Maki ogrodowe piękne kwiaty w ogrodzie

Maki ogrodowe piękne kwiaty w ogrodzie

1 komentarzy

Maki ogrodowe to przepiękne kwiaty, jednak trochę zapomniane przez współczesnych ogrodników. W dawnych czasach cieszyły się dużą popularnością w ogrodach naszych babć, dzisiaj najczęściej spotykane w formie dzikiej (tylko, że nie mak ogrodowy, a mak polny) na polach, gdzie wysiewają się same i tworzą wspaniałe, czerwone krajobrazy. Warto jest jednak zapoznać się lepiej z tymi roślinami, gdyż mogą być idealnym uzupełnieniem naszych domowych kolekcji i piękną ozdobą na naszych rabatach kwiatowych.

W ogrodach spotykamy kilka odmian maków: maki ogrodowe, lekarskie i polneroślinami jednorocznymi, natomiast maki alpejski i syberyjski są dwuletnie, a mak wschodni jest wieloletni. Mogą mieć różne wielkości oraz kolory kwiatów. Osiągają wysokość od około pół metra (mak wschodni) do nawet 120 cm (mak ogrodowy). Kwiaty przeważnie przyjmują kolor czerwieni oraz jej różnych odcieni, w przypadku odmian wschodniej i polnej, w środkowej części mają one odcień ciemniejszy, a nawet czarny. Istnieją również okazy o innych kolorach, np. mak syberyjski może również przyjmować biały lub żółty odcień płatków. Wszystkie te maki łączy jedna cecha – delikatny i jednocześnie uroczy wygląd płatków i kwiatów, co sprawia, że są dobrą ozdobą naszych rabat kwiatowych.

 

 

Mają one bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od odmiany, możemy je sadzić w ogrodach skalnych i na skalniakach (alpejski, syberyjski), na klasycznych rabatach bylinowych (lekarski, wschodni), w ogrodach stylizowanych na ogrody wiejskie (mak polny). Ponadto wszystkie odmiany nadają się na kwiat cięty, a po przekwitnięciu tworzą torebki nasienne, które są niezastąpionym dodatkiem do bukietów z kwiatów suchych.

 

Maki ogrodowe

 

Maki ogrodowe

Wybierając stanowisko do sadzenie maków, musimy zwrócić uwagę, aby było to miejsce słoneczne, o żyznej i wilgotnej glebie. Dobrze, gdy ziemia jest również przepuszczalna. Każdy, nawet najmniej doświadczony ogrodnik powinien nie mieć problemów z uprawą tej rośliny. Nasiona wysiewamy bezpośrednio do ziemi na wiosnę. Idealny okres to przełom marca oraz kwietnia. W miesiącach letnich, przeważnie od czerwca do końca lipca powinniśmy spodziewać się kwitnienia. W połowie sierpnia zaczynają dojrzewać już torebki z nasionami, które możemy wykorzystać do siania w przyszłych latach.

 Maki ogrodowe

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: piotr, Tytuł: tak dla ścisłości

    zażywanie opium nie jest zakazane w Polsce, zakazane jest posiadanie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie