Fuksje kwiaty o niezwykłym kolorze

Fuksje kwiaty o niezwykłym kolorze

16 komentarzy

Do grupy najciekawszych kwiatów balkonowych z całą pewnością możemy zaliczyć fuksje. Roślina ta zaskakuje nas setkami odmian, różniących się miedzy sobą zarówno kształtem kwiatów, jak również ich kolorem.

W uprawie znanych jest kilkaset odmian tej ciekawej rośliny. Najczęściej spotykane są te, o kwiatach w kolorach od różu przez fiolet, biel i pomarańcz po intensywną czerwieńKwiaty mają dziesiątki różnych formatów i kształtów – od małych dzwoneczków, przez baletnice po formy kształtem przypominające proporce ułanów, od których to rośliny zawdzięczają swoją polska nazwę - ułanka. Kwiaty pojawiają się w okresie od czerwca do końca października, na charakterystycznych dla tej rośliny drobnych, zwisających szypułkach. Dzięki tym szypułkom kwiaty delikatnie drżą na wietrze dodając roślinie jeszcze bardziej niesamowitego wyglądu.

Fuksje w zależności od odmiany osiągają wysokość od 20 centymetrów do ponad metra. Niskie odmiany o płożących się lub zwisających pędach wykorzystywane są do uprawy w skrzynkach balkonowych i wiszących pojemnikach. Fuksja to bardzo wdzięczna kwiaty na balkon, która bardzo dobrze prezentuje się w różnokolorowych kompozycjach kwiatowych. Odmiany wysokie w okresie od wiosny do lata możemy uprawiać w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, iż zarówno odmiany balkonowe jak również ogrodowe wymagają stopniowego zahartowania na wiosnę. Rośliny zimujące z pomieszczeniach dość łatwo przemarzają wiosną, konsekwencją czego może być słabsze kwitnięcie.

Podstawowe zasady pielęgnacji i uprawy

Fuksje wymagają stanowiska półcienistego w okresie letnim oraz miejsc jasnych i słonecznych w okresie zimowym. Intensywne promienie słoneczne w okresie wzrostu powodują żółknięcie liści. Roślina jest wrażliwa na zmarzniecie, należy ja chronić przed spadkami temperatury poniżej zera. Optymalna temperatura w okresie zimowym powinna oscylować w granicach około 10-15⁰C. W okresie letnim bardzo wysoka temperatura u niektórych gatunków może powodować słabsze kwitniecie i opadanie kwiatów. Kwiaty dobrze rosną w uniwersalnej glebie do roślin doniczkowych i balkonowych ale wymagają dobrego drenażu. Młode rośliny przesadzamy corocznie wiosną, starsze rzadziej, raz na 2-3 lata. Podczas wzrostu zalecane jest intensywne podlewanie przy jednoczesnym dość częstym zraszaniu. Ważne jest, aby roślina nie stała w wodzie, korzenie bardzo szybko ulegają procesom gnilnym.

 

Fuksje

czytaj dalej...

16 komentarzy

 1. Dodał: Kyrie, Tytuł: Fuksje a woda

  Fuksje kochają wodę i wilgotność. Zniosą bez szwanku przelanie znacznie lepiej niż wysuszenie, choć drenaż jest mocno wskazany.Te, które mam wolą stanowiska, pólcieniste i cieniste,regularne podlewanie i obfite zraszanie. Moje wieloletnie ,które przyciełam po zimie mocno i potem jescze raz zeby się rozkrzewiły zaczęły kwitnąć dopiero w lipcu,ale to mój błąd.

 2. Dodał: Teresa, Tytuł:

  mam fuksje pierwszy rok kwitła ale listki marne teraz zabrałam do domu niewiem czy to dobry pomysł

 3. Dodał: Irena, Tytuł: Marna fuksja

  Witam serdecznie. Ja nie mam się czym, pochwalić. Dostałam na imieniny fuksję, ale jest bardzo marna, jakaś taka mizerna, wprawdzie kwitnie, ale kwiatki jakby przyschnięte. Nie wiem czy można ją jeszcze, uratować. Stoi na oknie od strony południowej. Coś jej w moim mieszkaniu nie pasuje, ale poczytałam komentarze, coś zmienię może moje fuksja odżyje. Pozdrawiam

 4. Dodał: ja klaudia, Tytuł: Moja fuksja jest dziwna:)

  Bardzo ciekawy ma okres kwitnienia... Zastanawiam się w takim razie czemu moja kwitnie cały rok?

 5. Dodał: ruda, Tytuł: podlewanie zimą

  Witam!!!!pierwszy raz będę próbowała przechować fuksję przez zimę.W listopadzie ją poprzycinam i zaniosę do piwnicy(mieszkam w bloku) pomieszczenie jest bez okna i zastanawiam się co z podlewaniem?

 6. Dodał: Sunny, Tytuł: Do autora artykulu

  Fuksje zima nie wymagaja jasnego stanowiska. Moga stac w ciemnej piwnicy. Liscie i tak opadna, a wiosna pojawia sie nowe (pamietajmy o przycinaniu formujacym wiosna). Wazne, zeby bryla korzeniowa nie wyschla lub nie byla zalana woda przez dluzszy czas. Dobrze czuja sie w temp. 5-10°C. Istnieja röwniez mrozoodporne fuksje ogrodowe, ktöre co wiosne wypuszczaja nowe pedy. Dobrze jest, te rosliny okrywac na zime liscmi lub glazkami. Najmilsze pozdrowienia. :)))

 7. Dodał: Lidia, Tytuł: nawożenie Fuksji...

  ja swoje fuksje nawożę przez całe lato krowiakiem i pokrzywowicą.Wierzcie mi,że za takie odżywianie potrafią się odwdzięczyć i wszyscy je podziwiają,bo kwiaty ogromne,pięknie wybarwione i tyle,że liści prawie nie widać.....

 8. Dodał: władzia, Tytuł: dot.przechowanie fuksji

  Witam,również lubię fuksje,jedną mam już trzeci rok ,stoi w dużej doniczce i właśnie teraz już rozkwita,ma bardzo dużo kwiatów,w zimie przeczymuję w kotłowni

 9. Dodał: Anna, Tytuł: fuksja moja miłość

  bardzo mnie zdziwił artykuł o fuksach, moje w lecie stoją na balkonie gdzie słońce grzeje od południa do zachodu, podlewam tak ze woda stoi w doniczce dopóki roślina sama jej nie wchłonie, zimą wystawiam na korytarz (mieszkam w bloku) gdzie temperatura pewnie jest niższa niż 10 stopni a kwitną co roku tak,że dech zapiera, fakt podlewam nawozem ale zwykłym humanusem dlatego trzeba obserwować swoje fuksje albo po prostu je kochać

 10. Dodał: BEATA, Tytuł: nie witnie

  do Agaty kup nawoz do roslin kwitnocych i podlewaj raz w tygodniu zapewniam ze twoja fukcja zakwitnie

 11. Dodał: AGATA, Tytuł: nie kwitnie :(

  Moja fuksja kupiona na targu wyrosła na duzy,gęsty,zdrowy krzak,lecz nie kwitnie :(. Jest juz poczatek czerwca,nadal przybywa jej liści,ale ani jednego pąka kwiatowego :( Dlaczego ???

 12. Dodał: dagmara, Tytuł: fuksje wołaja o pomoc!

  moje 2 fuksje zmarnowane..przesuszyły się na parapecie:( zostało jeszcze pare które były w zimnym pokoju wygladają dobrze ale jak czesto je podlewać..?

 13. Dodał: Czesław, Tytuł: zainteresowany

  Chciałbym dla siebie nabyc fuksje doniczkowe i balkonowe, gdzie to jest mozliwe? bo też bardzo lubie te kwiaty. Mój mail: natsob21@wp.pl

 14. Dodał: Krystyna, Tytuł: przechowywanie

  Moja fuksja juz 3lata zdobi balkon. W listopadzie mocno przycinam i do piwnicy.W marcu wraca do domu podlewam woda odstala z dodatkiem nawozu. Po ostatnich chlodnych nocach skrzynke wystawiam na balkon. roslina cudo!

 15. Dodał: MARIOLA, Tytuł: PODLEWANIE

  UWAŻAJCIE ABY NIE PRZESUSZYC FUKSJI JA TAK ZMARNOWAŁAM JEDNĄ

 16. Dodał: Schila, Tytuł: :)

  Fuksje są piękne,bardzo cieszą wieloma odmianami kwiatów

Dodaj swój komentarz

Zobacz także