Goździki ogrodowe - kwiaty dla każdego

Goździki ogrodowe - kwiaty dla każdego

7 komentarzy

Goździki dorastają do około czterdziestu centymetrów wysokości. Zachwycają nas wieloma barwami, między innymi białą, kremową, żółtą  czy czerwoną.

Goździki to rośliny jednoroczne, (Goździk Chiński czy Ogrodowy) lub dwuletnie (Goździk Brodaty czy Ogrodowy dwuletni) oraz byliny (Goździk Pierzasty i Alpejski). W skład grupy rodzajowej Goździków wchodzi około trzysta gatunków

Popularne rodzaje Goździków

Goździk ogrodowy  to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Pochodząca z Dalmacji, region południowej Europy. Uprawiana jest już od Starożytności. Hoduje się ją na kwiaty cięte. Rośnie głównie na rabatach.

Goździk Brodaty w naturze zamieszkuje tereny: Azji, Europy, Chin i Korei Północnej. Jego kwiaty są jednokolorowe lub wielobarwne, pojedyncze lub pełne i mają kolory: biały, kremowy, różowy, czerwony czy ciemny bordo.

 

 

Goździk Pierzasty to bylina najczęściej uprawiana w ogrodach naszej strefy klimatycznej. Kwitnie na biało, różowo lub czerwono. Kwiaty są pojedyncze lub pełne, ładnie pachną i jest ich wiele.

Goździk Alwooda  jest to okazale kwitnąca rośliną o ładnie pachnących kwiatach. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej kwiaty występują prawie we wszystkich odcieniach różu.  Roślina jest mało wymagająca, dlatego doskonale nadaje się do uprawy dla początkujących ogrodników. Jej sztywne srebrzysto-zielone liście tworzą ładne, gęste kępy. Goździk lubi umiarkowanie wilgotną glebę, słoneczne stanowisko i nadaje się na rabaty oraz skalniaki.

Goździk Kropkowany występuje w Europie i Azji. W Polsce można go głównie spotkać na górskich i leśnych łąkach. Chociaż niektórzy uprawiają go w swoich ogrodach, idealnie nadaje się do skalników.  Ma delikatne różowe kwiaty, które wzbogacają bukiety z polnych łąk. Roślina kwitnie na wiosnę i w lato, jest mrozoodporna oraz wytrzymała  na wszystkie niedogodności.

Goździk  Majowy charakteryzują duże różowe kwiaty o intensywnym zapachu. Kwitnie w maju oraz czerwcu i idealnie nadaje się do posadzenia w skalniku. Roślina ma około trzydzieści centymetrów wysokości.

Goździk Zaniedbany dlaczego zaniedbany, ponieważ kiedyś sądzono, że nie należy w ogóle dbać o tą roślinę.  W czerwcu kwiatek zakwita na różowo.  Dorasta tylko do pięciu centymetrów. Goździk lubi słoneczne stanowisko i ładnie wygląda w skalnych ogródkach.

Goździk Alpejski to kępiasta bylina skalna należąca do rodziny goździkowatych. W okresie od czerwca do sierpnia roślina kwitnie, tworząc niewielkie różowe bądź kremowe kwiatki. W naszym klimacie goździk jest mrozoodporny. Doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach czy skalniakach.

Goździk Kartuzek poza Polską zamieszkuje, także tereny środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Turcji. Jest rośliną wieloletnią. Kwitnie na różowo od czerwca do września. Goździk lubi słoneczne stanowisko. Dorasta do czterdziestu centymetrów, nadaje się na rabaty oraz na kwiaty cięte.

Karmnik Ościsty jest małym kwiatkiem z rodziny goździkowatych. Dorasta do pięciu centymetrów. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarzając liczne, małe, białe kwiatki o zapachu miodu. Karmnik lubi słoneczne stanowisko i ze względu na sposób w jaki się rozrasta doskonale nadaje się do skalników.

Goździki

 

Uprawa

Stanowisko –   kwiaty lubią pełne słońce, chronimy je  jedynie przed wiatrem.

Podlewanie –  w sposób umiarkowany.

Podłoże – Gożdzik Ogrodowy gleba piaszczysto-gliniasta, o obojętnym odczynie. Gożdzik Brodaty gleba żyzna, próchniczna o obojętnym odczynie.

Pielęgnacja –  nie zapominamy o podlewaniu oraz nawożeniu w okresie wegetacji.
Gdy Goździki na wiosnę nie wypuszczają pędów bocznych, to należy uszczyknąć pęd górny, wtedy roślina rozkrzewi się i pojawią się odrosty. Negatywnym skutkiem tej czynności jest opóźnienie kwitnienia.

Uszczykiwanie ma jeszcze jedną zaletę. Odmiany kwiatu stale kwitnące zawiązują najokazalsze pąki, gdy uszczykujemy im wierzchołki pędów oraz urywamy boczne pąki kwiatowe. Doprowadza to do wytworzenia okazałego kwiatu na pędzie głównym.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona goździków – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

7 komentarzy

 1. Dodał: Basia, Tytuł: cudowne

  Kocham goździki, od kilku lat mam je o ogródku. Co rok wysiewam i rozdaję ciociom aby było ich jak najwięcej :)

 2. Dodał: mery, Tytuł: gożdziki balkonowe

  chciałam zapytać "amatorkę"jak podlewa gożdziki i czy podlewa odzywkami.Jesli tak to jakimi. Dzięki za porady.

 3. Dodał: amatorka, Tytuł: gozdziki na balkonie

  posadzilam goździki na balkonie ale znajomy ogrodnik stwierdził ze one na balkon się nie nadaja ale ja wieczorami siadam na balkonie i ciesze oko pięknym widokiem moich gozdzikow i do tego jaki zapach.... przypomina mi się ogrod mojej kochanej babci

 4. Dodał: lila, Tytuł: gożdziki w ogrodzie

  bardzo lubię gożdziki,zgadzam się z komentarzem wama

 5. Dodał: ZŁOTE GODY, Tytuł: GOŻDZIKI NA WIĄZANKĘ ŚLUBNĄ

  NA ,SLUB OD MĘŻA DOSTAŁAM 19 GOŻDZIKÓW ,DZISIAJ DOSTAŁAM 50 BO MAMY 50 ROCZNICĘ ŚLUBU. ITO BIAŁE.

 6. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

  Śliczne to kwiatki:) polecam donice z technorattanu . Mają tam duży wybór akcesoriów ogrodowych, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:)

 7. Dodał: wama, Tytuł: przesada Z tym

  przesada z tym wlażeniem w d... obecnym wladzom, zawsze lubiłm gożdziki i nie przeszkadzało mi to ,ze podpisywalam się że go odebrałam.Współcześni pracodawcy mogą kobietom dać kopa z rozbiegu...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: