Irysy - zapomniane kwiaty. Uprawa i pielęgnacja

Irysy - zapomniane kwiaty. Uprawa i pielęgnacja

4 komentarzy

Kolorowe irysy to kwiaty naszych babć. Tak kojarzą nam się te, zapomniane nieco rośliny. Jednak w wielu ogrodach, szczególnie wiejskich, można spotkać, choć kilka okazów, prawie w każdym ogródku. Dlaczego irysy zasługują na uwagę? Co sprawia, że nasze babcie i mamy są w nich wprost zakochane? Przekonajmy się sami.

Piękno w różnorodności

Prawie każdy potrafi rozpoznać kwiaty o wdzięcznej nazwie- irysy. Ich nazwa stworzona na potrzeby polskich botaników i ogrodników to kosaćce. Powstała najprawdopodobniej na bazie skojarzenia liści rośliny z kosą lub mieczem. Ten rodzaj rośliny to kilkaset gatunków, które w naturalnym środowisku rosną w ciepłej i umiarkowanej strefie półkuli północnej. Podział irysów, jaki nas interesuje w kontekście uprawiania tych kwiatów w ogrodzie to dwie główne grupy. Jedną z nich stanowią irysy kłączowe, które są dość popularne w naszych ogrodach. Charakteryzują się, jak sama nazwa wskazuje, grubymi, przewężającymi się kłączami. Druga grupa to irysy cebulowe. Pośród irysów kłączowych wyróżniamy 3 grupy, różniące się między sobą budową kwiatów. Kosaćce bródkowe mają charakterystyczną bródkę czy też szczoteczkę złożoną z włosowatych wyrostków. Bródka znajduje się u nasady dolnych kwiatków. Irysy bezbródkowe to te, które nie mają tego elementu budowy. Mamy także irysy grzebieniaste, u których zauważymy wyrostek podobny do grzebienia, znajdujący się u nasady płatków. Przyjrzyjmy się bliżej kosaćcom bródkowym, które są wdzięcznym obiektem zachwytu ogrodników.

Kwiat z brodą

Trzeba przyznać, że we wszystkich odmianach tych roślin, a jest ich nawet kilkadziesiąt tysięcy, tkwi wyjątkowy czar. Poszczególne odmiany różnią się od siebie barwą, kształtem kwiatów, czy też wysokością pędów. Kwitną także w różnych okresach. Jedno, co łączy te kwiaty to zapierający dech w piersiach urok. W swoim ogrodzie możemy posadzić zarówno kosaćce niskie, jak i pośrednie oraz te wysokie. Jeżeli chcemy wcześnie cieszyć się kwiatami, bo już od kwietnia, zdecydujmy się na niskie odmiany. Te dorastające do wysokości 25 centymetrów rośliny, mają do dwóch kwiatów na jednym pędzie, których dolne płatki są umiejscowione poziomo.

Kwiaty irysy

Kwiaty irysy

Kwiaty irysy

 Kwiaty irysy

Nieco później, bo w maju, możemy się spodziewać kwitnienia odmian pośrednich. Te z kolei są już nieco wyższe, gdyż mogą mieć nawet 60 centymetrów wysokości. Od odmian niskich odróżnia je także fakt posiadania nawet do pięciu kwiatów na pędzie. Wraz z nadejściem początku lata, kwiaty pojawią się nam także na odmianach wysokich. Te irysy urosną nawet powyżej metra, więc są naprawdę imponujące, tym bardziej, że mają liczne, ogromne kwiaty, różnicowane kolorystycznie i pod względem kształtu. Trzeba powiedzieć, że te kosaćce robią olbrzymie wrażenie.

Kwiaty irysy

Kwiaty irysy


Irysy ogrodowe


czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: JanM, Tytuł: ale lipa

  Co za szajs? Ani słowa o pielęgnacji! Zmieńcie tytuł.

 2. Dodał: Ada, Tytuł: brak opisu przesadzania

  niestety te pochwalne komentarze pochodzą chyba od autora!

 3. Dodał: Alicja, Tytuł: Irysy-zapomniane kwiaty.Uprawa i pielęgnacja.

  Bardzo przydatny artykuł.Rzeczowy i na temat.Znalazłam w nim odpowiedzi na prawie wszystkie nurtujące mnie pytania.Jedynie można dodać,że przekwitłe kwiaty należy stopniowo obrywać ,a po całkowitym zakończeniu kwitnienia obciąć łodygi,żeby nie sterczały ogołocone z kwiatów.

 4. Dodał: asior, Tytuł: irysy-kosace

  Artykuł bardzo rzeczowy, dobrze napisany z którego dowiedziałam się wszystkiego, czego potrzebowałam opatrzony ładnymi zdjęciami.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: