Odmiany tulipanów

Odmiany tulipanów

Skomentuj artykuł

Jak byłam małym dzieckiem to moim ulubionym miejscem był ogród pełen tulipanów, a ulubionym zajęciem zrywanie ich główek. Kwiaty tulipanów były rozwinięte i miały piękny czerwony kolor, robiłam z nich małe bukieciki.

Odmiany Tulipanów

Tulipany zadziwiają nas różnorodnością barw oraz kształtem płatków, a także wśród nowszych odmian paskowanymi płatkami.
Kwiaty  mają kilkanaście tysięcy odmian i dzielą się na kilka grup, wśród, których wyróżniamy:  tulipany wczesne, do których zaliczamy: tulipany pojedyncze wczesne oraz pełne wczesne.   Kolejną grupę stanowią tulipany średnio wczesne.  Należą do nich Mieszańce Darwina i Tulipany Triumph. Wyróżniamy, także  tulipany późne i tulipany botaniczne. W skład tulipanów późnych wchodzą, tulipany: pojedyncze późne, lilio kształtne oraz fryzowane, Rembrandta i Virdiflora, a także tulipany pełne późne  oraz papuzie. Natomiast do tulipanów botanicznych należą tulipany: Fosteriana, Kaufmanniana i Greigii.
Najwcześniej kwitną tulipany botaniczne, potem wczesne, średnio wczesne a na końcu późne.  Wynika z tego, że tulipany mogą bardzo długo dekorować nasz ogród, jeżeli tylko posadzimy je według powyższej kolejności.

Charakterystyka poszczególnych podgrup i odmiany:

Tulipany pojedyncze wczesne

Tulipany pojedyncze wczesne  ładnie wyglądają posadzone na rabatach. Dorastają do trzydziestu centymetrów. Ich kwiaty są jednobarwne i pojedyncze. Roślina kwitnie w kwietniu. Cebule są polecane do pędzenia.

Tulipany pełne wczesne

Kwiaty tych tulipanów poprzez dużą ilość płatków są podobne do piwonii.  Rośliny kwitną w kwietniu, zazwyczaj na różowo. Tulipany osiągają wysokość trzydziestu centymetrów. Ładnie prezentują się posadzone na rabatach. Polecane są odmiany: Verona oraz Monte Carlo.

Mieszańce Darwina

Tulipany należące do tej grupy są wynikiem skrzyżowania tulipanów fosteriana z tulipanami Darwina . Kwitną od końca kwietnia do początku maja, mają kolor żółty lub czerwony.  Tworzą okazałe kwiaty, których płatki są błyszczące.  Dorastają do sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Warto dodać, że rośliny są odporne na choroby.

Tulipany Triumph

Kwiaty te są krzyżówką tulipanów Darwina z tulipanami pojedynczymi wczesnymi. Rośliny zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Ich płatki są matowe. Tulipany dorastają do pięćdziesięciu centymetrów. Dzięki sztywnej łodydze są polecane na kwiaty cięte. Idealnie nadają się w kwiaciarniach do robienia bukietów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: