Pędzenie cebulek kwiatowych czyli tulipany, hiacynty, krokusy i narcyzy w każdym domu

Pędzenie cebulek kwiatowych czyli tulipany, hiacynty, krokusy i narcyzy w każdym domu

2 komentarzy

 

 

Większość z nas pod koniec zimy marzy aby mieć u siebie w domu odrobinę wiosny. Jest na to sprawdzony sposób – pięknie kwitnące tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy w doniczkach.  Wiosenne cebulki kwiatowe w dość prosty sposób i niewielkim nakładem pracy mogą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania.

Warunkiem podstawowym otrzymania kwitnących cebulek kwiatowych jest ich przechłodzenie. W tym celu cebule muszą spędzić co najmniej 9-10 tygodni w temperaturze poniżej 5⁰C. Najprostszą metodą jest posadzenie cebulek jesienią w donicach lub ozdobnych misach. Pod koniec zimy wnosimy donice do cieplejszego pomieszczenia, gdzie cebule zaczną się rozwijać. Innym sposobem wychłodzenia cebulek jest ich przechowywanie w lodówce, metoda ta polecana jest szczególnie dla osób mieszkających w blokach i nie posiadających możliwości przechłodzenia cebulek na zewnątrz. W dobrych sklepach ogrodniczych spotykane są w okresie zimowym odpowiednio spreparowane cebulki. Następnym krokiem jest posadzanie cebulek do doniczek, w których planujemy uprawę lub do specjalnych naczyń z wodą. Cebulki sadzimy w taki sposób aby wierzchołek cebulki wystawał ponad poziom podłoża. Rośliny uprawiane w wodzie umieszczamy w ten sposób aby cebulka nie była zanurzona w wodzie a jedynie jej korzeni sięgały wody. W ostatnich latach pojawiło się bardzo dużo szklanych naczyń przeznaczonych do uprawy cebulek kwiatowych w wodzie. Naczynia takie mają odpowiednio dostosowaną szerokość do różnych rodzajów kwiatów. Cebulki roślin uprawianych w wodzie po przekwitnięciu należy wyrzucić, gdyż bardzo rzadko udaje się z nich ponownie uzyskać dorodny kwiat. Następnie przenosimy posadzone cebulki do pomieszczeń o temperaturze ok. 10-12⁰C. W takiej temperaturze cebulki zaczynają startować z rozwojem. W momencie, gdy pędy osiągną długość 8-14 centymetrów, przenosimy rośliny do pomieszczeń o temperaturze ok. 20⁰C, gdzie pozostają do kwitnięcia. Stale pilnujemy aby cebulki miały dostęp do wody, gdyż podczas intensywnego wzrostu potrzebują one do rozwoju dużej ilości wilgoci. Jeśli chcemy aby nasze rośliny kwitły dłużej powinniśmy podczas kwitnienia obniżyć im temperaturę, przynajmniej w godzinach nocnych. Kwiaty wówczas dłużej się utrzymają. Po przekwitnięciu cebulki przesadzamy do gruntu w ogrodzie lub dalej uprawiamy. W lipcu cebulki zasuszamy i przechowujemy do następnego sezonu. Najczęściej pędzone cebulki to tulipany, hiacynty, krokusy i narcyzy

Do pędzenia tulipanów najbardziej nadają się niskie odmiany, osiągające od 15 do 25 centymetrów wysokości. Doniczki do uprawy tulipanów powinny mieć ok. 25-30 centymetrów głębokości. Cebulki wysadzone jesienią zakwitną średnio po 3 miesiącach. Jeśli chcemy kwitnące rośliny w lutym należy wysadzić je w listopadzie. 

Hiacynty w domu

Hiacynty uprawiane w doniczce mają krótszy okres rozwoju niż tulipany. Jeśli chcemy otrzymać kwiaty kwitnące w okresie Bożego Narodzenia cebulki wysadzamy już na początku października. Cebule oczywiście wcześniej powinny być odpowiednio spreparowane – wychłodzone. Najpiękniejsze kwiaty mając hiacynty rosnące w nieco niższej temperaturze, zbyt wysoka temperatura przyspiesza wzrost i nienaturalnie zniekształca roślinę. Najczęściej pędzonymi krokusami są krokusy odmiany Remembrance. Wymagają one sadzenie na głębokości 3-4 centymetrów. Niestety w zbyt wysokiej temperaturze krokusy błyskawicznie przekwitają. Jedynym wyjściem jest przeniesienie roślin do zimniejszych pomieszczeń.

Uprawiając cebulki kwiatowe w doniczce warto uprawiać odmiany o jednakowym kolorze najlepiej różnych odmian, kwitnących kolejno po sobie. Zabieg ten sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się z wiosny w naszym domu. Bardzo ciekawie prezentują się szklane naczynie do uprawy cebulek. W naczyniach tych doskonale widać białe korzenie roślin, które w połączeniu z drobnymi kamykami lub muszelkami tworzą niezwykle fantazyjne kompozycje.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki i cebulki – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Dorota, Tytuł: pedzenie cebul

    znalazłam odpowiedzi na wiele pytań, bardzo przydatny artykuł

  2. Dodał: elżbieta, Tytuł: początki uprawy kwiatów.

    Bardzo ciekawe wiadomości, szczególnie dla osób początkujących.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie