Szklarnia w ogrodzie

Szklarnia w ogrodzie

3 komentarzy

Szklarnia w ogrodzie to nie tylko ładna rzecz, to przede wszystkim radość z uprawiania roślin, które w naszym klimacie rosnąc na polu czy na okiennym parapecie po prostu by nie przetrwały.

Dobra szklarnia

Dobrym rozwiązaniem jest duża, przestrzenna szklarnia. Jednak powinna ona zajmować określoną część ogrodu, kawałek powierzchni, a nie na przykład pół podwórka.
W przestrzennym pomieszczeniu będzie nam łatwiej wykorzystać całość dostępnej powierzchni i tym samym hodować wszystkie rośliny jakie zamierzamy.
Pomogą nam w tym stoły szklarniowe oraz półki. Umożliwią uprawę kwiatów doniczkowych, roślin egzotycznych, a także warzyw.
Najlepsza jest szklarnia z dwuspadowym dachem i pionowymi ścianami. Taki tradycyjny model jest polecany do uprawy kwiatów oraz warzyw. Poza tym łatwo jest utrzymać czystość w takim pomieszczeniu.
Najdogodniejszym miejscem na lokalizację szklarni  w ogrodzie jest stanowisko osłonięte od silnego wiatru, nasłonecznione i z daleka od drzew, które swoimi liśćmi i gałęziami, mogłyby ograniczyć dopływ światła do szklarni.

Lato w szklarni

Latem szklarnię trzeba wietrzyć, ponieważ temperatura wyższa niż trzydzieści pięć stopni hamuje wzrost roślin. Poza tym za duże różnice w temperaturze pomiędzy dniem a nocą uszkadzają zasoby wodne roślin, co przyczynia się do złego gospodarowania wodą przez nie  i czego skutkiem jest na przykład pękania skóry pomidorów.
Warto, także chronić rośliny w szklarni przed zbyt dużym nasłonecznieniem, co skutkuje ich poparzeniem.  Możemy ograniczyć nadmiar słońca przez zabezpieczenie pomieszczenia specjalnymi farbami dostępnymi w sklepach. Można, również zamontować żaluzje.

Zima i zimno

Przed zimnem warto zaizolować dach oraz ściany szklarni specjalnie do tego celu przeznaczoną folią. Mróz jest bardzo niebezpieczny dla roślin, szczególnie dla tych, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej.
Zimą do szklarni dociera dużo mniej światła, dlatego warto utrzymać szyby w szklarni w czystości, regularnie je myjąc.
W szklarni nie powinno być przeciągów, szkodzą one bardzo roślinom. Dlatego należy szybko likwidować wszelkie przyczyny takiego stanu rzeczy, naprawiać pęknięte szyby, przy mniejszych uszkodzeniach zaklejać je przezroczystą wodoszczelną taśmą. Poza tym trzeba naprawiać niedomykające się okna i wszelkie inne uszkodzenia powstałe na skutek użytkowania pomieszczenia.  Na przykład obluzowane drzwi.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Dominika, Tytuł: szklarnia ogrodowa

    Moja szklarnia w tym roku niestety już się do niczego nie nadawała :/ a czasu niestety nie mieliśmy wraz z mężem na wybudowanie nowej, postanowiliśmy kupić tunel foliowy. Oczywiście że tunel nie jest tym samym co szklarnia ale akurat ten jest zrobiony z mocnej konstrukcji i plandeki. Mam nadzieję że kilka lat wytrzyma, a gdy znajdzie się czas to na pewno również powstanie nowa szklarnia:)

  2. Dodał: Patrycja, Tytuł: tunel foliowy

    Zamiast szklarni polecam tunel foliowy, z własnego doświadczenia wiem że jest on bardziej korzystniejszy. Tańszy, łatwiejszy w utrzymaniu. Rozglądając się za kupnem, najlepszej jakości i w niskiej cenie tunele posiada firma das company. Polecam.

  3. Dodał: Wiesław, Tytuł: Modliszki w szklarni

    Wszystkim posiadającym szklarnie ogrzewane w zimie proponuję hodowlę w nich ciekawych owadów-modliszek.Pozwalają one na eliminację dokuczliwych owadów-komarów,much bez używania chemicznych preparatów

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: