Szklarnia w ogrodzie

Szklarnia w ogrodzie

3 komentarzy

Ogrzewanie szklarni

Zanim zaczniemy ogrzewać szklarnie musimy naprawić wszystkie rzeczy przez, które następuje ubytek ciepła, żeby ogrzewanie miało sens.
Szklarnię możemy ogrzewać za pomocą elektryczności, nafty oraz gazu przesyłanego z sieci lub z butli. Polecane jest ogrzewanie szklarni za pomocą elektryczności. Jest to co prawda kosztowna inwestycja i może być przerwa w dostawie prądu, ale nie  zwiększa się wilgotność w szklarni, która jest przyczyną wielu chorób atakujących rośliny.

Szklarnia ogrodowa

Czystość ważna rzecz

Ze szklarni usuwamy opakowania po ziemi i po nawozach oraz niepotrzebne plastikowe doniczki i uszkodzone rośliny, a także ich fragmenty, na przykład kawałki liści. Wszystkie te rzeczy mogą być przyczyną wielu groźnych chorób.
Poza tym dokładnie myjemy doniczki i narzędzia ogrodnicze, nigdy nie pozostawiamy ich w szklarni brudnych, ani mokrych. Staramy się też znaleźć czas, aby wysprzątać gruntownie całą szklarnię. Najlepiej zrobić to, gdy jest ładna pogoda, ciepło i nie hodujemy w danym momencie wielu roślin.

Choroby roślin

Rośliny szklarniowe najczęściej atakują Mącznik Szklarniowy i Przędziorek Szklarniowiec.
Mącznik szklarniowy atakuje przede wszystkim sałatę oraz rośliny strączkowe. Mącznik to mały biały owad przypominający ćmę, pojawia się on na dolnych brzegach liści. Zwalczać go możemy  w sposób naturalny, opryskując na przykład wodą z mydłem, bądź wprowadzając do szklarni owady żywiące się Mącznikiem, takie jak: Pluskwiak  czy Błonkówka Drobnica Szklarniowa. Jeżeli to nie pomoże należy zastosować środki chemiczne.
Przędziorek Szklarniowiec atakuje głównie:  róże, dalie oraz truskawki.  Jest to mały czerwony pajączek, którego wizyta pozostawia  w górnej części liścia drobne przebarwienia. Efektem końcowym jego działalności jest usychanie liści. Duża wilgotność powietrza zapobiega występowaniu pasożyta. Należy go zwalczać środkami chemicznymi.

Nawadnianie

W szklarni bardzo przydaje się nawadnianie, wpływa ono korzystnie na rozwój roślin. W słoneczne ciepłe dni niejednokrotnie pozwala roślinom przetrwać  trudne warunki bytowania. Do uprawy w szklarniach polecane jest indywidualne nawadnianie kropelkowe za pomocą emiterów, pracujących przy pomocy niskich ciśnień wody. Nawadnianie to stosuje się zarówno przy uprawie warzyw, jak i kwiatów doniczkowych. Polega ono na punktowym nawilżaniu ziemi pod rośliną czystą wodą, która ma postać pojedynczych kropel.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Dominika, Tytuł: szklarnia ogrodowa

    Moja szklarnia w tym roku niestety już się do niczego nie nadawała :/ a czasu niestety nie mieliśmy wraz z mężem na wybudowanie nowej, postanowiliśmy kupić tunel foliowy. Oczywiście że tunel nie jest tym samym co szklarnia ale akurat ten jest zrobiony z mocnej konstrukcji i plandeki. Mam nadzieję że kilka lat wytrzyma, a gdy znajdzie się czas to na pewno również powstanie nowa szklarnia:)

  2. Dodał: Patrycja, Tytuł: tunel foliowy

    Zamiast szklarni polecam tunel foliowy, z własnego doświadczenia wiem że jest on bardziej korzystniejszy. Tańszy, łatwiejszy w utrzymaniu. Rozglądając się za kupnem, najlepszej jakości i w niskiej cenie tunele posiada firma das company. Polecam.

  3. Dodał: Wiesław, Tytuł: Modliszki w szklarni

    Wszystkim posiadającym szklarnie ogrzewane w zimie proponuję hodowlę w nich ciekawych owadów-modliszek.Pozwalają one na eliminację dokuczliwych owadów-komarów,much bez używania chemicznych preparatów

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: