Newsletter serwisuPrzesadzanie storczyków krok po kroku

Storczyki w ostatnim czasie stały się jednymi z najbardziej popularnych roślin pokojowych. Zainteresowanie nimi nie maleje zwłaszcza, że możemy je zakupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Dziś każdego stać na uprawę tych pięknych roślin. Bardzo często można spotkać się z opinią, że storczyki należą do roślin, które są trudne w uprawie. Trudność uprawy jest uzależniona od danego gatunku.

W sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w przeciętnych warunkach domowych np. bardzo popularny Phalaenopsis. Aby rośliny charakteryzowały się zdrowym wyglądem należy poświęcić im swój czas oraz zadbać o odpowiednią ich pielęgnację, a więc nawożenie, podlewanie miękką wodą, zapewnienie dostatecznej wilgoci i światła.

Z zabiegów pielęgnacyjnych należy wymienić również przesadzanie roślin. Bez tego zabiegu prędzej czy później roślina nie będzie wstanie zdrowo rosnąć, zahamuje się jej wzrost, a następnie może dojść do jej zmarnowania. Storczyki należy przesadzać średnio co dwa lata bądź w określonych przypadkach:


 

 • -  zbyt rozrośnięte korzenie, za bardzo wystające z doniczki;
 •  
 • - rozłożone podłoże, które straciło swoje początkowe właściwości;
 •  
 • - pojawienie się glonów i grzybów w podłożu;
 •  
 • - zasolenie podłoża;
 •  
 • - przelanie rośliny;
 •  
 • - gnicie korzeni spowodowane błędami w uprawie;
 •  
 • - zaatakowanie storczyka przez szkodniki.
 •  

 

Okres dwóch lat, jaki mija między przesadzaniem jest takim optymalnym. W tym czasie podłoże powoli się rozkłada, staje się bardziej zbite i wilgotne. Korzenie storczyków wymagają powietrza, bez niego się duszą, następują procesy gnilne.
   

Optymalnym okresem na przesadzanie storczyków jest wiosna. Korzenie w tym czasie lepiej i szybciej przenikną podłoże, a więc roślina wykaże większe możliwości adaptacyjne do nowych warunków. Pamiętajmy, że nie przesadzamy storczyków z kwiatem. W przypadku nagłej konieczności lepiej jest ściąć kwiat. Po ścięciu roślina całą swoją energię skieruje na wytworzenie korzeni.

 

Do przesadzania wykorzystujemy wyłącznie odpowiednie podłoże, będące mieszanką wielu składników, optymalnie dobranych dla storczyków. Ważną kwestią są również doniczki. Najlepsze będą plastikowe, gdyż bardzo łatwo utrzymać ich higienę. Przed przesadzeniem powinny być zdezynfekowane. Na ich dnie powinna się znaleźć kilkucentymetrowa warstwa drenażu, który zabezpieczy korzenie przed bezpośrednim kontaktem z nadmierną ilością wody. Samo przesadzanie nie jest zawiłe i polega na kilku czynnościach:

   

1. wyjęcie storczyka z doniczki;

2. dokładne usunięcie podłoża z korzeni;

3. sprawdzenie stanu korzeni.
 

W pierwszym przypadku należy ostrym nożem czy sekatorem (uprzednio zdezynfekowanymi) usunąć wszystkie martwe i chore korzenie. Ścinamy, aż do zdrowego miejsca, a ranę przysypujemy sproszkowanym węglem drzewnym. Jeżeli zaobserwujemy szkodniki, konieczne trzeba zastosować odpowiedni oprysk.

Przesadzanie storczyków

4. Do doniczki z drenażem wsypujemy niewielką ilość podłoża, a następnie wkładamy danego storczyka. W zależności czy jest to storczyk typu sympodialnego czy też monopodialnego postępujemy odmiennie. Storczyki sympodialne wytwarzające pseudobulwy, rozrastające się poprzez kłącza- umieszczamy na brzegu doniczki tak, aby zostawić miejsce dla nowych pędów. Storczyki monopodialne sadzimy centralnie w doniczce.  Storczyki o zdrowym i rozbudowanym systemie korzeniowym czasami ciężko jest umieścić w niewielkiej doniczce.  Jednak starajmy się nagiąć korzenie, a na pewno zmieszczą się w doniczce. Większą elastyczność uzyskają po kilkuminutowym moczeniu w letniej wodzie.

5. Uzupełniamy doniczkę podłożem, ale nie ugniatamy !

6. W razie konieczności roślinę palikujemy do momentu, kiedy nie wytworzy nowych korzeni.

   

Przesadzanie storczyków nie wydaje się zbyt skomplikowane, tak więc każdy z łatwością dokona tego wyczynu. Trzeba tylko pamiętać o tych kilku podstawowych etapach. Warto jeszcze wspomnieć, że uzupełniając doniczkę podłożem nie można przysypać kłączy u storczyków sympodialnych i pędu u s. monopodialnych. Przesadzone storczyki podlewamy dopiero po upływie kilku dni, a nawozimy po kilku tygodniach. Nie narażajmy ich na nasłonecznione stanowisko. Na tym etapie należy je raczej osłaniać przed jego bezpośrednim działaniem.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.10 / 31 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: mi sie nie udalo

mi sie nie udałoprzesadzic storczyka dlatego ze mi usech i nie chce kwitnonc a ten ktorego nie przesadzilam rosnie ladnie i kwitnie !!!

dodał: kasiula 2011-07-28 14:09:35

Tytuł: ....nowy storczyk??

witam...co mam zrobić ze storczykiem,który na pędach kwiatowych wypuszcza liście i korzenie obok....czy to jest szczepka roslinna/młoda,nowa/??? Jak mam zrobić z ta szczepką aby nie zmarnować rosliny w doniczce???

dodał: basia51 2011-08-31 08:40:52

Tytuł: nowy storczyk - odp

Ta mała roślinka nazywana jest z języka hawajskiego - Keiki, co oznacza dziecko. Basiu zostaw go na razie niech podrośnie :) Roślinie matecznej nic nie będzie! Możesz maleństwu czasem spryskiwać korzonki lub delikatnie je namaczać, żeby się napił. Dopóki nie wypuści przynajmniej 3 korzonków o długości min. 5cm niech rośnie przy mamie. Jak już będzie wystarczająco duży możesz go delikatnie odciąć nożem, bądź ostrymi nożyczkami i posadzić w malutkiej (odpowiedniej do jego wielkości) doniczce. Pamiętaj, aby podłoże było przewiewne. Pamiętaj też, aby podlewać go częściej niż dużego (taka mała doniczka szybciej wysycha).

dodał: Milno 2011-09-20 10:28:17

Tytuł: Przesadzanie storczyków krok po kroku

Witam ,,dawno temu ogrodnik mówił że najlepiej rosną w wiklinowych koszyczkach ale i tak nie miałam odwagi hodować storczyków, aż niedawno skusiłam się na storczyka z Biedronki , mam już drugi miesiąc i odpukać jak na razie kwitnie i puszcza nowe pąki ,stoi na stole tak ok 2m od okna podłoże spryskuję : pozdrawiam !!!!

dodał: anna 2011-11-22 17:06:43

Tytuł: hodowla storczyka

Mam po raz pierwszy storczyka.Stoi na parapecie przy oknie b.dobrze się zachowuje , czy mogę go przenieść w w miejsce miej słoneczne poz . Paweł

dodał: paweł 2012-01-02 15:35:41

Tytuł: hodowla storczyków

Ja mam juz ponad 5 lat storczyki różnych gatunków,kupione na wyprzedaży i takie normalne w sklepie.I jedne i drugie jeszcze nie przesadzałam i rosną pięknie i kwitną.Zraszam je raz w tygodniu pod prysznicem czekam aż obcieknął.Doniczki mam przezroczyste, włożone do porcelanowych i stoją na oknie od południa.pozdrawiam !!!

dodał: Magda 2012-01-22 21:00:00

Tytuł: zgnity storczyk

dostałam od sąsiadki storczyka po jakimś czasie zgniły mu liście.Co mam zrobić......

dodał: judyta 2012-02-14 11:42:59

Tytuł: mam 5 storczykow

dziękuje ci nowy storczyk ja tez mam takie dziecko Keiki nie wiedzialam co zrobic terz wiem czekam tylko na korzonki i Hura rozmnoże sobie będę miala 6

dodał: Marysia1 2012-03-14 20:35:16

Tytuł: mam 6-raczki:)

mój storczyk oszalał! wypuścił 6 Keików teraz czekam aż podrosną i odetnę "pępowinę". a co do uprawy storczyków, po kilku latach doszłam sama jak najlepiej je hodować, otóż do osłonki wlewam wodę z nawozem i tak sobie w tej wodzie stoją, kwitną jak szalone:) poleciłam tę metodę koleżance i jej też pięknie zaczęły kwitnąć. Kwiaty stoją w oknach na południe, i w chłodne dni nie otwieram przy nich okien gdyż są wrażliwe na zmiany temp. pozdrawiam

dodał: Joanna 2012-03-16 21:03:26

Tytuł: moje 7 storczyków

Ja podobnie jak Joanna wlewam wodę z nawozem do osłonki i same czerpią ile chcą tej wody. Używam nawozu pokon do storczyków, a Wy? Osłonki mam przezroczyste, więc mogę na bieżąco obserwować stan korzeni. Mam już siedem storczyków w różnych kolorach i wszystkie są piękne i cudnie kwitną:)

dodał: Edzia 2012-04-23 12:28:00

Tytuł: Storczyki moje kochane

Ja tez używam Pokona, uwielbiam storczyki i mam ich 11, znajomi się śmieją, że niedługo wymienię wszystkie kwiaty w domu na storczyki. Ja też wlewam wodę z nawozem do osłonki, zresztą robiłam tak od początku, ponieważ dostałam takie instrukcje od babeczki która je sprzedawała.

dodał: Jadzia 2012-04-30 19:02:25

Tytuł: Jak przesadzić storczyka???

Kocham storczyki:)Ale więdną mu liście.Wypuszcza pąki lecz spadają.Nie wiem co robić.Czy go przesadzić czy nie???

dodał: Sebastian 2012-05-04 12:29:46

Tytuł: Ponowne kwitniecie storczykow

Ja mam narazie 7 sztuk , kupione w OBI po przecenie tzn. z 34 zl na 9,98 byly bez kwiatow .Zaczelam je kapac raz w tygodniu zanurzam cala doniczke w naczyniu z woda po 15 min, wyciagam ,zostawiam az obciekna i gotowe.Wyobrazcie sobie , ze cala rodzinka szykuje sie do kwitniecia, na lodygach , ktore zostawilam pojawiaja sie nowe pedy z kwiatami jest na co popatrzec sama radosc.Pozdrawiam domowych hodowcow.

dodał: DANA 2012-05-04 21:32:34

Tytuł: Moje storczyki

Na liściach moich storczyków od spodu pojawiają się maleńkie kropelki słodkiej wydzieliny. Takie mikroskopijne kropelki pojawiają się też czasem na łodydze kwiatu.Nie wiem co to jest i co mam robić.Ja zmywam to letnią wodą.

dodał: Alina 2012-05-12 16:24:53

Tytuł: Storczyk gigant

Dostałam 4 lata temu na parapetówę pięknego storczyka. Za bardzo nie znam się na tych kwiatach ale wierzcie mi, że bez żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych kwitnie mi raz w roku przez 9 miesięcy. W tej chwili na jednym pędzie ma 32 olbrzymie kwiaty (końca jeszcze nie widać)i musiałam go wzmocnić kilkoma podpórkami wzdłuż całego okna. Zaczynam się bać bo z drugiej strony już jest też nowy pęd z pąkami. Nawet nie mogę go wykąpać. Do przestawienia go przy myciu okna pomaga mi mąż i córka. Musiałabym go też przesadzić po przekwitnięciu bo w doniczce są już same korzenie, ale boję się, że się zniszczy bo jest cudowny.

dodał: Hana 2012-05-15 08:42:07

Tytuł: Mój storczyk

Dostałam 2 lata temu na imieniny storczyka.,teraz chciałam go przesadzić,i nie wiem czy mogę,gdyż ma wiele pąków,które wkrótce rozkwitną.Jest duży i piękny,boję się,żeby mi nie zmarniał..proszę o radę co zrobić

dodał: Jola 2012-05-24 17:55:13

Tytuł: DZIECKO CZY DZIWADŁO?

Dostałam storczyka od męża,pięknie kwitnie.Jakiś miesiąc temu zauważyłam że pośród korzeni obok dużej rośliny wyrasta mały listek,który teraz jest już sporo większy.Domyślam się,że to dziecko storczyka -tylko co ja mam z nim zrobić? PRZESADZIĆ ? ZOSTAWIĆ W SPOKOJU? TOGO STORCZYKA MAM OD 4 m-cy.

dodał: MAŁGORZATA 2012-06-14 16:06:35

Tytuł: mała keika

Ja radzę poczekać aż korzenie "dziecka" urosną do kilki centymetrów. Później możesz je oddzielić i przesadzić, ale tylko do odpowiedniego podłoża dla storczyków. Ja przy swoim storczyku zastosowałam podłoże pokon i keika przyjęła się z powodzeniem.

dodał: Sandra 2012-06-27 09:55:53

Tytuł: zmniejszenie storczyka

Mój storczyk ma już pare lat i jest bardzo wysoki, tzn. ma około 14 liści. Te dolne obsychają i odpadają a roślinka zaczyna wyglądać jak palma :) Czy jest możliwość przesadzenia go ale bez tej obeschniętej cześci? Czy przesadzając wystarczy schować tę część pod ziemię i pozostawić na powierzchni tylko nowe liście?

dodał: Asia 2012-08-17 11:13:04

Tytuł: przepiękny storczyk! :))

jestem dumna z mojego storczyka dostalam go w lutym a dzisiaj ma juz 17 kwiatów!!!!!!! zachwycam sie nim kazdego dnia :))) podlewam go miej wiecej raz na tydzien, i stoi na polnocnym oknie na sloneczku - chyba nie narzeka:) jest tak śliczny ze nie moge sie nim nachwycic:P :))) tylko juz korzenie nie maja miejsca, boje sie ze jak go przesadze to nie bedzie juz tak pieknie rosl..

dodał: Ewela 2012-08-21 13:54:27

Tytuł: zmniejszenie storczyka

Z mojego doświadczenia wiem, że mozna zmniejszyć storczyk.Jeden z moich storczykow zaczął więdnąć. Po wyjęciu z doniczki, okazało się, że korzenie zaczynają gnić. Skróciłam roślinę do miejsca gdzie juz byla zdrowa i ponownie, wraz z korzeniami, które wcześniej juz były poza doniczką wlożylam w nowe podłoże.Jes już 6m-cy po tym i roślinka ma się dobrze. Wypuściła juz trzy nowe liście.

dodał: Basia 2012-08-26 20:08:11

Tytuł: zwiędniete korzenie

Kupiłam 3 dni temu 3 storczyki odmiane phalaenopsis, kwitną pieknie lecz mają zwiednięte korzenie, które wystaja z doniczek (przezroczystych) nie wiem co robic...przesadzic czy zostawic a jak przesadzic to kiedy? jak przekwitną?

dodał: gosia 2012-08-28 18:08:28

Tytuł: \"lepkie liście\"

dolne liście storczyka są od spodu oblepione jakąś kleistą,przeźroczystą substancją i cały jest jakiś marny.Co to może być?

dodał: ewaJ. 2012-10-05 10:43:38

Tytuł: przesadzanie.

Mam sporo storczyków i dość mocno się rozrosły.Jakie powinny być prawidłowe doniczki do storczyków ??Moje kwiatki stoją w pełnym słońcu i co 6 tygodni zakwitają.Najstarszy z nich ma 6 lat :))

dodał: Renia 2012-10-22 16:53:36

Tytuł: Gdy opadną kwiaty

Czy po przekwitnieciu obcinać łodyszke czy zostawić

dodał: aneri 2012-11-16 10:25:29

Tytuł: Gdy opadną kwiaty

Żona dostała storczyka kilka dobrych lat temu na imieniny, a że nie ma czasu się nim zajmować więc chodzenie koło niego spoczęło na mnie. Specjalnie się nim nie przejmuję stoi na oknie od południowej strony, wlewam raz w tygodniu wodę do podstawki i tak sobie rośnie. Po przekwitnięciu łodyg nie obcinam, czekam aż część z niej uschnie. On sam decyduje do którego miejsca ma uschnąć. Jak usychanie się zatrzyma, z reguły jest to przy jakimś rozgałęzieniu to wtedy przycinam pozostawiając milimetr, dwa uschniętej końcówki. Bywało tak, że miał po kilkanaście kwiatów na gałązce i musiałem wiązać go do klamki bo się przewracał

dodał: jano 2012-11-27 10:42:57

Tytuł: Pielegnacja

Kocham moje storczyki,jednak od pewnego czasu przestaly mi kwitnac,miewiem czy je za duzo przelalam lub stoja w nie odpowiednim miejscu,ktore widocznie nie odpowiada im.Prosze o porade

dodał: Elisa 2013-01-12 07:29:03

Tytuł: pielęgnacja

Storczyki potrzebują odpocząć od kwitnienia, moje (a mam ich sześć ) nie kwitły kilka miesięcy. Teraz kwitną wszystkie. Cudownie!!!

dodał: Kasia 2013-01-14 14:46:56

Tytuł: wystające korzonki

mam sześć storczyków,ale mało o nich wiem i proszę o radę, czy wszystkie wystające korzonki powinny być przysypane do wysokości dolnych listków,i czy moczenie kwiatków przez trzy godziny w wodzie raz na tydzień jest wystarczające?

dodał: Karol 2013-01-15 2013-01-15 11:51:16

Tytuł: trzy godziny TRAGEDIA

Ja mam dopiero rok 5 storczyków kupionych w Nomi i moczę 15 minut raz na dwa tygodnie kwitną zarąbiście a kupiłam po 10 zł. w opłakanym stanie przelane i czekam kiedy przestaną kwitnąć bo chcę ich przesadzić a szkoda mi obcinać tak pięknych kwiatów zwłaszcza że są w innych kolorach pozdrawiam

dodał: Ania z gór 2013-01-30 20:26:00

Tytuł: witam do Karola

Jak moczę storczyki zawsze do wody wrzucam tabletkę kupioną w sklepie ogrodniczym taki nawóz specjalny do storczyków pozdrawiam

dodał: Ania z gór 2013-01-31 16:05:10

Tytuł: opadające pąki ?

nie wiem dlaczego opadają pąkówki? posiadam trzy storczyki ale przy żadnym się to nie dzieje, proszę o radę

dodał: krystyna 2013-02-05 11:06:12

Tytuł: do Ani z gór

dziękuje za rade,zastosuję ten sposób moczenia z dodatkiem nawozu i będę czekał na efekty mam nadzieję że będą to piękne i bujne kwiaty.

dodał: Karol 2013-01-15 2013-02-05 20:51:28

Tytuł: jola z lasu

mam 8 pięknych storczyków kwitną i mają się dobrze dzięki kąpielom w deszczówce znawozemjola

dodał: jola 2013-04-03 18:38:41

Tytuł: wysychają:(

Witam mam dwa storczyki i mam z nimi problem..jeden miał pąki ale uschły i ma chyba zgniłe korzenie co robić?? a drugi ma piękne kwiaty ale też zaczynają usychać mimo że podlewam go raz na tydzień...

dodał: Edyta 2013-05-01 16:01:59

Tytuł: pielegnacja

moj storczyk za bardzo wyszedl z doniczki .Wiec gdy go przesuszylam poopcinalam stare korzenie i wsadzilam do nowego podloza .W tym czasie mi zakwitl puscil kilka nowych pendow ,ale liscie zaczely mi robic sie wiotkie .Co mam zrobic bo nie chce go stracic

dodał: Mira 2013-05-10 10:58:18

Tytuł: pielegnacja

ja storczyki podlewam raz w tygodniu gazowana woda kwitna jak szalone

dodał: kaska 2013-06-27 15:38:55

Tytuł:

dodał: 2013-07-27 18:49:14

Tytuł: keiki w korzeniach

bardzo prosze o rade ... moj storczyk nie duzy ale ma piekne listki , wypuscil Keiki w korzeniach, i tak wlasnie go ogladalam i wychodzi na to ze ten maly wyrosl tak jak by z glownego pienka ... ma juz swoich pare korzonkow, maluskich dorodnych pieknych i zielonych ale boje sie go obciac zeby nie zniszczyc roslinki matki ... co robic albo jak robic ??? Dziekuje za pomoc

dodał: Ania 2013-09-05 16:11:21

Tytuł: spadajace paczki

Niedawno kupilam storczyka pa tygodniu wszystkie mlode paczki uschly i oblecialy. bardzo prosze o porade co mam zrobic aby zaczal na nowo kwitnac i ich nie gubil

dodał: Mariola39 2013-11-29 03:44:37

Tytuł: sympodialny monopoidalny

chciałabym przesadzić storczyki ale przeczytałam że są typu sympodialne oraz monopoidalne jak sprawdzić typ gdyż każdy inaczej sie przesadza inaczej sięukłada w doniczce

dodał: maria 2013-12-10 17:24:01

Tytuł: POMOCY storczyk zaczyna umierać po przesadzeniu

Kiedyś niechcący wyszedł mi cały storczyk z doniczki, wsadziłam go na nowo do ziemi, po jakimś czasie zaczęły mu żółknąć łodygi i w końcu cały zrobił się czarny, wyrzuciłam. Niedawno przelałam jednego storczyka i postanowiłam go przesadzić do nowej ziemi. Obcięłam bardzo dużo zgnitych korzeni i wsadziłam do doniczki z nowa ziemią, zrobiłam wkoło otwory i od ponad tygodnia nie podlewam go. I zaczyna się to samo,żółkną wszystkie łodygi od góry, dość intensywnie, boję się, że będzie to samo co z poprzednim. Boję się już przesadzać pozostałe storczyki, które naprawdę nie mają już miejsca w doniczce, boję się, że każdy skończy tak samo. Co robić?

dodał: Joanna 2014-01-22 11:43:41

Tytuł: 6- letni storczyk

Mój 6-letni storczyk kwitnie "na okrągło" tzn, jedne kwiaty przekwitają i już wypuszcza następne kwiatowe łodygi. Martwi mnie to, że nie mogę go przesadzić, bo ciągle kwitnie. Z jednej strony bardzo mnie to cieszy, lecz z drugiej ...... nie :O( Drugi z kolei storczyk...w takcie długiego kwitnienia /powoli gubiąc przekwitające kwiaty,ciągle rozkwitają nowe na końcówkach pędów oraz wypuszcza następne, nowe pędy kwiatowe. I tez podobna sytuacja....nie mam kiedy "wskoczyć" z przesadzeniem ich. Mam obawy , że się całkiem wyeksploatują i stracę je.

dodał: bajbus 2014-05-01 11:13:24

Tytuł: żułkną pączki storczyka co robic

proszę o radę co zrobić gdy robią się żułte pączki na storczyku i opadają . podlewane są co dwa tygodnie odstaną wodą - nie są przelane.Proszę o radę co robić ...

dodał: Józef 2014-11-09 21:06:00

Tytuł: 4-letni storczyk

Mój storczyk kwitnie co dwa tygodnie jest ładny jerzcze go nie przesadzałam a dostałam go od męża

dodał: Agnieszka 2015-04-27 12:11:54

Tytuł: Gaga- pędy storczyka

czy obcina sie pędy na storczyku z którego przekwitły kwiaty

dodał: Grazyna 2015-05-28 14:27:38

Tytuł: moje storczyki

wszystkie moje storczyki pielęgnowałam według książki i wskazań na etykietach dołączonych do roślin.Bardzo rzadko kwitły . Postanowiłam zalewać je wodą aby non stop w niej stały jak to widziałam u innych w domach . I rezultat jest wspaniały , po kilku tygodniach niemal wszystkie mi zakwitły i teraz zamierzam tak je właśnie prowadzić . Dodam , że mam 11 sztuk i różnych gatunków :) Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia ! Niech cieszą nasze oczy te piękne rosliny .

dodał: Małgorzata 2015-07-16 15:05:14


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]