Wiśnia ozdobna w ogrodzie

Wiśnia ozdobna w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Wiśnia to drzewo, które znamy przede wszystkim z jej owoców. Jednak nie tylko smaczne owoce wiśni są zasługują na uwagę przy tej roślinie. Istnieje ogromna ilość odmian, które służą głównie do ozdoby naszych ogrodów i bardzo często nawet nie wytwarzają owoców. Są to tak zwane wiśnie ozdobne, które w dalekiej Japonii znane są już od wieków, a okres ich kwitnienia jest świętem w całym kraju. Zapoznajmy się lepiej z tymi drzewami. Być może to jest właśnie to, czego brakuje w naszym zielonym zakątku.

Wiśnie ozdobne mogą przybierać różne formy i wielkości, w zależności od odmiany, jaką wybierzemy. Jest to drzewo dorastające do nawet kilkunastu metrów wysokości, jednak w celach dekoracyjnych, rośliny są stale przycinane i takich rozmiarów nie osiągają. Korona drzewa zaczyna się dość nisko i jest dosyć szeroka. Liście są zielone, chociaż istnieją odmiany o lekko zaróżowionych, jesienią zmieniają kolor na pomarańczowo - brązowy i opadają na zimę. Kwiaty również zależne są od odmiany. Wyróżniamy drzewa o kwiatach białych, różowych lub dwukolorowych (białych z różowym środkiem), pojedynczych, podwójnych, półpełnych lub pełnych. Okres kwitnienia tej rośliny przypada w miesiącach wiosennych i trwa przeważnie około półtora tygodnia dla każdego drzewa.

 

 

Wiśnie ozdobne nie są zbyt wymagające co do ziemi, w której rosną. Wystarczy im podłoże piaszczysto – gliniaste, zwięzłe, im żyźniejsza tym lepiej będą ozdabiały nasz ogród. Co roku należy przycinać, aby roślina ładnie się prezentowała. Niektóre odmiany wiśni ozdobnych mogą być wrażliwe na mrozy, dlatego warto jest osłonić je na zimę.

Wiśnie ozdobne

Wiśnia ozdobna

Wiśnie ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodach. Wspaniale prezentują się jako tło naszej działki. Możemy również wysadzać je na obrzeżach naszego ogrodu, by wyraźnie wyznaczyć granice między naszym zielonym zakątkiem, a częścią użytkową podwórka, polem, sadem lub sąsiednim gospodarstwem. W dużych powierzchniowo ogrodach, prześlicznie wyglądają alejki wysadzane z obu stron wiśniami ozdobnymi, które w czasie kwitnienia zaskakują milionami kwiatów. Ponadto drzewa te są niezastąpionym elementem wystroju prawie każdego ogrodu stylizowanego na ogród wiejski. Jak widać możemy je sadzić praktycznie wszędzie, a dobrze pielęgnowane będą cieszyć nas wspaniałym wyglądem w czasie wypoczynku.

 

Wiśnia ozdobna

Wiśnia ozdobna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: