mandarynkowym ma ok 90cm ma owoce ale zaczynają opadać jej liście i usychać. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

dodał: ania 2011-11-12 19:05:57

Tytuł: mandarynka

Posiadam ogród zimowy..mam piękną mandarynkę. Nocą jednak w ogrodzie temperatura spada nawet do 4 stopni. Czy nic złego nie stanie się mojemu drzewku?

dodał: maria 2011-12-19 12:15:57

Tytuł: Mandarynka

ja niedawno posadzilem mandarynkę trzymam ją pod zarówką.na jednym z forum czytalem ze koles tez trzymal cytrynę pod zarówką i wyrosl 1 owoc przez pol roku ;p niewiem czy to dobrze posiadam zarówkę Osram 100 V nie mam pojęcia czy to za duzo czy za malo jak macie odpowiedz to piszcie ;]

dodał: gniedzio 2012-01-10 18:26:53

Tytuł: cytryna zakupiona w sklepie

aja kupilam w aldi/niemcy /cytrynke/i ma piekne owoce latem stala na zewnątrz ,a teraz na klatce schodowej ,bo tam jest chlodniej ,owoc są dorodne ,ale jeszcze nie dojrzałe poniewaz ,w czasie lata dwa razy zmieniałam jej doniczke

dodał: gosia1962 2012-01-11 22:15:11

Tytuł: Cytryneczka w doniczce

No cóż pisza ze cytryna zakwitnie za 10lat to nie prawda jesli mamy dobre warunki klimatyczne czyli specjalne pomieszczenie o temperaturze powyzej 26C to prawdopodobnie wypusci szybciej ja mieszkam w domku jedno rodzinym i jedno pomieszczenie bylo puste wiec pomyslalam o hodowli jakiegos kwiata najszybciej przyszla mi cytryna do glowy czytalam czytalam i znalazlam w poradniku dla ogrodnika.Nasionko cytryny trzeba suszyc przez godzine lub pół i wsadzic ostrym koncem do ziemi wilgotnej i pozostaje czekac na kiełkowanie ____________________ Pozdirawiam,Joanna Szefler

dodał: JoannaSzefler 2012-01-23 18:26:50

Tytuł: Pomarańcza dzika

Pomarańczą dziką nazywamy prosto z owoca czyli z pestki ta cytryna nie bedzie karłowata będzie rosła do 4cm nawet więcej.Karłowata to też taka przycinania zeby nie rosla wiecej czyli powiedzm y ze urosla to 3cm i niechcemy zeby rosła wiecej wiec scinamy niektóre gałązki i tak ja zostawiamy ale jak bedziemy obcinać to może nie zakwitnąć wogóle a jak juz tak chcemy to rosnie od dolu możecie wtedy pomyśleć ze to chwast i go wyrwiecie. ---------------------- Pozdrawiam

dodał: JoannaSzefler 2012-01-28 12:38:07

Tytuł: drzewko cytryny

Prosze mi poradzic: drzewko kwitnie zawiazója sie owoca i po kilku dniach spadaja.

dodał: zygmunt 2012-02-14 13:58:29

Tytuł: drzewko cytryny

moja cytryna ma ponad 1metr wzrostu ma niecałe 2 lata.nie chce puszczać gałązek

dodał: nowogard 2012-03-03 17:25:46

Tytuł: grejpfrut z nasionka

wyrosl 1,5 m. ma ogromne liscie wielkosci mojej dloni. Chce rozkrzewic ta rosline. Ma tylko jedna lodyge, pomozcie, dziekuje.

dodał: maria 2012-04-17 11:16:50

Tytuł: drzewko cytrynowe

Witam, kupiłam wczoraj drzewko cytrynowe razem z owocami i nie wiem w jakim miejscu powinna ona stać ? I co zrobić żeby owoce nie opadaly

dodał: Marta 2012-04-29 12:10:15

Tytuł: owoce cytrusowe

mam zamiar posadzić cytryny i pomarańcze...mam nadzieję że mi się to uda

dodał: pamela 2012-05-15 22:13:23

Tytuł: Cytrusy z pestki

Mają owoce jednak ten proces trwa bardzo długo ,jest to ponad 10-15 lat od zasadzenia. Niezbędne jest też przycinanie gałęzi oraz nawożenie. Najprosciej zaszczepić cytrusa z krzaka który już owocuję wtedy będzie miała owoce w bardzo krótkim czasie.

dodał: Zorrro 2012-06-18 13:10:08

Tytuł: pomarańcza z pestki

Moja pomarańcza rośnie już 35lat:O) Z pestki. Raz miała parę kwiatków i tyle, więc już straciłem nadzieję na owoce, ale to bardzo ładny zielony krzew. Przycinam go co rok i jest super. Pozdrawiam wszystkich ogrodników eksperymentatorów :O)

dodał: Tomek 2012-07-10 20:50:40

Tytuł: drzewko cytryny

Witam ,mam cytrusa z 7lat 180cm też z pestki nie ma owoców i gubi liście.Co mam zrobić żeby nie gubiło liści i co mam zrobić żeby końcu zakwitł.W glebie są małe białe pająki!co mam zrobić,jak ich się pozbyć.

dodał: Tomek Pru. 2012-07-26 16:48:46

Tytuł: płaca opłaca

Ja mam cytryne i z przeczytania kometarzy niewiem czy wogule opłaca się sadzić z pestek ,ale w sklepie kosztuje 200-300zł

dodał: Paulina sie 2012-08-08 20:28:10

Tytuł: drzewka cyutrusowe

kupiłam niedawno 3 owocujące drzewka - grejfrut,cytrynę i klementynkę( sprowadzone z włoch)- ustawiłam na balkonie-od południowej strony- jednak szczegulnie klementynka zaczeła mi marnieć-liście się zwijaja ...co mam zrobić? aby przetrwały i za rok owocowały-?

dodał: kinga 2012-08-16 13:24:33

Tytuł: cierpliwość

Do osób, które zasadziły z pestki.... Po 14 latach od zasadzenia z pestki, moja mandarynka wypuściła 1 kwiatek !!!! Zdarzyło się jej przez ten cały okres obmarznąć zimą, zgubiła nie raz wszystkie liście, to się gdzieś jakaś gałązka ułamała, ale jest sukces... bo jest po tylu latach pierwszy kwiat :)

dodał: maly_rawi 2012-08-28 08:44:19

Tytuł: drzewko cytryny

ma okolo 20 lat 1.5 metra wysokosci ale ostatnio uslyszalem ze trzeba przycinac jak to robic przez okolo 10 lat urosla tylko do okolo 30cm. i jeszcze nie kwitła

dodał: Parowt 2012-10-08 20:34:28

Tytuł: dzewko cytrynowe

jak mam sadzonke cytryny która wyrosła mi z owocu cytryny która kupiłem w markecie wydubalem pestki i teraz mi rosnie w donice ie czeba kupowac juz duzych dzewek mozna samemu zasadzic w donice i wyrośnie w domu

dodał: alex 2012-11-02 13:53:04

Tytuł: mandarynka w donidce

dlaczego po okresie letnim jak przyniosę do domu to opadają liście

dodał: Barbara 2012-11-04 17:06:15

Tytuł: cytryna skierniewicka

moja cytryna ma 27 lat,kupiłam malutką sadzonkę w kwiaciarni,pięknie kwitnie i owocuje,dużo podlewam i nawożę,stoi na południowym oknie,nie obracam doniczki,przycinam i podwiązuje gałązki aby była symetryczna.Z obciętych gałązek robię sadzonki,ukorzenia się co druga,i rozdaję znajomym

dodał: jola 2012-12-10 20:01:55

Tytuł: rośliny cytrusowe

w doniczkach rośliny cytrusowe latem podlewamy ciepłą wodą,dwa razy w tygodniu a nawet i częściej.w przeciwnym razie b edą opadać pączki kwiatowe i owocki.

dodał: pozdrawiam!!!! 2012-12-23 16:56:32

Tytuł: Ukorzenianie sadzonek cytrusa

Jak się ukorzenia sadzonki cytrusa? I kiedy się przycina?

dodał: Marek 2013-01-22 19:17:17

Tytuł: cytrusy kwitnienie

drzewko wyhodowane z pestki zakwitnie po 20 latach. sadzonki z pestek nie dziedziczą cech roślin matecznych. dlatego cytrusy mnoży się przez ukorzenianie pędów, anie z pestek owoców

dodał: Seba 2013-04-08 07:45:59

Tytuł: pasożyty atakują, potrzebna pomoc!

Witam, mam Kalamondyne od miesiąca i po zaaklimatyzowaniu się przestała gubić liście. Jednak dzisiaj zauważyłam na jej kwiatach małe zielone mini-owady przypominające koniki polne (długość 1-2 mm). Co to jest i czym moge spryskać kalamondyne, żeby się ich pozbyć?

dodał: Monika 2013-06-10 10:58:14

Tytuł: JAKA ZIEMIA DO MANDARYNKI-KWAŚNA?

MAM MAŁĄ MANDARYNKĘ,CHCĘ JĄ PRZESADZIĆ I NIE WIEM JAKĄ MAM JEJ DAĆ ZIEMIĘ!

dodał: DANA 2013-07-01 21:30:34

Tytuł: Same pytania...

... zero odpowiedzi. Dobre:) A dlaczego ten komentarz musi być taki długi, skoro i tak nikt nie odpowiada? 50 znaków;)))

dodał: Mysia 2014-01-25 00:35:57

Tytuł: Owocowanie cytrusów

Z tego co ja czytałem, to z pestki można wyhodować sobie ładną roślinkę. Jednak ona nigdy nie będzie rodzić. Żeby doczekać się owoców, należy z takiej roślinki uciąć gałąź i ją ukorzenić. Dopiero z takiej sadzonki można spodziewać się owoców. Ja co prawda nie mam czegoś takiego, ale na pewno gdzieś o tym czytałem. Jeszcze raz. Z sadzonki wyhodowanej z pestki ucinamy gałązkę i trzeba ją ukorzenić.Dopiero wtedy można doczekać się owoców. Życzę powodzenia

dodał: Wojtek 2014-04-26 23:17:03

Tytuł: dodał wojtek

ja też życzę powodzenia. co za bzdury.jak nie macie odrobiny pojęcia o genetyce to nie wypisujcie takich bzdur. sadzonka pobrana z siewki jest jej klonem i też nie będzie owocować. sadzonkę a w zasadzie kawałek pędu trzeba uciąć z rośliny już owocującej,którą można ukorzenić bądź wszczepić na posiadaną siewkę.tylko w ten sposób można uzyskać owocujące drzewko cytrusowe.wyjątkiem jest kumkwat, ale to nie cytrus

dodał: jasiek 2014-06-21 11:12:15

Tytuł: uprawa kumkwatu

właśnie czy ktoś uprawia w domu kumkwat który jest dość ciekawym owocem i małym krzewem.

dodał: andrzej 2014-07-24 15:30:42

Tytuł: mandarynka

Mam posiadam,rośnie podlewam i dalej rośnie,nie podlewam nie rośnie,

dodał: Cytryna 2014-11-27 14:26:13

Tytuł: zimą w gruncie

Ja mam cytrynę z pestki w gruncie w ogrodzie,m 1.5m wzrostu na zimę owijam wełną mineralną i folią,ma piękne owoce

dodał: adam 2014-12-31 10:57:51

Tytuł: mandarynka

mialam piekne drzewko mandarynkowe 1,50 wysokie w ciagu trzech miesiecyy zaczelo gubic liscie i owoce zdecydowalismy sie na obcinke ...czy to byl dobry pomysl i jeszcze cos wyrosnie ????prosze o pomoc

dodał: anna 2015-05-01 18:55:27

Tytuł: klementynka

Posadzona rok temu. Pierwszy pęd został przycięty a dolne listki pod nim urwane (ale zachowane ogonki) wypuściła dwa boczne pędy i kiedy uzyskały 10 cm, znów zostały przycięte.Roślina zimowała w jasnym pomieszczeniu w temp.ok.12 st Wczesną wiosną została przesadzona i przeniesiona do szklarenki w ogrodzie. Cały czas zasilam ją nawozem do cytrusów. Obecnie ma ok.35-50 cm wysokości, kilkanaście pędów(ponieważ z ogonków z urwanych listków, też wyrosły pędy)Liście są zdrowe, ciemnozielone i nie czernieją po brzegach, ani nie usychają. Nie wiem, czy znów na jesień ja przycinać ?

dodał: Gabrysia 2015-07-27 18:29:07


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]