Rośliny zielone przez cały rok

Rośliny zielone przez cały rok

1 komentarzy

Krzewy zimozielone to rośliny wyjątkowe ze względu na swe liczne walory. Ich liście utrzymują się przez cały rok, stanowiąc wspaniałą ozdobę ogrodu. Opadają dopiero po kilku latach. Każdego roku na krzewach przybywa także nowych liści, więc rośliny te są zielone praktycznie przez cały czas. W naszym ogrodzie może zagościć wiele ciekawych gatunków krzewów zimozielonych, mamy naprawdę spory wybór.

Zielone przez cały rok.

Jednym z gatunków wartych uwagi, jest różanecznik Smirnowa. Ten krzew można dorastać do wysokości 3 metrów. Zachowuje liście przez cały rok, poza tym w lecie przepięknie i bardzo bujnie kwitnie. Dekoracyjne są także biało omszone pędy. Różanecznik Smirnowa najlepiej rośnie w miejscu niezbyt mocno nasłonecznionym, optymalne jest dla niego stanowisko półcieniste. Potrzebuje kwaśnej gleby o dość dużej zawartości wilgoci. Krzew jest odporny na mróz. Zaszkodzić mu może mocne słońce oraz wiatr, dlatego warto go chronić przed takimi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Bukszpan wiecznie zielony to kolejna roślina zachowująca liście przez cały rok. Rośnie bardzo powoli i jest długowieczna. Daje się swobodnie ciąć oraz formować. Z tych względów jest to krzew idealny na żywopłoty. Bardzo dekoracyjne są niewielkie, błyszczące, owalne, liście bukszpanu. Krzew ten potrzebuje stanowiska o umiarkowanej ilości słońca, ostre promienie słoneczne mogą mu, bowiem zaszkodzić. Chronić go także należy przed podmokłą glebą oraz silnymi podmuchami wiatru. Glebę warto co jakiś czas wzbogacać kompostem i nie zapominać o regularnym podlewaniu krzewu. W najmroźniejszych obszarach kraju roślinę należy ochraniać przez zbyt niskimi temperaturami.

W niewielkim, przydomowym ogrodzie, zagościć może także ciernisty berberys Juliana. Jest to krzew długowieczny i niezbyt wymagający. Z jego uprawą poradzi sobie nawet amator. Inne zalety rośliny, to żółtopomarańczowe kwiaty oraz granatowe owoce. Ciemnozielone liście zdobią krzew przez cały rok. Berberys Juliana najlepiej będzie się rozwijał na słońcu oraz w przepuszczalnej, żyznej glebie. Warto pamiętać o podlewaniu krzewu w upalne dni. Nie trzeba go jednak przycinać, tak więc nie ma przy nim za dużo pracy.

 

Barwinek
Rośliny zielone przez cały rok - Barwinki

 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Floramis, Tytuł: Wiciokrzew zaostrzony

    U sąsiadów rośnie wiciokrzew zaostrzony. Mają go dość gęsto posadzone więc cały czas jest gęsty z liści oraz ma pełno małych kwiatków. To najładniejszy wiciokrzew, który jest zimozielony. Inne są półzimozielone, więc przy mroźniejszych zimach liście opadają w okresie wegetacyjnym.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie