Wanilia - magia smaku i zapachu w kuchni

Wanilia - magia smaku i zapachu w kuchni

2 komentarzy

Niewiele osób wie, że Wanilia popularna przyprawa kuchenna to niedojrzały owoc storczyka.  Dopiero po preparowaniu i wysuszeniu nadaje się do używania w kuchni.

Wanilia pochodzi z rodziny Storczykowatych.  Zamieszkuje regiony Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Wanilię określa się jako Lianę dorasta ona do piętnastu metrów długości. Jest  epifitem, żywi się składnikami pokarmowymi, które pobiera z obumarłych pni oraz konarów drzew, przy których rośnie i, które służą jej za podpórkę. Ma jasnozielone, podłużne liście.

Uprawa

Stanowisko – najkorzystniej ustawić roślinę przy południowym lub północnym oknie. Dobrze będzie czuła się, na ciepłym stanowisku. Jednak trzeba uważać, żeby Wanilia nie ucierpiała od zbyt dużego nasłonecznienia. Powinna rosnąć w temperaturze około dwudziestu ośmiu stopni w ciągu dnia oraz dwudziestu jeden  nocą.

 

Podlewanie –  obfite, utrzymujemy stale wilgotne podłoże. Wanilię można zraszać rano lub wieczorem, przegotowaną letnią wodą lub wodą destylowaną, która nie zawiera wapnia i storczyki bardzo ją lubią.

Podłoże –  tylko i wyłącznie specjalne podłoże dla storczyków. Taką ziemię można kupić w każdej kwiaciarni lub supermarkecie.

Pielęgnacja –  zapewniamy roślinie „dużo wilgoci w powietrzu”. Storczyki bardzo słabo rosną, gdy tego nie zrobimy. Poza tym  sadzimy kwiaty w doniczkach przeznaczonych dla storczyków, są one przezroczyste i charakteryzują się dużą ilością dziur w podstawie, żeby korzenie rośliny mogły „oddychać”.

Rozmnażanie – za pomocą sadzonek, ucinamy pędy z około trzema „węzłami” i umieszczamy  w naczyniu z piaskiem. Gdy roślina ukorzeni się i zacznie wypuszczać listki wsadzamy ją do doniczki. Jest to zadanie dla doświadczonych ogrodników.

Kwitnienie -  roślina wytwarza piękne, duże, pachnące zielonkawo-żółte kwiaty. Storczyk kwitnie co trzy lata i trwa to około trzech miesięcy.  W naturze przypada na okres od maja do sierpnia. Aby roślina zakwitła musi mieć w zimie lub na początku wiosny zapewniony okres spoczynku, wtedy ograniczamy podlewanie i nie nawozimy Storczyka.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Jerry, Tytuł: kwitnienie wanilii

    ... trzeba by jeszcze dodać że aby zakwitnąć wanilia musi mieć ok. 4m długości pędu. Ciekawe gdzie można taką kupić?

  2. Dodał: Kotek, Tytuł: jeszcze o wanilii

    Warto by dodać, że w domowych warunkach nie mamy co liczyć na plony z wanilii - proces przetwarzania jest zbyt skomplikowany... Z artykułu wcale to nie wynika i ktoś może naiwnie kupić wanilię, bo pomyśli, że może sobie sam produkować przyprawę.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: