Wiosenne kwiaty cebulkowe w ogrodzie

Wiosenne kwiaty cebulkowe w ogrodzie

8 komentarzy

Kwiaty cebulowe są niezwykłe. Wśród nich wyróżniamy te kwitnące wiosną, oraz odmiany letnie. Najwcześniejsze odmiany kwitną nawet w lutym, a już wczesną wiosną, czyli w marcu i kwietniu, możemy cieszyć się bogactwem gatunków kwitnących roślin. Takie kwiaty cebulowe sadzimy na początku okresu jesiennego: we wrześniu oraz październiku. Wykopywanie cebul odbywa się natomiast wczesnym latem. Które gatunki kwiatów cebulowych to kwiaty wiosenne? Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.


Hiacynt, to nie tylko piękny, ale także zachwycający aromatem kwiat. Jego odmiany przybierają kolor żółty, biały, różowy, czy nawet niebieski. Kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Cebule hiacynta sadzimy jesienią. Zimą miejsca zasadzenia najlepiej jest zabezpieczyć przez zbytnim spadkiem temperatur, za pomocą ściółki. Już w kwietniu i maju ujrzymy piękne kwiaty, które przekwitną na początku lata. Wtedy to należy wykopać, oczyścić i wysuszyć cebule. Hiacynt wymaga żyznej oraz wilgotnej gleby oraz dość słonecznego stanowiska. Bardzo ważne jest też to, by zadbać o obojętny lub zasadowy odczyn gleby.

Nieco później, bo w czerwcu, a nawet lipcu zakwitnie nam irys holenderski. Jest to również odmiana przeznaczona do nasadzeń jesiennych. Cebule sadzimy na głębokość około 8 cm i zachowujemy około ośmiocentymetrowy odstęp. Nasze cebulki także musimy zabezpieczyć na zimę. Irys holenderski nie potrzebuje wielkiej ilości słońca, wręcz przeciwnie, preferuje stanowisko bardziej zacienione. By nasze irysy się dobrze rozwijały, potrzebują żyznej gleby i sporo wilgoci, szczególnie w okresie wegetacyjnym.

Wiosenna odmiana krokusa, zakwitnie nam już w marcu i zachwyci nas żółtą oraz fioletową barwą. Jeżeli cebule posadzimy do żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby, możemy się spodziewać, że krokus będzie kwitł aż do lata. Potrzebuje on także sporo słońca oraz wilgoci. Cebule wykopujemy z ogrodu w czerwcu, oczyszczamy i przechowujemy aż do następnego roku w temperaturze pokojowej.


Kolejny piękny kwiat cebulowy, który kwitnie wiosną, to narcyz. Mamy do wyboru różne odmiany kolorystyczne i wszystkie mają niezaprzeczalny urok. Poszczególne odmiany sadzimy na głębokość od 10 do 20 cm, a na zimę miejsce sadzenia zabezpieczamy ściółką z torfu bądź słomy. Tak jak pozostałe kwiaty cebulowe, narcyz potrzebuje żyznej gleby, najlepiej, by miała ona odczyn neutralny. Gdy zauważymy żółknące liście, nastaje pora na wykopywanie cebul.

 

Wiosenne kwiaty cebulkowe


Przebiśniegi, to kwiaty, które zachwycą nas swymi białymi kwiatami już w lutym. Cebule sadzimy na głębokości kilku centymetrów, najlepiej, niedaleko drzew lub krzewów, wtedy kwiaty otrzymają wystarczającą ilość cienia. Przebiśniegi preferują żyzne, wapienne gleby. Co ciekawe, cebule przebiśniegów wykopuje się dopiero po dwóch lub trzech latach uprawy, szczególnie uważając na to, by ich nie uszkodzić.

Wiosenne kwiaty cebulkowe w ogrodzie


 

Wiosenne kwiaty cebulkowe w ogrodzie

Szafirek groniasty, jak sama nazwa wskazuje, ozdobi nasz ogród szafirowymi kwiatami, zebranymi w grona. Posadzony jesienią, będzie kwitł w kwietniu i maju. Szafirek bardzo lubi słońce, wilgoć i zasadową glebę. W takich warunkach będzie się pięknie rozwijać. Możemy cieszyć się nim do czerwca, kiedy to przychodzi czas na wykopanie cebul.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o tulipanach. To chyba najbardziej popularne kwiaty cebulowe. Mamy naprawdę ogromny wybór, jeżeli chodzi o odmiany oraz kolorystykę i kształt kwiatów. Te wiosenne zakwitną już w marcu, ale istnieją też odmiany roztaczające swoje piękno w kwietniu i maju. Tulipany sadzimy w słonecznym miejscu, tam gdzie gleba jest wystarczająco bogata w próchnicę.

 
Kwiaty cebulowe, to urokliwe oznaki wiosny. Warto zaplanować posadzenie ich w swoim ogrodzie, a przywitają nas już w pierwszych ciepłych miesiącach.

Zapoznaj się z naszą ofertą na cebulki kwiatowe - KLIKNIJ TUTAJ

Autor Marta Niegierewicz

czytaj dalej...

8 komentarzy

 1. Dodał: Jerzy/spec20021@wp.pl/, Tytuł: nazwy kwiatów

  Bardzo ładnie pokazane są kwiaty w ogrodzie, kwietniki, pojedyńcze gatunki, ale do jasnej kaśki napiszcie gdzieś w widocznym miejscu jak one się nazywają, jeżeli mam coś poznać. W przeciwnym razie taka anonimowa prezentacja jest do bani, lub do dupy

 2. Dodał: sylwia gabrysia kasia kamil , Tytuł: sylwia ganrysia kasia

  sylwa dojlida gabrysia baruch kamil maciek szatyłowicz kasia łżńąk

 3. Dodał: ngngg, Tytuł: fsdgncgyxdfbxc

  ngdfgsdnjghfjhzfgmncdntfhnckufktcgncgkrfzjdthcgtkzffvhv,gu

 4. Dodał: sylwiagabrysia, Tytuł: sylwia dojlioda \'

  ja ie ja świeć śłońce i morzna wyjś nadwur i pojędzić na lowirze

 5. Dodał: ola1, Tytuł: Hej Justyna

  Hej Justyna co robisz i ile masz lat prosze odpowiedz

 6. Dodał: ola1, Tytuł: kwiatki są super

  bardzo ładne kwiaty mam takie w ogrodzie i mają ładny kolor mojej siostry ulubiony loviu kwiatki

 7. Dodał: Kasia, Tytuł: Żąkile wygląda

  Żąkile wyglądają tak samo jak narcyzy, tylko że są białe

 8. Dodał: justyna, Tytuł: hha nie wiecie żal

  normalnie od tego masz internet rgtyhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wiosna