Ogród wiejski

Ogród wiejski

1 komentarzy

W ogrodach, tak jak w sztuce mamy możliwość obcowania z wieloma zróżnicowanymi stylami dominującymi w różnych okresach czasu. Z czasem często powraca się do minionych lat i czerpie  garściami z dorobku wcześniejszych pokoleń. Współcześnie spoglądając na otaczające nas ogrody zauważymy, że w większości są one bardzo estetyczne, wymuskane, dopracowane w każdym szczególe. Królują trawniki oraz wyszukane rośliny, sprowadzone z dalekich krajów.  Brak im jednak romantyczności i sielskości, a więc klimatów, za którymi coraz częściej tęsknimy, a które kojarzą się z wakacjami na wsi, ogrodami przepełnionymi różnorodnością kwiatów tonących w potoku barw. Ogrody rustykalne to bardzo klimatyczne  miejsca, których występowanie nie powinno się ograniczać do wiejskich terenów, gdyż znakomicie wkomponują się w krajobraz przedmieść. Mimo odmienności do otaczającego je krajobrazu staną się wyjątkową atrakcją.
   

Ogrody w stylu wiejskim są połączeniem pięknych, swojskich kwiatów, aromatycznych ziół oraz smacznych warzyw. Naturalność musi współgrać z użytecznością takiego miejsca, najczęściej ograniczonego regularnym kształtem działki. Musimy uwzględnić funkcjonalne ścieżki oraz ogrodzenia, starając się korzystać z naturalnie wyglądających materiałów. Drewno, kamień, glina, czy też wyklina będą stanowić podstawę przy całościowym dopracowaniu ogrodu. Ogrody wiejskie kojarzą się z drewnianymi budynkami otoczonymi masą różnobarwnych roślin ograniczonych drewnianym płotem bądź kamiennym ogrodzeniem. Takie zestawienia harmonijnie się uzupełniają zwłaszcza z upływem czasu, kiedy poszczególne elementy pokrywają się mchem, porostami, niejednokrotnie nikną w pięknych pnączach. W takim ogrodzie nie powinno zabraknąć zróżnicowanych zakątków, miejsc, gdzie można odpocząć na ławce w cieniu rozłożystej jabłoni, gdzieś w oddali przy niewielkiej sadzawce natknąć się na wygrzewającą się  jaszczurkę. Takie miejsca są bardzo atrakcyjne dla okolicznej zwierzyny, ptactwa i wszelkich organizmów żywych, dlatego powinniśmy umożliwić im spokojne bytowanie, gdyż podkreślą one naturalny charakter ogrodu.

O klimacie ogrodu wiejskiego decydują przede wszystkim rośliny, od ich doboru będzie zależeć końcowy efekt. Pamiętajmy, że podstawą aranżacji ogrodu w stylu wiejskim jest połączenie pospolitych dla danego regionu drzew, krzewów, bylin, roślin dwuletnich, roślin jednorocznych oraz pnączy w swobodnych kompozycjach.  Ta mieszanka decyduje o uroku takich miejsc, nasiąkniętych romantyzmem.
   

Wiejskie klimaty są nierozerwalnie związane z drzewami owocowymi, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie. Kwitnące jabłonie, wiśnie, śliwy, brzoskwinie są dopełnieniem wiosennej palety barw, kompozycji tryskających radością i optymizmem. Nie sposób nie uwzględnić drzew typowo ozdobnych takich jak- głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’ , złotokap Waterera, stanowiących klasyczny przykład drzew o wiejskim charakterze, które decydują o barwnych akcentach wyższych partii ogrodu. Warto uwzględnić jeszcze piękne, bardzo delikatne brzozy, majestatyczne kasztanowce, swojskie lipy. Barwne hortensje ogrodowe zapewnią stylową elegancję w niższych partiach ogrodu, ich olbrzymie kwiatostany w barwach różu, bieli, czerwieni, fioletu dostarczą wielu wrażeń dla naszych zmysłów. Złocisty akcent zapewni bardzo wytrzymały, szybko rosnący złotlin japoński. Najpiękniejsza odmiana to ta o pełnych kwiatach, znosząca również zacienione stanowiska. Piwonia krzewiasta to kolejna, bardzo ciekawa propozycja w sam raz na wiejskie rabaty. Charakteryzuje się dużymi kwiatami zależnie od odmiany zróżnicowanymi kolorystycznie. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Grusza , Tytuł: Wiejskie ogrody

    Słuchajcie wszyscy ogrody wiejskie sa piękne i ten kto mi zaprzeczy to walną czystą głupotę!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: