Odmiany tulipanów

Odmiany tulipanów

Skomentuj artykuł

Tulipany pojedyncze późne

Rośliny te są polecane na kwiaty cięte, ze względu na to, że są trwałe i mają sztywną łodygę, co znacznie ułatwia układanie bukietów. Tulipany kwitną w maju.

 Tulipany liliokształtne
 
Tulipany te są wynikiem skrzyżowania dwóch grup tulipanów, tulipanów Darwina z tulipa acuminata. Dorastają do pięćdziesięciu centymetrów wysokości. Rośliny kwitną na przełomie kwietnia i maja. Płatki są wąskie oraz długie, co nadaje kwiatom wysmukłości. Do sadzenia polecane są odmiany: Synaeda King oraz Synadea Orange. 

 Tulipany fryzowane

 Płatki tulipanów fryzowanych mają brzegi drobno postrzępione. Tulipany dorastają  do około siedemdziesięciu centymetrów wysokości. Ich kwiaty zakwitają od końca kwietnia do początku maja.

 Tulipany Rembrandta

Tulipany te mają dwubarwne płatki. Zalicza się je do późnych.

 Tulipany Virdiflora

Tulipany tej grupy mają zielone kwiaty z ciekawymi przebarwieniami płatków. Zakwitają na koniec maja. Warto zwrócić uwagę na  odmianę Spring Green.

 Tulipany pełne późne

Tulipany należące do tej grupy zakwitają pod koniec maja.  Rośliny dorastają do pięćdziesięciu centymetrów wysokości.

 Tulipany Papuzie

Nazwa tulipanów odzwierciedla kształt ich płatków, które są dwubarwne a przede wszystkim postrzępione oraz powyginane co upodabnia je nieco do papug. Dorastają one do sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Ich kwiaty są okazałe, zakwitają w maju. Tulipany Papuzie szczególnie w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne i są chętnie kupowane jako kwiaty cięte.

Tulipany Fosteriana

Tulipany z tej grupy zakwitają w kwietniu. Ich kwiaty są duże o ciemnoczerwonej lub żółtej barwie. Poza tym są niezwykle dekoracyjne.  Mają wielkość od około piętnastu do około trzydziestu pięciu centymetrów.  Tullipany Fosteriana pochodzą z Azji Środkowej.

Tulipany Kaufmaniana

Rośliny dorastają do piętnastu centymetrów wysokości. Cechą charakterystyczną kwiatów jest plama w kształcie trójkąta, która występuje na zewnętrznych płatkach, są one czerwono-żółte. Tulipany ładnie prezentują się  na skalnikach. Ojczyzną tej grupy tulipanów jest Turkmenistan. Zakwitają one w marcu.

Tulipany Greigii

 

Tulipany należące do tej grupy dorastają do około czterdziestu centymetrów i pochodzą z Centralnej Azji.  Kwitną na przełomie marca i kwietnia, tworząc kwiaty o dwubarwnych płatkach.

Warto dodać, że ……..

Najkorzystniej jest kupować największe cebule tulipanów. Im będą one większe tym ładniejsze kwiaty uzyskamy. Rośliny na ogół wydają dwie łodygi kwiatowe z jednej cebuli.
Tulipany na cześć sławnych osób.

Chcąc upamiętnić dokonania sławnych osób nadje się ich imiona między innymi kwiatom. Mamy już  tulipany imienia Fryderyka Chopina, Marii Kaczyńskiej, Lecha Kaczyńskiego i Ireny Sendlerowej oraz wielu innych sławnych ludzi.

Tulipan, który nazwano imieniem Lecha Kaczyńskiego ma różowy kolor i strzępiaste płatki. Jest on dziełem ogrodnika Simona Penningsa.

Kwiat nazwany na cześć Fryderyka Chopina nazywa się Preludium Chopina. Ma on liliowo różowe płatki. Jego twórcą jest Jan Lighart.
Jan Ligthart,  jest, również autorem odmiany  Maria Kaczyńska,  płatki tulipana mają jasnokremową barwę.

Kompozycje z tulipanów

Cięte tulipany bardzo ładnie komponują się z innymi kwiatami cebulowymi, na przykład hiacyntami. W takich bukietach najważniejsza jest różnorodność kolorów i kształtów kwiatów, dlatego warto zastosować  wszystkie odmiany.

Rośliny posadzone w doniczce, również tworzą ładne kompozycje. Do tulipanów pasują między innymi: hiacynty, krokusy oraz narcyzy. Mogą one być ozdobą tarasu, balkonu oraz ogrodu.

Agnieszka Krakowiak

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: