Budki lęgowe dla ptaków

Budki lęgowe dla ptaków

2 komentarzy

Jeśli chcemy przez całe lato cieszyć się śpiewem ptaków oraz ich towarzystwem w ogrodzie, powinniśmy im pomóc osiedlić się w naszym sąsiedztwie. Dlatego znakomitym pomysłem, jest przygotowanie dla nich odpowiedniego domu, w którym nie tylko będą mogły bezpiecznie się rozmnażać i wychować młode, ale również spędzać mroźne, zimowe noce, o ile oczywiście pozostaną na ten czas w kraju. Bez naszej pomocy naturalnie również sobie poradzą, ale wtedy to już tylko od nich zależy, gdzie się osiedlą, co wcale nie musi oznaczać, że wybiorą w tym celu akurat nasz ogród.

Materiały

Zanim jednak podejmiemy się przygotowania dla nich budki lęgowej, musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim ważną rolę spełnia materiał, z jakiego wykonamy przyszły domek. Najlepiej, aby były to surowe, drewniane deski (nawet nieheblowane, grubości minimum ok. 2-3 cm.), pochodzenia liściastego lub ewentualnie suche drewno iglaste. Czasem można wykonać takie siedlisko z wydrążonego kawałka pniaka, w którym zamontujemy daszek i podłogę oraz wywiercimy otwór wlotowy. Nie powinno się ich malować ani impregnować, gdyż szkodliwe substancje pochodzące z lakierów, farb oraz bejc, mogą przedostawać się do wnętrza budek i zagrażać zdrowiu jego mieszkańców, o ile ptaki w ogóle będą chciały zamieszkać w takim nienaturalnym dla nich środowisku. Najlepiej wybrać materiał o naturalnej barwie, dostosowanej do otaczającego środowiska. Kamuflaż kolorystyczny, będzie stanowił bowiem jeden z elementów bezpieczeństwa.



Wybór miejsca i termin montażu

Kolejna sprawa, to właściwe umieszczenie budki na drzewie lub ewentualnie ścianie budynku. Przede wszystkim musi ona być zamontowana stabilnie i żaden jej element nie może się chwiać ani ruszać. Powinna być również powieszona pionowo (dopuszczalny lekki spadek w przód), na odpowiedniej wysokości i w miejscu, do którego drapieżnikom ciężko będzie się dostać (np. kotom czy drapieżnym ptakom). Należy też pamiętać, że nie może znajdować się w pełnym słońcu ani całkowitym cieniu. W pierwszym przypadku wnętrze będzie się zbytnio nagrzewało, w drugim będzie w nim zimno i wilgotno. Najlepiej wybrać drzewo rosnące w miejscu zacisznym, spokojnym, suchym i ciepłym, zapieniającym komfort i bezpieczeństwo przyszłemu lęgowi. Budki powinny też znajdować się w pewnej odległości od siebie, gdyż większość ptaków nie lubi zbyt bliskiego sąsiedztwa innych osobników, szczególnie podczas lęgu (odległość w zależności od gatunku to kilkanaście do kilkudziesięciu metrów). Domki lęgowe instalujemy wczesną wiosną (najdalej do połowy marca) lub jesienią.

Budki lęgowe dla ptaków

Budki dla ptaków

Budki lęgowe dla ptaków

Budki dla ptaków

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: grusza, Tytuł: budki dla ptaków

    im więcej budek lęgowych dla ptaków, karmników, domków dla jeży, domków dla owadów- tym lepiej! Pomagajcie zwierzętom!

  2. Dodał: Natalia, Tytuł: Zdjęcia

    Zdjęcia obrazują coś zupełnie innego niż jest w tekście. Kolorowe budki, na 1 pni po kilka budek obok siebie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: