Choroby i szkodniki tulipanów

Choroby i szkodniki tulipanów

Skomentuj artykuł

Choroby, które atakują tulipany dzielą się, na wirusowe, fizjologiczne, grzybowe oraz atak szkodników. Z większości tych chorób rośliny można wyleczyć, ważna jest tylko szybka i fachowa pomoc.

Choroby wirusowe

Choroby wirusowe są praktycznie dla nas nie dostrzegalne, rozwijają się one w roślinie. Zauważamy je dopiero, gdy zostaje zahamowany wzrost kwiatów, następuje zmiana barwy płatków oraz liści. Najgorsze jest to, że choroby wirusowe są nieuleczalne, można im tylko zapobiegać  a zakażone rośliny trzeba natychmiast niszczyć.

Pstrość tulipana

Objawy choroby

Oznaką choroby jest zmiana koloru płatków tulipana, które zaczynają mieć smugi różnego koloru. Szczególnie widać to u tulipanów kwitnących na czerwono lub różowo. U odmian o białych i żółtych płatkach zmian w kolorze kwiatów nie widać. Choroba ukazuje się u nich na liściach, które mają smugi równoległe do nerwów.
 

Pstrość tulipana doprowadza do wstrzymania rozwoju roślin, przestają one rosnąć, cebule są bardzo małe, mają słabe korzenie oraz późno kwitną.

Choroba atakuje rośliny, gdy cebule po wykopaniu są przechowywane w pomieszczeniu, w którym jest za wysoka temperatura.

Ciekawostka

W szesnastym i siedemnastym wieku, gdy sprowadzono tulipany z Turcji do Europy,  ludzie nie mieli pojęcia, że  różnokolorowość płatków tulipanów w większości przypadków jest wynikiem choroby i płacili za wielobarwne kwiaty astronomiczne sumy pieniędzy.

Sposoby zapobiegania chorobie.

Chore rośliny wraz z cebulami powinno się wykopać i wyrzucić do śmietnika, bądź spalić. Nie wolno ich kłaść na kompost. Staramy się nie uprawiać tulipanów, na miejscu, które uprzednio zajmowały tulipany lub  inne rośliny cebulowe. Jak na przykład hiacynty czy mieczyki. 

Mozaika wirusowa

Objawy choroby

Chorobę powoduje grupa wirusów, która sprawia, iż płatki kwiatów oraz liście roślin przebarwiają się. Czasami określa się taką sytuację jako pstrość, na przykład jeżeli chodzi o tulipany Rembrandta. W innych przypadkach mówi się o chorobach mozaikowych. Choroba może tak zaszkodzić roślinie, że zatrzyma się jej rozwój. 

Sposoby zapobiegania chorobie.

Chorobie można zapobiec poprzez sadzenie zdrowych cebul oraz niszczenie mszyc pojawiających się na tulipanach, które są odpowiedzialne za przenoszenie chorób wirusowych na rośliny. Poza tym należy natychmiast po zaatakowaniu przez chorobę usuwać chore egzemplarze, aby zapobiec przenoszeniu się choroby na zdrowe tulipany.

Warto wiedzieć, że ……

Choroby wirusowe  przenoszą  na inne rośliny mszyce, brudne narzędzia, nasze brudne ręce a przede wszystkim zaatakowane rośliny, których w porę nie usuniemy.

Choroby fizjologiczne

Choroby fizjologiczne roślin powstają na skutek niedostatków wynikających z braku odpowiednich składników pokarmowych w glebie oraz  zbyt małego lub dużego nasłonecznienia czy nieodpowiedniej wilgotności powietrza.

Nekroza tulipana

Objawy choroby

Na pędach liściach i kwiatach zaatakowanego przez chorobę tulipana występują nieregularne plamy. Rośliny przestają rosnąć, a ich liście są zniekształcone i usychają przed czasem. Nerkoza pojawia się na ogół przed lub po kwitnieniu roślin.

Naturalne metody zwalczania.

Staramy się sadzić tylko zdrowe cebule i natychmiast usuwać egzemplarze porażone przez Nerkozę. Chore rośliny należy spalić. Nie należy sadzić tulipanów w pobliżu lilii.

Chemiczne metody zwalczania.

Do odkażania podłoża warto użyć  Diazinon 10 GR.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: