Wszystko o storczyku Falenopsis (Phalaenopsis)

Wszystko o storczyku Falenopsis (Phalaenopsis)

71 komentarzy

Falenopsis, zwany również ćmówką, jest zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym storczykiem nie tylko w Polsce, ale również w pozostałej części Europy. Do dzisiaj udało wyhodować się kilkadziesiąt gatunków tego kwiatu, różniących się między sobą kształtem, czy kolorem kwiatów. Wyróżniamy Phalaenopsisy fioletowe, białe, kremowe, żółte, różowe, dwukolorowe nakrapiane, bądź prążkowane. Wszystkie łączy piękno oraz niepowtarzalność i dostojność kwiatów. Storczyk ten jest na tyle uroczy, że większość z nas widząc go w sklepie, kupuje nawet nie zastanawiając się, jakie warunki uprawy trzeba mu zapewnić do pełnego i obfitego kwitnienia. W poniższym artykule chcielibyśmy skupić się szczegółowo na temacie uprawy falenopsisa.

 

Pojemniki i miejsce

 

Phalaenopsis jest storczykiem, który lubi lekko przyciasne donice, dlatego też nie ma czym się martwić, jeżeli widzimy ściśnięte korzenie lub nawet miejscami wystające ponad powietrznię ziemi (o ile zapewniony jest im dostęp powietrza, by korzenie nie gniły). Możemy go uprawiać zarówno w doniczce stojącej na parapecie, jak również w pojemnikach wiszących pod sufitem. Nie wysadzamy go bezpośrednio do gleby, chyba że w specjalnie przygotowanej do tego celu szklarni, orchidarium.

 

 

 

Podstawowe parametry stanowiska, na którym rośnie Falenopsis wynoszą: temperatura w nocy nie spadająca poniżej 17 – 18 stopni, w dzień trochę wyższa, nie przekraczająca około 27 stopni; wilgotność powietrza wysoka, szczególnie przy wysokich temperaturach otoczenia.

 

Podłoże

 

Bardzo ważnym czynnikiem jest przygotowanie podłoża. Większość storczyków w momencie ich zakupu jest już posadzonych i mają w pojemniku przygotowane podłoże, ale warto jest wiedzieć jak taką ziemię przygotować samemu, na przykład, gdy chcemy rozmnożyć naszego storczyka. Oczywiście najprostszym sposobem jest kupienie odpowiedniego podłoża w sklepie ogrodniczym. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy pamiętać, że w skład odpowiedniego podłoża powinny wchodzić: korzonki i kłącza długosza królewskiego, włóknisty torf, kora sekwoi lub jodły, węgiel drzewny, a nawet odrobina styropianu. Jako główny składnik możemy zastosować torf z dodatkiem wieloskładnikowego nawozu.

Falenopsis, kwiat falenopsisa

 

Podlewanie

 

Podlewanie storczyków jest zabiegiem niezwykle istotnym. Młode okazy falenopsisa podlewamy praktycznie codziennie, niewielkimi ilościami wody tak, by podłoże nigdy nie było suche. Okazy trochę większe podlewamy rzadziej, latem przynajmniej raz w tygodniu, zimą co około dziesięć dni. Oczywiście są to okresy umowne. Ogólna zasada jest taka, że między kolejnymi dostarczeniami wody, podłoże nie powinno być całkowicie suche. Dobrze jest utrzymać stałą, pięćdziesięcioprocentową wilgotność. Ponadto dobrze jest utrzymywać w pomieszczeniu podwyższoną wilgotność powietrza.

Wszystko do storczyków – SPRAWDŹ TUTAJ

czytaj dalej...

71 komentarzy

 1. Dodał: Helena, Tytuł: storczyki

  Ja mam 10 storczyków i kwitną cały czas jedne mniej ,drugie więcej,przelewam je wodą studzienną raz na 14-16 dni nawożę raz na 2 m-ce.Cieszą oczy przechodniów, są piękne. Nie wiem jak Wy, ale ja z nimi rozmawiam,moze to skutkuje nie wiem

 2. Dodał: Tomasz, Tytuł: podlewanie

  Storczyki w naturze rosną w miejscach, gdzie deszcze są obfite ale rzadkie. Stąd też należy je podlewać co kilka/kilkanaście dni obficie (przez zanurzenie) i następnie przed kolejnym podlanie doprowadzić do całkowitego PRZESUSZENIA podłoża.

 3. Dodał: Renata, Tytuł: jaki kolor?

  Kupiłam sadzonki:cosmopolitan i purple vein.Ciekawi mnie,jakie będą miały kolory storczyki?Z góry dzięki za informację.

 4. Dodał: Maryla, Tytuł: ten błękit !

  Kupiłam niebieskiego storczyka -PIĘKNY!!!ale nie nacieszyłam się nim. Te 4 kwiaty szybko opadły a kolejne kwitnienia to już całkiem białe kwiaty...W sklepach ogrodniczych nie ma odpowiednich preparatów?, odżywek? do wybarwienia. Bardzo mi żal! bo miałam nadzieję że będę się cieszyć tym cudnym błękitem... A może jest na to jakiś sposób??? POZDRAWIAM WSZYSTKICH wielbicieli storczyków!!!

 5. Dodał: Jaśka, Tytuł: Ponowne kwitnienie

  Mam 30 ćmówek od ponad 4 lat i zawsze (!) wycinam (bardzo blisko nasady) pędy kwiatowe po zrzuceniu przez roślinę kwiatów. Często takiemu storczykowi daję odpocząć i odstawiam go w ciemniejsze miejsce, lecz regularnie podlewam. Prawie regułą jest, że roślina wypuszcza najpierw nowy liść, a po ok. 3 miesiącach nowy pęd. Wówczas zasilam roślinę nawozem do storczyków i przestawiam w jasne miejsce. Muszę powiedzieć, że w ten sposób nawet oporne egzemplarze decydują się na kwitnienie. Pozdrawiam,

 6. Dodał: Barbara, Tytuł: kleiste liście

  Pojawił się na lisciach kleisty jak miód płyn,a na kwiatach takie coś jak pchełki.Zmywam to coś, ale powraca.Jak się tego pozbyć>

 7. Dodał: Janina, Tytuł: problem z korzeniami

  mam pięć storczyków i wszystkie mają dużo korzeni, tak, że nie mieszczą się na parapecie, czy można je trochę przyciąć czy co trzeba zrobić?

 8. Dodał: RENKA, Tytuł: aby zmusić do kwitnienia należy...

  Aby zmusić do kwitnienia oporne storczyki przez 1 miesiąc zapewniam im niższą temperaturę ,ok 19 st C. Przestawiam je do chłodniejszego pomieszczenia lub (tylko w lecie)stawiam na parapecie gdzie w nocy jest stale otwarte okno.Uważać na przeciągi! Storczyki nawozić ale -połową dawki do kwitnących co ok.2-3 tygodnie(tylko w okresie kwitnienia.) Podlewam co 3-4 dni aby woda przelała korzenie,(niewielką ilością wody ) ale tak aby na dno osłonki spłynęło troszkę wody,która parując nawilża korzenie.

 9. Dodał: Edyta, Tytuł: Pani Izo:-):-)

  Pani Izo dziękuję bardzo za ten komentarz bo niektorzy na nich sie wzoruja i ja myślę ze właśnie trzeba poznać swojego storczyka osobiście.pozdrawiam.

 10. Dodał: Iza-Pyza, Tytuł: Pani Edyto o Elizo

  Witam, obie Panie macie rację. Ja obcięłam łodygę zaraz po przekwitnięciu, czekałam 6 miesięcy i zakwitł jeszcze piękniej. Z drugim poczekałam (tego samego gatunku)i wypuścił pędy z uśpionego oczka. Myślę że można robić na dwa sposoby, jeśli są sprzyjające warunki w mieszkaniu to będzie rósł i kwitł niezależnie od postępowania z łodygami. Pozdrawiam

 11. Dodał: Edyta , Tytuł: Pani Elizo

  Dlatego ze storczyki sa tak różne to nie mówmy tak stanowczo ze storczyk nie zakwitnie lub zakwitnie po wycięciu łodygi.każdy musi experymentowac ze swoimi storczykami zeby poznać te które ma dlatego nie widzę sensu pisania iż storczyk napewno nie zakwitnie.pozdrawiam.

 12. Dodał: Eliza , Tytuł: Pani Edyto

  Pani Edyto są różne storczyki ale pani chyba mnie nie zrozumiała to wiadome że czasami storczyk wypuści łodyżkę na starym pędzie to obcina się tylko to co jest uschnięte a nie całą łodyge Ale i też są takie storczyki że nic na głównej łodydze nie wypuszczą.tylko wypyuszczaja nową, no ale każdy doradza z własnego doświadczenia

 13. Dodał: Edyta, Tytuł: Pani Elizo

  Gdy storczyk przekwitnie moze przedłużyc pęd i kwitnąc na starym lecz nie wszyscy zostawiają pęd gdy kwiat przekwitnie i poprostu go wycinaja i czekają na nowy ja nie popieram wycinania pędu ponieważ w naturze nikt tego tym kwiatom nie robi więc ja czekam aż pęd sam usycha i przycinam centymetr nad żywym nie uschniętym pędem a jesli ktoś wycina pęd poprostu musi poczekać na następny i jestem pewna ze nawet wtedy storczyk zakwitnie tylko trzeba o niego odpowiednio dbać.

 14. Dodał: Eliza, Tytuł: Pani Edyto

  Pani Edyto mam nadzieje że pisze to pani z doświadczenia chociaż moje znajome miały po 4 storczyki i poobcinały im łodygi po przekwitnięciu i kwiaty nie kwitną do tej pory więc to co przeczytałam i powiedziały mi koleżanki może to i prawda ja miałam storczyka i obciełam łodygę po przekwitnięciu niedość że nie zakwitł ponownie to zmarniał.A rok temu dostałam na imieniny tego kwiatka i kwitł 6 razy bez przerwy a nie obcinałam go po przekwitnięciu tylko jak uschły łodygi i teraz 2 łodygi mu uschły obciełam je a storczyk wypuścił 3 nowe

 15. Dodał: Edyta, Tytuł: Pani Elizo

  To co pani napisała ze storczyk nie zakwitnie gdy wytnie mu sie lodyge to kłamstwo ponieważ on bedzie kwitl tylko ze na nowej lodydze.

 16. Dodał: Eliza, Tytuł: obcinanie łodyg

  Aniu mam storczyka od roku i kwitł mi już 6 razy , łodyg nie obcinałam czekałam aż zdrewnieją i wtedy je obciełam ponieważ czytałam że jak się obetnie łodyge po przekwitnieciu to storczyk wcale nie zakwitnie to tyle powodzenia .

 17. Dodał: dorota, Tytuł: kleiste kropelki na pedach kwiatow

  Po raz drugi na pedzie kwiatowym pojawiaja sie kleiste kropelki po czym ped w tym miejscu marnieje przebarwia sie i stopniowo zasycha.Nie wiem co sie dzieje;prosze o porade

 18. Dodał: Edyta, Tytuł: Łodyga kwiatowa

  Ja bym zostawiła jesli łodyga nie uschła ponieważ moze wydłużyć pęd a jesli schnie to bym przycieła.

 19. Dodał: Anna, Tytuł: Czy obciąć łodygi po kwiatach

  Co zrobić z łodygą po przekwitnieniu kwiatów? Czy ją obciąć, czy na niej będą jeszcze raz nowe pąki i kwiaty?

 20. Dodał: Kamila, Tytuł: PODŁOŻEeee

  Odpowiednie podłoże to podstawa przy przesadzaniu storczyka. To, o którym piszecie jest faktycznie dobre. Mam już za sobą cztery zmiany podłoża i wszystkie zakończyły się sukcesem :)

 21. Dodał: tymka, Tytuł: podlożeeee

  To też własnie je kupiłam, zobaczymy jak się spodoba storczykowi :) już przesadzony. :)

 22. Dodał: Zula, Tytuł: podłoże111

  Ja sprawdzałam to podłoże i jest naprawdę dobre. Mam 5 storczyków i są naprawde przepiękne!

 23. Dodał: Edyta, Tytuł: Podłożeee

  Życzę powodzenia w uprawie te kwiaty sa cudowne pozdrawiam

 24. Dodał: tymka, Tytuł: podlożeeee

  Dobrze, dziękuję :) juz obejrzałam, jakie ma moja mama, jutro idę coś kupić :)

 25. Dodał: Edyta, Tytuł: Podłożeeee

  Tymka podłoże musi być przewiewne dlatego lepsze jest grubsze

 26. Dodał: tymka, Tytuł: podlożeeee

  Czyli lepiej, żeby było"grubsze"? Jak słowo daję, już nie wiem, do czego go przesadzić. Chyba kupie tego Pokona i po prostu sprawdzę, jak będzie reagował.

 27. Dodał: Edyta, Tytuł: do pani bozeny

  twoj storczyk moze byc przelany jesli ma ciemno zielone korzenie nie podlewaj go.czy twoj storczyk stoi w bezposrednim sloncu? Tymka musisz sprawdzic czy te podloze nie jest za drobne poniewaz musi byc przewiewne

 28. Dodał: tymka, Tytuł: podlożeeee

  Ja już nie wiem, jakie podłoże będzie dobre do storczyków. "Podłoże do Orchidei Pokon" ktoś sprawdzał?

 29. Dodał: Bożena, Tytuł: wiotkie liście

  Mój storczyk kwitnie ale wszystkie liście zwiotczały i żółkną. Co może być powodem? Wydaje mi się, że z systemem korzeniowym jest coś nie tak. Powinnam go chyba obejrzeć ale szkoda mi tych kwiatów

 30. Dodał: DANA, Tytuł: Wystawa storczykow

  W niedziele bylam w pieknym zamku Ksiaz k/Walbrzycha wystawa storczykow, bonsai, i wiele przepieknych kompozycji kwiatowych wykonanych przez Panie Florystki/warto bylo/4 godz.patrzenia na przepiekne okazy ,moje sa piekne ale brak slow do okreslenia tych wlasnie wystawianych przepieknych kwiatow,wysokie szklane wazony w srodku warstwami kolorowe kuleczki, ktore mozna kupic w kwiaciarni po namoczeniu robia sie grube i utrzymuja wilgoc na dlugo i tak wlasnie te piekne kwiaty sobie rosna, widac ich srebrno-zielone korzenie, ktore jeszcze bardziej podkreslaja ich urode od wewnatrz.O Bonsai nie wspomne bo jak zobaczylam te cuda wystawcow z kraju rozbolala mnie glowa mam jednego /bonsai beniamin/ale od poczatku byl zle prowadzony i teraz nie moge miec satysfakcji z jego wygladu , ale pracuje nad nim, moze sie uda.Wystawa jest do 8-go polecam.jej obejrzenie mieszkancom Dolnego Slaska i nie tylko.Pozdrawiam hodowcow przechodze jak zwykle na strone o Bonsai.

 31. Dodał: sylwia, Tytuł: prosze o porade

  Mój storczyk od tamtego roku stracil kwiatki, od tamtego czasu nie kwitnie na tym pędzie ale w miedzy czasie wyrósł mu drógi pęd, ten mniejszy ped kwitnie lecz tamten nadal nie. w miejscach gdzie byly kwiaty juz od pol roku sa suche miejsca, chciałam obciac ten ped ale zauwazylam na koncach malenkie paczki lecz nawet nie rosna obserwoje ten proces juz od 6 miesiecy. czy ten ped wiekszy zakwitnie? czy moze nie? moze go uciAc? czy nie? pomózcie mi pozdrawiam

 32. Dodał: Tosia, Tytuł: Raczej tak

  Myślę ze storczyk powinien byc w przezroczystej doniczce ponieważ korzenie muszą mieć dostęp do światła

 33. Dodał: Tośka, Tytuł: przezroczysta doniczka

  Mojego pięknego przesadziłam i podzieliłam na 2 doniczki,była taka możliwość. Tylko pytam czy musi być przezroczysta doniczka.

 34. Dodał: Doram, Tytuł: Beato, bądź cierpliwa,

  powiedz mu, że go wyrzucisz. To działa. A tak serio, to ja czekałam rok, aż storczyk mi zakwitnie. Zimą wypuścił łodyżkę, pączki ciągle usychały i odpadały, ale czekałam, nic nie zmieniałam, podlewałam przegotowaną wodą od czasu do czasu nawoziłam, zraszałam liście i wreszcie zakwitł. Jest piękny i wdzięczny za cierpliwość. Kilka razy groziłam, że go zlikwiduję, ale powiedział, żebym jeszcze poczekała... Opłaciło się, jest przepiękny.

 35. Dodał: Beata, Tytuł: mój biedny nie kwitnie

  Mam storczyka od września, z końcem listopada stracił kwiaty,jedną łodyżkę obcięłam a dwie zostały (są cały czas twarde i zielone).Co 14 dni go "moczę",a w między czasie spryskuję.Rośnie mi już 2 listek,ale nie wiem czemu nie kwitnie.Poradźcie jak go "zmusić" do kwitnienia

 36. Dodał: Beata, Tytuł: mój biedny nie kwitnie

  Mam storczyka od września, z końcem listopada stracił kwiaty,jedną łodyżkę obcięłam a dwie zostały (są cały czas twarde i zielone).Co 14 dni go "moczę",a w między czasie spryskuję.Rośnie mi już 2 listek,ale nie wiem czemu nie kwitnie.Poradźcie jak go "zmusić" do kwitnienia

 37. Dodał: Edyta, Tytuł: Keike nie kwitnie

  Witam dostałam keike która rośnie u podstawy rośliny matecznej z tym ze matka została obcięta a jej korzenie zostały z keika w doniczce.moj problem jest taki iż keike nie chce mi zakwitnąc po raz pierwszy.ma 4liście w tym piąty rośnie.korzenie wyglądają na zdrowe.nie nawożę,co dwa tyg zanurzam doniczkę w deszczowce na20min.stoi on na parapecie ma dużo światła ale nie słońca pomocy co zrobic zeby zakwitł po raz pierwszy:-(

 38. Dodał: Ewka, Tytuł: rosnace liscie na pedzie

  Witam... Nie wiem co robic, na pedzie w polowie rosna liscie ale niema jeszcze korzeni.. co robic?

 39. Dodał: kATARZYNA, Tytuł: storczyk BEŻ KWIATKÓW

  mam dwa storczyki kwiatki opadły przed zimą a jeszcze nie ma nawet pączków czy może za mało je nawożę bo nie daję nawozu za każdym podlewaniem

 40. Dodał: teresa, Tytuł: pączki więdną

  Kupiłam storczyk miesiąc temu miał pełno pączków ,a do tej pory żaden się nie otworzył, a kwiat stoi na stole ma dużo rozproszonego światła nie wiem co złego zrobiłam

 41. Dodał: Katarzyna, Tytuł: pączki więdną

  Z tym zimowym kwitnieniem jest pewien problem, bo rośliny mają zapewnione ciepło, wilgotność ale brak im światła. Taki urok naszych zim. Ja swoje storczyki doświetlam zimą i problem z gubieniem pączków kwiatowych zniknął "jak ręką odjął".

 42. Dodał: patrycja, Tytuł: plyn na platkach

  jedenz moich storczyk zbiera wode w platkach kwiatow czy to moze byc rowniez proces gutacji ?!!?

 43. Dodał: Asia :*, Tytuł: storczyk zimą

  Ja mam 13 storczyków :)od 3 lat strasznie pokochałam te piękne kwiaty,ale do rzeczy,otóż zauważyłam,że moje storczyki właśnie zimą,kiedy zaczynają kwitnąć to nigdy do końca,a chodzi mi oto że,rozbijają mu się od 3-4 pączków,a reszta więdnie :( bardzo dbam o te kwiaty,to co przeczytałam to wygląda na to że się stosuję do wszystkich rad,wskazówek od Was,a jednak dalej nie mam pojęcia co jest nie tak,może mi ktoś poradzi bardzo proszę.

 44. Dodał: Lenka, Tytuł: storczyk zimą

  JAGA! Zlituj sie! Co Ty rozbisz temu biedactwu! Cofnij się trochę do tyłu komentarzy i poczytaj jak należy o nie dbać! Ja ratuję storczyki od rodziny i znajomych kiedy po przekwitnięciu robią się brzydkie(wg nich)i grozi im śmietnik.Zabieram sieroty do domu i...1.Zanurzam doniczkę do brzegu liści w wodzie na godzinę, 2. W trakcie moczenia liście myję delikatnie mokrą szmatką, 3.Nie wyciągam z oryginalnej plastkowej doniczki tylko wstawiam w inną z tzw.kruszonego szkła, która ma na dnie dużą szklaną "górkę" na ktorej się opiera a do rowka ścieka pozostałość wody z moczenia.4. Stawiam na parapecie wsch.-pld.okna z żaluzją(reguluję dopływ światła-nigdy ostre słońce)5.Podlewam, kiedy na dnie doniczki jest sucho i tylko tyle żeby plastkowa doniczka nie była zanurzona.6. Raz na m-c, dwa dodaję trochę nawozu do storczyków. Wypuszczają mnóstwo srebrno-zielonych korzeni, duża część poza doniczką, kwitną "jak głupie", co ciekawe, kwitną wszystkie na raz, jakby sie zmówiły, mimo,że są ustawiane w różnych porach. Nie kwitną ze starego pędu, zawsze wypuszczają nowy. Uwielbiam patrzeć na ich słodkie pyszczki.

 45. Dodał: jaga, Tytuł: storczyk zimą

  Proszę o radę czy dobrze zrobiłam mam 3 storczyki dwa zaczynają mi kwitnąć a jeden calkiem padł ,ale dzisiaj wieczorem wystawiłam doniczkę z nim na balkon może zimna temperatura poruszy go i zacznie rosnąć

 46. Dodał: małgorzata, Tytuł: poczatkujaca

  jestem początkujaca i nie wiem co robić jak kwiaty storczyka opadnom ale muj storczyk jest zaledwie tydzień

 47. Dodał: Beata, Tytuł: spadające kwiaty

  dostałam dwa tyg temu białego storczyka dosc wysokiego podwójnego poczym robie mu prysznic dwa razy w tyg stoi na oknie ale dzis zauważylam ze ospadly wszystkie kwiaty moze stoi na parapecie nad grzejnikiem ma za gorąco?ale otwieram okno i zakrecam grzejnik bo mam maly pokój zeby kwiat nie mial za parno :( co zrobiłam nie tak???

 48. Dodał: Agnieszka, Tytuł: a moje piękne niegdyś

  storczyki miały zwiędłe liście. Teraz moczą stopki w wodzie przez cały czas; chyba im się spodobało, bo im się poprawiło.

 49. Dodał: elena, Tytuł: niania storczyków

  Mam pod opieką 2 storczyki koleżanki i mój.W tym od koleżanki liść na końcu robi się brązowo-żółty.Czy można go odciąć.Boję się aby im nie zaszkodzić.

 50. Dodał: Agnieszka, Tytuł: moje storczyki

  mam ich 16,nie wiem co robicie z nimi ze wam nie kwitna lub choruja.ja swoimi wcale sie nie zajmuje.mam znajomych ktorzy swiruja z nawozami itd.ja nie daje im nic poza woda.tzn.wstawiam je wszystkie do wanny z woda i zostawiam na godzine,pija sobie do woli.robie to raz na 10-14 dni.nic wiecej. wszystkie kwitna jak opetane,nie zdaza przekwitnac kwiaty na 1 pedzie juz wychodzi nastepny.zawsze maja pelno kwiatow,wszyscy znajomi sie nimi zachwycaja i pytaja jak ja to robie.odpowiadam nic.mam jedna orchidee ktora kwitnie juz prawie 4 lata bez przerwy,ma duze biale kwiaty od nowosci miala 3 pedy kwiatowe i do tej pory je ma zielone na ktorych caly czas budza sie slepe oczka i dalej kwitna.trafil mi sie jakis unikat bo jeszcze nie spotkalam sie u nikogo z tym zeby orchidea dawala kwiaty przez tyle lat bez odpoczynku.widocznie jej u mnie dobrze,takze moja rada robcie tak jak ja a beda wam rosly.powodzenia.

 51. Dodał: Rena, Tytuł: moje storczyki

  mam kilka i stoją na południowym oknie wcale im to nie przeszkadza kwitną pięknie mają po cztery pędy kwiatowe i każdy ma dodatkowe rozgałęzienia życzę powodzenia w hodowli.

 52. Dodał: Monia, Tytuł: moja kolekcja

  to w sumie 12 sztuk, więc mam na czym się szkolić. Nie są łatwe w uprawie, ale kilka moich rad z własnej obserwacji może się komuś przyda. Ważna jest ich ekspozycja - zarówno tym ze wschodniego,jak i zachodniego okna więdły liście, były kompletnie wiotkie jak szmatki, pomarszczone, przy czym kwiatom nic nie było. Nie służy więc im słoneczna, choćby kilkugodzinna ekspozycja. Myślałam, że pójdą na straty, ale kiedy przestawiłam je w cień -liście odzyskały dawny wigor, pojawiły się młode listki i korzenie. Podlewam je rzadko, tzn. przelewam je wodą o temp. pokojowej przez kilka minut. Nie mam reguły, a wyznacznikiem jest suche podłoże i jasnozielone, bez oznak wilgotności korzenie. W tej chwili większość po pięknym kwitnieniu przeszła w stan spoczynku, niektóre zasuszyły pędy całkowicie (nie wiem od czego to zależy), a niektóre przycięłam, bo są zielone i może coś jeszcze na nich zakwitnie:) Nie sugeruję się drugim, trzecim, czy którymś tam oczkiem, ale sprawdzam, które z nich jest najgrubsze - kiedyś było to nawet czwarte i to nad nim wykonuję cięcie. Co do zrzucania pąków radziłabym sprawdzić, czy storczyk nie stoi w przeciągu, bo chyba tego nie lubi. Przestawiliśmy raz storczyka w pobliże drzwi balkonowych i w ciągu tygodnia pozbył się nie tylko pąków, ale i wszystkich kwiatów... Na chwilę obecną czekam, aż wszystkie nowe pędy znów zachwycą mnie swoim pięknem:) Wszystkim miłośnikom życzę cierpliwości i powodzenia w hodowli:))

 53. Dodał: Katarzyna 28 lat, Tytuł: Jak wykończyć storczyka?

  Falenopsisy to cholernie wytrzymałe skubańce, ale można się postarać. 1. zadusić - posadzić w zwykłej glebie 2. trafić prosto w serce - zalać, zanieczyścić ziemią środek najmłodszych listków 3. upiec - południowe okno w lecie, zostawić na dworze na słońcu przez parę godzin. 4. zamrozić - niech ogląda świat w zimie z drugiej strony okna 5. utopić - zalać korzenie na kilka dni lub podtapiać/podlewać często i regularnie 6. obciąć wszystkie lub większość korzeni - do czego mu takie długie gluty? 7. bo żyletka za ostra była - przy wycinaniu martwego pędu/ liścia "ręka omsknęła się" i przecięła całą roślinę 8. kreska fety? - jak lubi wciągać korzeniami wodę, to może spodobają mu się roztwory nawozu lub soli, wszystko zależy od stężenia 9. zwapnować mu glebę - kora jest na ogół kwaśna, a kwas powoduje próchnicę...trzeba neutralizować 10. zagłaskać na śmierć - zraszamy regularnie i obficie, zwłaszcza przy ochłodzeniu. One "uwielbiają" zraszanie, zwłaszcza pąków kwiatowych

 54. Dodał: Agata, Tytuł: Bunt i zrzucanie kwiatów

  W pierwszym tygodniu czerwca dostałam ślicznego phalaenopsisa.Wytrzymał podróż pociągiem potem noszenie w reklamówce i przez m-c wszystko było ok, rozwinął nawet wszystkie pączki jakie miał naraz.A po m-cu bunt.Naraz zaczął zrzucać kwiaty jeden po drugim nawet te świeżo rozwinięte,zgubił także nowiutkiego pączka.Robiłam mu kąpiele w odstanej 72h wodzie po 15-20 min i zawsze wtedy jak patyczek w doniczce był całkowicie suchy,ocieniałam go przed słońcem..Gdzie popełniłam błąd?

 55. Dodał: malgorzata, Tytuł: storczyki cztery

  zaczelo sie od jednego kupionego dla eksperymentu!pozniej doszly nastepne,traktuje je wedlug wlasnych zasad!obficie podlewam,czesto stoja w wodzie,nie nawoze nie zraszam,pedy wycinam dopiero po wypuszczeniu nowych korzenie suche czy zgnile wycinam!a one kwitna pieknie kolejny raz i wygladaja na zadowolone.sa juz cztery i zaden sie na mnie nie obraza!

 56. Dodał: ania c, Tytuł: moje 2 cudeńka

  mam piekne 2 storczyki od 4 lat - co 7-10 dni wstawiam na noc do miski z wodą z kranu (zwykla, twarda), rosna sobie w plastikowych donicach, ktore wstawione sa do ozdobnych donic ceramicznych, nieprzezroczystych, w kazdym kwitnieniu maja od 20 do 50 kwiatów, pędy kwiatowe obcinam po przekwitnieniu miedzy 2 a 3 "przęsłem" na danej łodydze, kwitną 2-3 razy do roku, nie nawoze zadna odzywka, stoja na parapecie od strony wschodniej, a gdy liscie wiedna, spryskuje je woda (tak robilam, gdy stały na oknie poludniowym poprzedniego lata), przesadzam do ziemi "do storczyków". pozdrawiam lubiacych storczyki

 57. Dodał: Piotrek, Tytuł: pęd kwiatowy

  Witam,mam storczyka białego ktory puszcza drugi ped kwiatowy,mam takie pytanie,kiedy moge złapać ten pęd kwiatowy spinkami żeby nie rósł na bok

 58. Dodał: julia, Tytuł: Moje przebiśnieg :):)

  MAM 5 KWIATÓW i chce zostać ogrodniczką i już zasadziłam w swoim ogrodzie 4 różnobarwne kwiatki

 59. Dodał: Grażyna z Poznania, Tytuł: moje storczyki

  mam ich ponad 24 i sama uczę się na własnych błędach dbać o storczyki by kwitły dwa razy do roku i cieszę się pięknymi kwiatami.Podlewam zwykłą wodą z kranu co dwa tygodnie.

 60. Dodał: mirka, Tytuł: czy obcinac pedy kwiatowe po przekwitnieniu

  mam storczyka bialego ktory przestal kwitnac w listopadzie. w lutym wypuscil nowy ped kwiatowy i piec paczkow ktore juz rozkwitly.stary ped kwiatowy tez wypuscil trzy paczki i tez ma piekne kwiaty.na drugim starym pedzie kwiatowym nic narazie sie nie dzieje.i nie wiem jap postepowac z pedami po przekwitnieciu?

 61. Dodał: kwiat, Tytuł: dbanie o storczyki

  kupujemy w sklepie ogrodniczym specjalne podłoże do storczyka

 62. Dodał: Aneta M., Tytuł: ozdoba pokoju

  mam kilka storczyków różnego koloru i strasznie długo kwitną:).Po przekwitnięciu podlewam je rzadziej niż zwykle,gdyż potrzebują odpoczynku.Niektóre kwiaty są ogromne wielkości dłoni,a nie podlewam ich żadnymi nawozami.Przez okres zimowy stawiam je na parapecie,aby chłonęły światło,natomiast w okr.letnim słońce jest bardzo ostre i stawiam na komodzie i stoją tak kilka miesięcy zdobiąc pomieszczenie.Jest luty-moje storczyki stoją na parapecie i zaglądam czy powoli nie wypuszczają pędów kwiatowych,choć na kwiaty muszę jeszcze "trochę"poczekać:)Nie podlewam ich ,tylko moczę przez ok 1godz.raz na dwa tyg.i tak ciągle oprócz czasu wegetacji.Pozdrawiam.

 63. Dodał: RENATA, Tytuł: wiednące liście

  przy kilku kwiatach zauważyłam że zaczynaja więdnąć liscie a mimo tego kwiaty pięknie kwitna.czy to jest oznaka jakiejś choroby? martwię się tym ogromnie

 64. Dodał: marcinqsaint, Tytuł: wcale nie musi

  Podłoże storczyka wcale nie musi wyschnąć przed następnym nawodnieniem. W okresie kwitnienia nawet lepiej żeby było ciągle wilgotne, (i oczywiście przy tym przewiewne)ponieważ bardzo łatwo stracić piękne kwiaty, które po podlaniu wcale cudownie nie ożywają, a po prostu usychają.

 65. Dodał: aubergine, Tytuł: błędy w artykule

  Jak można tak wprowadzać ludzi w błąd? Podłoże storczyka MUSI wyschnąć przed następnym nawodnieniem!

 66. Dodał: Aska S, Tytuł: Odpadajace pączki

  Łodyszka robi się żółta a po kilku dniach pączek odpada.Ma dużo pączków ale żaden jeszcze nie wypuścił.Czy za często go podlewam

 67. Dodał: PAULINA , Tytuł: phalaenopsis

  Bardzo piękny kwiat :) Przeczytałam już wiele rzeczy na jego temat i dostarczam mu wody raz na tydzień. Wlewam 1/4 miski wody, wsadzam go i zostawiam na godzinę. Czytałam że jest to najlepsze dla storczyków :) Ponieważ pobiera on wody tyle, ile mu potrzeba i starcza mu to na cały tydzień.

 68. Dodał: mirka, Tytuł: do Zuzy Phalaenopsis

  ja osobiście nie przycinam po przekwitnięciu (chyba ze są suche) ponieważ z zielonych pędów często wyrastają jeszcze piękne łodyżki kwiatowe

 69. Dodał: Nina, Tytuł: storczyk Phalaenopsis

  mam storczyka,wypuścił lodyżki kwiatowe ale już kilka miesięcy na pojawiają się kwiatki,tylko takie nikłe pączusie,czekam niecierpliwie czy pojawią się kwiaty,a może żle go pielegnuję?!

 70. Dodał: zuza, Tytuł: srorczyk kwity

  czy przycinamy po przekwitnięciu storczyki i którym miejscu

 71. Dodał: edyta jarosik, Tytuł: storczyk raz jeszcze

  czy moge przesadzic storczyka do doniczki z gleba torfowa?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także